Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
20:59 30 kwietnia 2024 Imieniny: Bartłomieja, Donaty
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Działalność polityczna
waclawbr | 2011-08-23 18:41 | Rozmiar tekstu: A A A

PiS gani, pyta, komentuje...

Olsztyn24
Uczestnicy konferencji | Więcej zdjęć »

Staje się zwyczajem, że tuż przed mającą nastąpić sesją Rady Miasta Olsztyna Prawo i Sprawiedliwość zwołuje w Olsztynie konferencję prasową. Tak było również dziś (23.08), przed zaplanowaną na jutro w olsztyńskim ratuszu XIV sesją rady. W konferencji udział wzięli: Jerzy Szmit, prezes PiS w okręgu olsztyńskim i olsztyński radny, Dariusz Rudnik, również radny Rady Miasta Olsztyna, a także Bożena Ulewicz, kandydatka na posła z listy Prawa i Sprawiedliwości - i co ważne - członek Rady Programowej Polskiego Radia w Olsztynie.

I właśnie Bożena Ulewicz rozpoczęła konferencję, strofując obecnych na konferencji dziennikarzy, że nie informują o „sytuacji” związanej z wyborami nowych władz Radia Olsztyn. Szczególnie naganne, zdaniem pani Bożeny, było nieopublikowanie przez olsztyńskie media rozesłanego wczoraj późnym popołudniem, skierowanego do przewodniczącego Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jana Dworaka, stanowiska Rady Programowej Radia Olsztyn ws. „rozpoznania sytuacji prawnej w składzie rady nadzorczej Radia Olsztyn S.A.”.

Zarówno w przywołanym wyżej piśmie, jak i podczas dzisiejszej konferencji prasowej podkreślano, że w Radiu Olsztyn łamane jest prawo, bowiem członkami władz radia są osoby, którym sąd odmówił wpisania do Krajowego Rejestru Sądowego.

- Sądzę, że problem jest na tyle ważny, że nie powinien być przez Państwa pominięty. Kto jak kto, ale olsztyńskie media powinny tę kampanię prawy poprzeć - mówiła Bożena Ulewicz. - Nam chodzi o prawdę, chodzi nam o to, żeby w organach spółki Radio Olsztyn nie było łamane prawo, żeby Rada Nadzorcza pracowała w oparciu o literę prawa, żeby decyzje wydawane przez Radę Nadzorczą, w tym wybór prezesa i członków zarządu Radia Olsztyn, miały konsekwencje prawne. Żeby tak się stało, musi być porządek w Radzie Nadzorczej Radia Olsztyn.
R E K L A M A
- Z głębokim smutkiem przeglądałam dzisiaj łamy mediów olsztyńskich, a z jeszcze większym zażenowaniem zaglądałam na strony internetowe, nie widząc tam żadnego okruchu tej informacji. W Radzie Programowej reprezentuję Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich i bardzo proszę, żebyście Państwo swoją wiedzą dzielili się ze społeczeństwem, bo to jest wasz obowiązek! - dodała na koniec Bożena Ulewicz.

Jerzy Szmit poinformował również, że prezydium zarządu Rady Okręgowej PiS w Olsztynie wydało oświadczenie w sprawie sytuacji w Radiu Olsztyn. Oświadczenie to prezes Szmit podpisał w obecności dziennikarzy. Jego ostatni akapit brzmi: ”Zwracamy się do Ministra Skarbu oraz KRRiTV o cofnięcie decyzji personalnych podejmowanych w stosunku do Radia Olsztyn gdyż część ich była niezgodna z prawem a ich skutki są głęboko szkodliwe dla tej tak ważnej i cenionej w regionie społecznej instytucji jaką jest Polskie Radio Olsztyn”.

Drugą sprawą, którą skomentował osobiście prezes Szmit, były opisane ostatnio przez Gazetę Wyborczą zależności pomiędzy samorządem województwa a grupą biznesową Anders, w której obiektach odbywa się spora część spotkań, narad, konferencji organizowanych przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie.

