Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
19:38 29 kwietnia 2024 Imieniny: Katarzyny, Piotra
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
Ad-Ka | 2012-04-03 12:37 | Rozmiar tekstu: A A A

Podwójna uroczystość w Galerii Marszałkowskiej

Olsztyn24
Wyróżnieni i wyróżniający (fot. Ad-Ka - wszystkie) | Więcej zdjęć »

Takiej wystawy, jaka została wyeksponowana wczoraj (2.04) w Galerii Marszałkowskiej, jeszcze nie było. Autorem niezwykłych grafik jest Szymon Piasta z Radomia, zajmujący się technikami multimedialnymi. Wernisażowi jego prac towarzyszyła uroczystość wręczenia stypendiów Marszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego dla twórców.

Szymon Piasta to młody, ale pełen oryginalnych pomysłów człowiek. To, co zaproponował, jest rewolucyjne i bardzo ciekawe w formie. Na pierwszy rzut oka grafiki wyglądają jak wycinki z pracowni krawieckiej.

- Moim zamierzeniem był powrót do wspomnień - mówi Szymon Piasta. - Stworzenie czegoś, co te wspomnienia graficznie przedstawi. Jako dziecko podziwiałem kobiety z mojej rodziny, które szyły. Wpadłem na pomysł stworzenia portretów różnych osób, które połączone zostały z wykrojami. Zasadą jest, że osobie z danego rocznika odpowiada wykrój, który powstał w roku urodzin tej osoby. Stąd niektóre grafiki są jakby stare, zniszczone, z załamaniami. Muszę przyznać, że sporo czasu zajęło mi odszukanie takich wykrojów.

Oczywiście nie ma możliwości uszycia niczego z takich wzorów, bo są one komputerowo przetworzone - część konstrukcji jest wymazana. Te konstrukcje zdaniem autora to takie linie pamięci, w przypadku starszych wiekiem pogięte i pogmatwane, w przypadku młodych jeszcze nieliczne. Obrazy te to też swoista łamigłówka, gdyż trzeba wypatrzyć i odszukać ukryte w nich twarze.
R E K L A M A
Po wernisażu odbyło się uroczyste wręczenie stypendiów przez marszałka Jacka Protasa. Tym razem wyróżnionych zostało 14 osób. Niektóre z nich są już znane z wielu dokonań. Stypendia są przeznaczane na konkretny cel artystyczny:

» Ewa Alchimowicz-Wójcik - pedagog śpiewu i emisji głosu. Dostała stypendium na nagranie demo cykli „Róże dla Safo” oraz „Pod niebem Persji” Feliksa Nowowiejskiego. Celem projektu jest upowszechnianie dorobku kompozytora.

» Dagmara Kordulewska - studentka z Węgorzewa, studiująca polonistykę i edukację artystyczną, planuje wydanie pisma „SynEstetyk”, prezentującego najbardziej interesujących, młodych olsztyńskich i regionalnych artystów pisarzy i plastyków. Będzie to kwartalnik o ciekawej szacie graficznej. Jego uzupełnieniem będzie strona internetowa.

» Justyna Sołowiej - jest już znana z kilku wystaw. Pochodzi z Morąga, jest absolwentką wydziału sztuki UWM. Chce stworzyć cykl obrazów „Tętniące miasto nocą”, przedstawiające malarskie wizje klubów, kawiarni i pubów. Artystka wcześniej stworzyła bajecznie kolorową wystawę na temat mody i olsztynianek.

» Maria Bernadetta Stępkowska - studentka pedagogiki na UWM z Ełku chce nagrać płytę z utworami śpiewanymi i granymi w okolicach Ełku. Projekt będzie prezentować utwory ze styku kultury polskiej, żydowskiej, litewskiej, białoruskiej i ukraińskiej.

» Miriam Stołowska (Elbląg) - uczennica Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym, chce doskonalić swój warsztat w zakresie malarstwa, rysunku i rzeźby oraz przygotować się do egzaminu do Akademii Sztuk Pięknych. W ramach stypendium chce uczestniczyć w konkursach i zorganizować wystawę.

