Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
20:58 19 maja 2024 Imieniny: Celestyna, Iwa
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Imprezy, wydarzenia
elk | 2011-08-07 20:54 | Rozmiar tekstu: A A A

Odpust i festyn w Sętalu

Olsztyn24
Wśród uczestników festynu w Sętalu była wicemarszałek Urszula
Pasławska
| Więcej zdjęć »

Mieszkańcy Sętala świętowali dziś (7.08) 100-lecie konsekracji kościoła św. Mikołaja. To trzeci kościół, jaki powstał w tej, liczącej niemal siedem wieków, miejscowości.

Pierwszą świątynię mieszkańcy zbudowali już w XV w. Została ona prawdopodobnie zniszczona wraz z całą wsią w czasie wojny polsko-krzyżackiej w latach 1519-21. Odbudowany i konsekrowany w XVI w. kościół spalił się w roku 1908. Nowa świątynia neogotycka powstała w 1910 r. dzięki wysiłkowi proboszcza Andreasa Bajinskiego i ofiarności parafian, mieszkańców wsi: Sętal, Dąbrówka Wielka, Kabikiejmy Górne, Nowe Włóki i Plutki. Konsekrował ją 11 lipca 1911 roku biskup Augustyn Bludau.

Dwa lata temu jubileusz 100-lecia budowy kościoła św. Mikołaja stał się impulsem do utworzenia przez grupę mieszkańców gminy Stowarzyszenia Przyjaciół Sętala. Inspiratorem całego przedsięwzięcia był ksiądz proboszcz Tomasz Stępkowski. Dzisiejsze uroczystości jubileuszowe to również wspólne dzieło księdza Stępkowskiego i członków Stowarzyszenia.

- W ciągu tych stu lat zmieniło się właściwie wszystko - życie, narodowość mieszkających tu osób, ustrój. Przez lata uczyliśmy się tej ziemi, uczyliśmy się siebie nawzajem. Dziś powracamy do najlepszych tradycji wspólnego działania, wspólnego budowania - mówi Urszula Pasławska, wicemarszałek województwa. - Nasz region - jeden z największych w kraju, to przede wszystkim społeczności lokalne, skupione wokół kościoła, szkoły, straży pożarnej. I to one tworzą jego tożsamość. Tak się dzieje właśnie w Sętalu. Dziś mieszkańcy Sętala poprzez wspólne budowanie, wspólne działania na rzecz swojej „małej ojczyzny” tworzą nową tradycję.
R E K L A M A
Po uroczystej mszy przyszedł czas na festyn na wiejskim boisku. Biesiadzie warmińskiej towarzyszyły występy zespołów muzycznych, była aukcja rękodzieła, loteria fantowa, konkursy, gry i zabawy, kiermasz regionalnych potraw i napojów oraz kiermasz pamiątek. Cały dochód z festynu przeznaczono na prace remontowe w kościele.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.