- To budzi pewne pytania - stwierdził Szmit. - Nasi radni na najbliższej sesji Sejmiku Województwa zapytają marszałka, jakie wsparcie grupa Anders w ostatnich latach otrzymała z budżetu województwa i ze środków europejskich, a z drugiej strony - jak wielkie były wydatki ze strony województwa i instytucji mu podległych kierowane do tej grupy.

Jak powiedział prezes Szmit, „wisienką na torcie” jest informacja Gazety Wyborczej o biznesowych związkach żony marszałka z jednym z hoteli grupy Anders.

- Rzecz wymaga wyjaśnienia - stwierdził Szmit. - Zbyt wiele tu jest związków, zbyt wiele tu jest pieniędzy i zbyt wiele okoliczności, które stawiają pytania.

Radny Dariusz Rudnik, nauczyciel z zawodu, skomentował nieudaną, jak na razie, próbę powołania w Olsztynie Centrum Rozwoju Edukacji.

- 29 czerwca Rada Miasta większością głosów przegłosowała uchwałę o powołaniu Centrum Rozwoju Edukacji - przypomniał Rudnik. - Klub radnych PiS był przeciwny tej koncepcji, jako że nie ma ona podstaw prawnych, ani merytorycznych. Tworzenie centrów edukacji w powiatach było przewidywane przez minister Hall na rok 2016. Wykorzystanie projektu ustawy do tworzenia „na siłę” pewnych struktur organizacyjnych nie znajduje uzasadnienia w przepisach prawa. Dlatego wojewoda warmińsko-mazurski zanegował tę uchwałę, co jest dowodem na to, że Prawo i Sprawiedliwość miało rację sprzeciwiając się próbom tworzenia tej instytucji.

Jutro olsztyńscy radni będą debatować nad decyzją wojewody i projektem uchwały w sprawie złożenia skargi do sądu administracyjnego na rozstrzygnięcie wojewody.

- Będziemy przeciwni występowaniu w tej sprawie do sądu - dodał Rudnik. - Nadal uważamy, że nie ma merytorycznego uzasadnienia dla powoływania takiej placówki.

Radny odniósł się również do sprawy przedszkola w Łupstychu. - Przyglądamy się tej sprawie, rozważamy wszystkie za i przeciw, i skłaniamy się ku temu, żeby jednak umożliwić prowadzenie tego przedszkola, bo miejsc w olsztyńskich przedszkolach brakuje - stwierdził radny Rudnik.

Ostatni z tematów przygotowany na dzisiejszą konferencję prasową, to przebieg procesu lustracyjnego na przykładzie lustracji trzech osób z powiatu szczycieńskiego. Tę sprawę przedstawił i skomentował prezes Jerzy Szmit.

- W powiecie szczycieńskim toczyły się trzy procesy lustracyjne z różnymi skutkami - powiedział Szmit. - Jednemu z nich podlegał poseł i prezes WMFOŚiGW Adam Krzyśków. Proces się rozpoczął i z niewiadomych powodów został zawieszony. Podobnie stało się w przypadku procesu burmistrza Pasymia Bernarda Miusa. Stawiamy więc pytanie, dlaczego tak się stało? Czy nie rodzi się czasem obyczaj zawieszania procesów lustracyjnych, które z założenia powinny toczyć się szybko i sprawnie. W Szczytnie jest też przypadek szybkiego zakończenia procesu lustracyjnego. Po niecałych trzech miesiącach prawomocnie orzeczono kłamstwo lustracyjne radnego powiatowego Krzysztofa Pawłowicza. Zawieszenie postępowania w stosunku do wspomnianych wcześniej dwóch ważnych osób budzi nasze wątpliwości.

Po konferencji jej uczestnicy odpowiadali na pytania dziennikarzy. Zainteresowanych szczegółami konferencji zachęcamy do obejrzenia materiałów wideo z tego spotkania, które zarejestrowaliśmy w całości.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Konferencja prasowa PiS [23.08] (1)
23-08-2011
image galeria
Konferencja prasowa PiS [23.08] (2)
23-08-2011
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.