» Agnieszka Symołon - absolwentka UWM, obecnie wokalistka olsztyńskiej formacji „Phanthasmagoria”, chce przeznaczyć stypendium na nagranie solowego albumu „Na Wietrzność” z tekstami swego autorstwa oraz znanych poetów, m.in. K.I. Gałczyńskiego i Cz. Miłosza. Album będzie mieć 12 piosenek.

» Natan Dondalski - skrzypek i pedagog, pragnie za swoje stypendium wykonać kolejny projekt, jakim będzie zaprezentowanie publiczności nowych, nie wykonywanych dotąd dzieł skrzypcowych, m.in. Wieniawskiego i Dworaka. Koncert zostanie zaprezentowany w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie oraz w Filharmonii w Koszalinie.

» Miłosz Piotrowski (Iława) - absolwent wydziału rzeźby ASP w Gdańsku chce przygotować cykl prezentacji - wykład i rzeźbiarskie obiekty przestrzenne w kilku miastach Warmii i Mazur. Tematem będzie poszukiwanie niekonwencjonalnych źródeł energii w aspekcie przemian kultury duchowej.

» Piotr Sender - 21-letni mieszkaniec Giedajt, student III roku elektroniki i telekomunikacji wydał niedawno książkę „Bóg nosi dres”. Teraz za otrzymane stypendium chce wydać kolejną powieść „Po drugiej stronie cienia”. Ta na książka będzie swoistym przewodnikiem po ciekawych miejscach Olsztyna.

» Dariusz Szymanowski - również student i pisarz. Za swoje stypendium chce dokończyć zbiór opowiadań „Drugi brzeg. Apokryfy”, przedstawiający alternatywną historię życia i twórczości słynnych malarzy europejskich.

» Tomasz Witkowski - uprawia rzeźbę, malarstwo i wykonuje ceramikę artystyczną. Za stypendium zrealizuje projekt malarski „Pomiędzy” oraz wystawę w Galerii „Sztuka na Piętrze”. Projekt będzie dotyczył miejsc Olsztyna, które niebawem odejdą w zapomnienie (ulice, skwery, place, budynki). Projekt zakłada wykonanie 15. obrazów na płótnie oraz szerokiej dokumentacji w postaci szkiców i fotografii.

» Witold Broda - urodzony w Mławie mieszkaniec Węgajt, muzyk „Kapeli Brodów” i „Dla Róży” chce odszukać w archiwum Radia Olsztyn nagrania warmińskiej muzyki tradycyjnej i opracować ją instrumentalnie. Na zakończenie chce zorganizować cykl koncertów poświęconych tradycyjnej muzyce regionu.

» Honorata Mierzejewska-Mikosza - absolwentka wydziału aktorskiego Akademii Teatralnej w Białymstoku, za swoje stypendium zrealizuje spektakl teatralny oparty na ruchu, dźwiękach i muzyce dla najmłodszych widzów - dzieci do lat 4. Chce tym samym pobudzać wyobraźnię młodych widzów i nauczyć patrzenia na teatr.

» Stanisław Kuprjaniuk - mieszkaniec Rogajnów, zajmuje się fotografią dokumentalną i artystyczną. Za swoje stypendium pragnie sporządzić inwentaryzację i dokumentację kapliczek i krzyży na terenie gminy Dywity.

Nagrody marszałka zostały wręczone po raz siódmy. Dzięki tym funduszom udało się zaistnieć ponad 70 twórcom z regionu. Stworzone dzieła wystawiali w kraju i zagranicą. Wręczeniu stypendium towarzyszyła muzyka z debiutanckiej płyty zespołu BIOTONE z kompozycjami Michała Tomaszczyka, stypendysty z 2011 roku. Otrzymała ona właśnie nominację do nagrody FRYDERYKI 2012 w kategorii Jazzowy Fonograficzny Debiut Roku. Warto też dodać, że początkowo przyznawano tylko 3 stypendia, a teraz jest ich już 14.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.