Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
12:16 28 kwietnia 2024 Imieniny: Ludwika, Walerii
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Głos Ludu, informacje czytelników
Ewa Ptak-Najduch | 2011-11-14 17:24 | Rozmiar tekstu: A A A

Wspólne obchody Święta Niepodległości zwiadowców i lidzbarczan

Olsztyn24
Święto Niepodległości w Lidzbarku Warmińskim
(fot. 9 pr - wszystkie)
| Więcej zdjęć »

Obchody Święta Niepodległości 2011 roku w Lidzbarku Warmińskim rozpoczęły się mszą świętą w Kościele pod wezwaniem św. Piotra i Pawła, którą uświetniła obecność pocztów sztandarowych. Po mszy zwiadowcy, władze miasta i goście uroczystości udali się na rynek główny miasta, gdzie wspólnie wzięli udział w uroczystościach.

Po złożeniu meldunku dowódcy 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego płk. dypl. Wiesławowi Marszałkowi przez prowadzącego uroczystość mjr. Artura Bednarza, poczet flagowy przystąpił do podniesienia flagi państwowej na maszt. Gdy odśpiewano hymn państwowy, dowódca Garnizonu płk Marszałek przywitał kombatantów, władze powiatowe i samorządowe, przedstawicieli pozostałych służb mundurowych, wszystkich zebranych lidzbarczan, a szczególnie żołnierzy IX zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Afganistanie, którzy zaledwie kilka dni temu szczęśliwie powrócili do kraju. W przemówieniu pułkownik podziękował również współorganizatorowi obchodów Święta Niepodległości, burmistrzowi miasta Arturowi Wajsowi oraz wszystkim, którzy w wymierny sposób przyczynili się do realizacji świątecznych wydarzeń.

Po wstępnej części uroczystości, nastąpił moment odczytania rozkazów o wyróżnieniach i mianowaniach żołnierzy, pracowników 9 pr oraz przedstawicieli różnych instytucji samorządowych. Bardzo ważnym momentem dla pułku i służących w nim zwiadowców był moment odznaczenia Sztandaru 9 pr medalem Związku Piłsudczyków, czego dokonał sam gen. brygadier Józef Zysk.

Nieopodal trybuny, na której stanęli zacni goście postawiono znicz, którego podpalenie było symbolem uczczenia pamięci żołnierzy poległych w czasie zaborów. Jednak więcej uwagi na oddanie tych należnych im honorów poświęcono dnia poprzedniego na cmentarzu komunalnym, gdzie prezes Związku Piłsudczyków gen. brygadier Józef Zysk zapalił znicza pod pomnikiem „Poległym, Pomordowanym i Zamęczonym Obrońcom Ojczyzny”, a delegacje poszczególnych instytucji państwowych i różnych stowarzyszeń złożyły wieńce. Tam też kompania honorowa, dowodzona przez por. Marka Szpakowskiego, oddała salwę honorową. Wszystko to przy palących się pochodniach i w tle tekstu „Apelu Poległych”, który odczytał kpt. Wojciech Dowiedczyk.
R E K L A M A
Drugi dzień obchodów to wspólne świętowanie pamiętnej daty 11 listopada, kiedy to Polska po wielu latach zaborów odzyskała niepodległość dzięki ludziom, dla których była najważniejsza, za którą gotowi byli ponieść największą ofiarę. Tego dnia, 93 lata później, w Lidzbarku Warmińskim spotkali się żołnierze z lidzbarskiego garnizonu i mieszkańcy miasta, by w hołdzie przodkom wspólnie świętować najważniejszy dzień w dziejach kraju i narodu polskiego. Dzień, o którym księżna Maria Lubomirska wyraziła się takimi słowy: „Dzień dzisiejszy należy do historycznych, do niezapomnianych, do weselszych, do triumfalnych! Jesteśmy wolni! Jesteśmy panami u siebie! Stało się i to w tak nieoczekiwanych warunkach... Od wczesnego ranka odbywa się przejmowanie urzędów niemieckich przez władze polskie. Już przekazano w nasze ręce Cytadelę, która zajął batalion wojska polskiego z majorem Szyndlerem na czele... Niemcy zbaranieli, gdzieniegdzie się bronią, zresztą dają się rozbrajać nie tylko przez wojskowych, ale przez lada chłystków cywilnych... Dziwy, dziwy w naszej stolicy! Idą Niemcy rozbrojeni w czerwonych przepaskach - idą żołnierze w niemieckich mundurach z polskim orłem na czapce: to wyswobodzeni Polacy z Księstwa Poznańskiego. Idą żołnierze w niemieckich mundurach z francuska kokardą: to dzieci Alzacji i Lotaryngii - śpiewają pieśni francuskie i bratają się z Polakami. Zbratanie zdaje się być ogólne - pękł przymus dyscypliny, runęły przegrody - ludzie są tylko ludźmi. Tak dnia 11 listopada 1918 roku Polska weszła na wyboistą drogę swojej najnowszej historii”.

Po właściwej części obchodów, przemówieniach, podziękowaniach, życzeniach, mianowaniach i odznaczeniach, mieszkańcy miasta mieli możliwość obejrzenia sprzętu wojskowego, odwiedzenia punktu informacyjno-promocyjnego NSR oraz spróbowania wojskowej grochówki. Mali mieszkańcy garnizonu skorzystali z okazji i zaprezentowali swoje umiejętności wokalne i wiedzę nt. święta listopadowego oraz wojska, uczestnicząc w konkursach z nagrodami.

Obchody Dnia Niepodległości zakończyła uroczysta defilada pododdziałów z 9 pułku rozpoznawczego oraz Grupy Rozpoznania Elektronicznego, którą z dużym zainteresowaniem oglądały nie tylko dzieci i młodzież, ale i starsi mieszkańcy miasta zwanego „Perłą Warmii”.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.