Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
18:08 28 kwietnia 2024 Imieniny: Ludwika, Walerii
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
Ad-Ka | 2011-10-21 04:31 | Rozmiar tekstu: A A A

Podsumowanie XIII Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny

Olsztyn24
Podsumowanie XIII Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny (fot. Ad-Ka - wszystkie) | Więcej zdjęć »

W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie odbyło się dziś (20.10) uroczyste podsumowanie XIII Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny. Uroczystość połączona została z wręczeniem nagród wolontariuszom oraz laureatom konkursów - plastycznego i literackiego. Szkoda tylko, że ta część odbyła się przy pustej sali. Zaproszeni goście pozostawili młodzież samą sobie.

Uroczystość otworzył występ laureatki I Festiwalu Piosenki „Postaw na rodzinę - Rodzina jest najważniejsza” - Julii Więckiewicz, która wystąpiła z piosenką „Rodzina to rodzina”. Potem zaprezentowane zostały obszerne fragmenty nagrodzonych prac literackich. Prace plastyczne wyeksponowane zostały w holu urzędu.

Kolejnym punktem programu były wystąpienia zaproszonych gości - wicemarszałka województwa warmińsko-mazurskiego Witolda Wróblewskiego, wicewojewody Jana Maścianicy oraz ks. arcybiskupa Metropolity Warmińskiego Wojciecha Ziemby. W trakcie wystąpień pojawili się przedstawiciele Ośrodka Adopcyjnego „Arka”, którzy zaprotestowali przeciwko rządowej polityce adopcyjnej.

- Protestujemy przeciwko likwidacji instytucji, która dobrze działa. My działamy w imieniu dzieci, które czekają na rodziców i rodziców, którzy pragną adopcji. Według nowej ustawy „Arka” nie ma racji bytu. To jest nasz krzyk, nasza prośba, by nie pozbawiać „Arki” pomocy - mówi Dorota Wętek. - Nam jako rodzicom adopcyjnym, rodzicom, którzy chcą kochać, zależy na tym bardzo.
R E K L A M A
Podobne zdanie mają wszyscy pozostali uczestnicy demonstracji. Liczą, że zaakcentowanie ich obecności na uroczystości zwróci uwagę na problem. Zgodnie z nową ustawą jeden ośrodek adopcyjny powinien przeprowadzić 10 wniosków, a niepubliczne ośrodki 20. W województwie warmińskim przeprowadzono w ub. roku około 100 wniosków. Żaden z ośrodków nie miał wymaganego minimum. Nowa sytuacja spowoduje, że będzie jeden wojewódzki ośrodek, a to z kolei przedłuży i tak już długie i skomplikowane procedury adopcyjne.

Klimat tego zdarzenia przyćmił nieco optymistyczny wydźwięk całej uroczystości. W części seminaryjnej Tamara Uliasz z Departamentu Polityki Rodzinnej Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej mówiła o formach wspierania rodziny w kontekście Ustawy z dn. 9.06.2011 r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Potem była mowa o Karcie Praw Dużej Rodziny 3+ i wspieraniu takich rodzin przez lokalne samorządy. Podsumowania XIII Warmińsko-Mazurskich Dni Rodziny, które odbyły się latem, dokonała Wiesława Przybysz, dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Na koniec wręczono nagrody i wyróżnienia zwycięzcom XVII Finału Ogólnopolskiego i Wojewódzkiego Konkursu Nastolatków „8 Wspaniałych”. W regionie było 12 laureatów, w tym aż trzech z naszego województwa trafiło do ogólnopolskiej czołówki. Byli to Ewelina Łęgowska z Ostródy, Patryk Gugnacki i Mateusz Jastrzębski z Pisza.

W Wojewódzkim Konkursie Plastycznym i Grafiki Komputerowej „Rodzina ponad wszystko” nagrody laureatom wręczała koordynatora konkursu w województwie, Teresa Antczak. W grafice komputerowej były kategorie wiekowe: przedszkole, szkoła podstawowa kl. I-III i IV-VI oraz dorośli. Nagrodzono i wyróżniono 13 osób. Za prace plastyczne nagrody otrzymało 17 osób, a wyróżnienia 15. W tym konkursie było 6 kategorii wiekowych: przedszkole, szkoła podstawowa (kl. I-III i IV-VI), gimnazjum, szkoły ponadgimnazjalne i dorośli. Największy aplauz zdobyli najmłodsi uczestnicy - Nicolas Mieczkowski, Antoni Wiśniewski, Lena Buko oraz Jakub Gazda.

Z kolei w konkursie literackim na 143 prace nagrodzono w sumie 45 osób. Nagrody laureatom wręczał Andrzej Taborski, koordynator przebiegu konkursu w województwie. Konkurs literacki pod hasłem „Rodzina jako dar i zadanie” podzielony był na kategorie: wspomnienia-świadectwa, listy, wiersze i inne (opowiadania, pamiętniki, eseje). Najwięcej zgłoszono wierszy i wspomnień. Najstarszymi uczestniczkami w konkursie literackim i w ogóle we wszystkich konkursach były Wacława Suplika i Lucyna Skarżyska z DPS-u w Olsztynie.

W czasie uroczystości nagrodzono również Irenę Berę i Hannę Herda, nauczycielki z Ostródy, docenione przez jury za wkład w przygotowanie uczniów na konkurs oraz Lucynę Prus. Szkoda tylko, że te niewątpliwie ważne nagrody wręczano przy niemal pustej sali. Zabrakło zaproszonych na galę samorządowców, którzy opuścili z imprezę w trakcie przerwy na kawę. Żal młodych ludzi, bo zapewne wielu z nich było z tego powodu smutno, że nie za bardzo się ich docenia.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.