Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
ATK | 2012-10-12 01:03 | Rozmiar tekstu: A A A

Pisarki z Barczewa w KLiFie

Olsztyn24
Spotkanie w kawiarence KLiF (fot. ATK - wszystkie) | Więcej zdjęć »

W Kawiarni Literackiej i Filmowej KLiF odbyło się dziś (11.10) nietypowe spotkanie z pisarkami z Barczewa – z Lidią Heleną Zelman i Renatą Kosin. Obie, choć nie mieszkają w dużej metropolii, stworzyły bardzo interesujące dzieła bardzo kobiecej i ciepłej literatury.

– Myślę, że to kwestia klimatu, otoczenia i spokoju, które są bardzo twórcze – mówi pierwsza z nich, Lidia. Druga, Renata,to potwierdza: – Jest tu cicho i spokojnie, więc atmosfera do zajęcia się pisaniem wprost idealna. To świetne miejsce do skupienia i pracy.

Lidia Helena Zelman jest autorką książek: „Tożsamość anioła”, „Bezsenność anioła” oraz „Grzechy anioła”. Ta ostatnia powieść z kategorii paranormal romance.
R E K L A M A
banner
Z kolei Renata Kosin to autorka książki „Mimo wszystko Wiktoria”. Ta pisarka to rodowita Podlasianka, od 18 lat mieszkanka Barczewa. Jest absolwentką Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Zadebiutowała osiem lat temu zbiorem scenariuszy, napisanych dla młodzieżowej grupy teatralnej, z którą pracowała. Pani Renata to pasjonatka pisania. W 2011 roku jej miłość do podróży zaowocowała wygraną w II Ogólnopolskim Konkursie Literackim „Podróże bez granic”. Na pozostałe jej pasje – plastyczne, rękodzielnicze, kulinarne, ogrodnicze zaczęło brakować jej czasu. Jej powieść przedstawia losy czterech kobiet (Zuzanny, Michaliny, Edyty i Gabrieli) na tle życia we współczesnej Polsce.

Poprzez wzajemne relacje przyjaciółek wchodzimy w życie każdej z nich, poznajemy ich problemy, marzenia, sekrety. Powieść ta mówi o przyjaźni opartej na zaufaniu, szacunku, trosce, bez której życie byłoby uboższe. To również historia poszukiwania swojego miejsca w życiu; osobistym i zawodowym oraz o pogoni za szczęściem. Bohaterki książki chcą kochać i być kochane, pragną spełniać się w pracy, realizować swoje pasje, żyć pełnią życia; tu i teraz. To powieść na wskroś kobieca, jak ujęła to obecna na spotkaniu krytyczka literacka Bernadetta Darska, ale w dobrym ujęciu, bez powielania schematów.

Podobnie ma się sprawa z Lidia Heleną Zelman, która, jak mówi o sobie, z zamiłowania jest pisarką, ale z zawodu polonistką, mężatką i matką.

„Grzechy anioła” to ostatni tom jej trylogii o walce sił dobra i zła oraz… niebezpiecznych pokusach. Treść powieści, nieco fantastyczna, obejmuje batalię o ludzkie dusze. Sojusznicy Samaela rosną w siłę i szala zwycięstwa zaczyna przechylać się na ich stronę. Armia aniołów stara się ocalić świat przed ostatecznym pogrążeniem w chaosie. Na tle tych walk kochający się Andrea i Kaspar starają się być razem.
 
Autorka, jak pisze o niej krytyk Konrad Staszewski, wykreowała bardzo ciekawy świat przedstawiony, będący wiernym odzwierciedleniem tego, w którym żyjemy. Umiejętnie wykorzystała swoją wiedzę i doświadczenie. Stworzyła bardzo pasjonujący świat ludzi, aniołów i demonów.

Co ciekawsze, obie pisarki piszą bardzo różnie, ale pasjonująco, obie są przyjaciółkami i nauczycielkami. Obie wpisują się w nurt współczesnej literatury kobiecej.

ATK

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl