Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
JN | 2012-08-31 15:57 | Rozmiar tekstu: A A A
Zakończył się remont zabytkowej siedziby Zespołu Szkół w Olsztynku

Odnowiony zamek prezentem na nowy rok szkolny

Olsztyn24
Olsztynecki zamek | Więcej zdjęć »
Starostwo Powiatowe w Olsztynie właśnie zakończyło remont XIV-wiecznego zabytku, w którym mieści się siedziba Zespołu Szkół w Olsztynku. Inwestycja wspierana funduszami unijnymi kosztowała 4,5 mln zł. - Nigdy nie marzyłem, że zamek będzie odnowiony w tak piękny sposób – Bogumił Kuźniewski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Olsztynka, nie kryje radości.

Historia zamku, w którym mieści się obecnie Zespół Szkół w Olsztynku, sięga XIV wieku. Obecnie szkoła jest jedyną placówką w powiecie o profilu hotelarsko-gastronomicznym. W ubiegłej dekadzie przeprowadzony był I etap remontu. Po trwającym ponad rok remoncie inwestycja została wreszcie dokończona.

- Obiekt prezentuje się znakomicie – cieszy się Mirosław Pampuch, starosta olsztyński. – Zamek stał się perełką powiatu i regionu. To znakomity prezent dla uczniów na nowy rok szkolny. Jestem przekonany, że po remoncie poprawi się jakość kształcenia w placówce i warunki nauki dla uczniów. 

Profesjonalne wyposażenie
R E K L A M A
banner
Zakres przeprowadzonych prac był bardzo szeroki. Odnowione i wyremontowane zostały dwa budynki na przedzamczu, czyli budynek schroniska i biblioteka.

- Renowacji doczekał się też mur, który ogradza zamek oraz przyległe budynki gospodarcze i budynek sanitariatu – informuje Krystyna Mathoes, dyrektor wydziału inwestycji i funduszy europejskich w olsztyńskim starostwie. – Wyładniał też dziedziniec, a wszystkie wyremontowane obiekty zostały przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Co ważne, wykonawca wzmocnił też konstrukcję odnawianych budynków.

W wyremontowanych budynkach będą się mieściły profesjonalnie wyposażone pracownie gastronomiczne i hotelarskie, w których młodzież będzie poznawać w praktyce tajniki zawodów.

- Nowe wyposażenie pozyskaliśmy także dzięki pieniądzom unijnym – mówi Ewa Orłowska, dyrektor Zespołu Szkół w Olsztynku. – Dostaliśmy wszystko, co będzie potrzebne do praktycznej nauki zawodów związanych z gastronomią i hotelarstwem, czyli zastawy, kieliszki, sztućce, dzbanki, suszarkę do grzybów i owoców, sprzęt AGD, nowe ławki, wyposażenie do zaaranżowanego pokoju hotelowego. To jednak nie koniec, bo niedawno przyjechały też tablice multimedialne, komputery, czy wielki telewizor, które będą służyły do nauki języków obcych i zajęć ekonomiczno-prawnych.    

Wykonawca na medal

Olsztynecki zamek z wielką starannością i pietyzmem remontowała firma EKOINBUD z Gdańska, która wcześniej odnawiała m.in. Żuraw Gdański i rekonstruowała spalony dach kościoła św. Katarzyny również w Gdańsku.

- Firma z Gdańska dotrzymała wszystkich terminów i wykazała się dużą rzetelnością – ocenia Krystyna Mathoes. – Trzeba pochwalić dobry standard jakościowy materiałów, jak i samych robót.

Z wyglądu zamku po renowacji zadowoleni są też mieszkańcy Olsztynka.

- Nigdy nie marzyłem, że zamek będzie odnowiony w tak piękny sposób – mówi Bogumił Kuźniewski, prezes Towarzystwa Przyjaciół Olsztynka. – Zamek to jeden z najcenniejszych zabytków Olsztynka. Dobrze, że odzyskał blask.

Zamek też dla turystów

Ewa Orłowska już myśli o zorganizowaniu Dnia Otwartego na zamku dla mieszkańców Olsztynka, którzy wykazywali duże zainteresowanie inwestycją.

- Będziemy chcieli pokazać mieszkańcom, jak wyglądają odnowione pomieszczenia w środku – zapowiada dyrektor Zespołu Szkół w Olsztynku.

Dyrekcja szkoły chce udostępniać zamkowe obiekty turystom w czasie przyszłego sezonu letniego.

- Mamy piękne, klimatyczne piwnice, które odpowiednio oświetlone mogłyby zrobić duże wrażenie na turystach – mówi Ewa Orłowska.   

Bogumił Kuźniewski dodaje, że do współpracy w sezonie letnim warto wykorzystać miejscowe Bractwo Rycerskie, które mogłoby demonstrować pokazowe walki na zamkowym dziedzińcu.

Całość inwestycji w Olsztynku kosztowała 4,5 mln zł z czego około 3,3 mln zł wyniosło dofinansowanie unijne z RPO Warmia Mazury 2007-13.  

Historia zamku w Olsztynku

W miejscu, w którym dzisiaj wznosi się zamek, przed wiekami znajdował się pruski gród obronny. Krzyżacy często budowali swoje zamki wykorzystując istniejące już grody podbitych plemion pruskich. Decydowało dogodne położenie, w tym przypadku na szlaku wiodącym z Mazowsza. Zamek wzniesiono na polecenie komtura ostródzkiego Günthera von Hohenstein w latach 1350-1366. Ten niezbyt duży gród miał być jednym z punktów systemu obronnego oraz siedzibą krzyżackich władz. Dla komturów sprawujących rządy w Ostródzie, Olsztynek był ważnym punktem wspomagającym wojska operujące na południu, miejscem koncentracji dla wypadów na Kujawy i Mazowsze. Gdy zamek był już gotowy, gościł w jego murach wielki mistrz Zakonu Krzyżackiego Winrich von Kniprode z całą swoją świtą.

JN

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl