Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2012-10-15 16:48 | Rozmiar tekstu: A A A

W szpitalu pulmonologicznym będą kształcić lekarzy

Olsztyn24
Symboliczne otwarcie Kliniki Pulmunologii w szpitalu pulmonologicznym | Więcej zdjęć »
Samodzielny Publiczny Zespół Gruźlicy i Chorób Płuc w Olsztynie dołączył do grupy szpitali ściśle współpracujących z Wydziałem Nauk Medycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego. Dzisiaj (15.10) w szpitalu uroczyście otwarto Klinikę Pulmonologiczną - Oddział Pulmonologiczny, na którym wiedzę o chorobach płuc będą zdobywać przyszli lekarze wykształceni na UWM.

- Dzięki klinice nasz szpital przede wszystkim podniesie swój prestiż - mówi Irena Petryna, dyrektor SPZGiChP. - Będziemy kształcić studentów, ale będziemy prowadzić też działalność badawczo-naukową. Poszerzymy też panel usług dostępnych w naszym szpitalu. Dzięki temu pacjenci z naszego województwa nie będą musieli jeździć do innych ośrodków w kraju. Tutaj będą diagnozowani i leczeni na najwyższym poziomie.

Klinika w szpitalu pulmonologicznym jest jednym z kilkudziesięciu katedr i zakładów Wydziału Nauk Medycznych UWM ulokowanych w warmińsko-mazurskich szpitalach.
R E K L A M A
banner
- W tej chwili takich katedr i zakładów ulokowanych w szpitalach mamy ponad trzydzieści i ta liczba ciągle się zmienia - wyjaśnia prof. Wojciech Maksymowicz, dziekan Wydziału Nauk Medycznych UWM. - Brakuje nam jeszcze klinik o specjalnościach ortopedia, ginekologia i położnictwo oraz pediatria. To końca tego roku akademickiego proces tworzenia klinik uniwersyteckich powinniśmy jednak zakończyć.

Prof. Maksymowicz podkreśla też znaczenie otwartej dziś kliniki pulmonologicznej, zarówno dla pacjentów, jak i studentów.

- Jest to klinika prowadzona przez samodzielnego pracownika naukowego prof. dr hab. n. med. Annę Doboszyńską, wybitnego pulmonologa, która przez 30 lat pracowała na Akademii Medycznej, a potem na Uniwersytecie Medycznym w Warszawie. To gwarancja jakości na poziomie nie tylko krajowym, ale również międzynarodowym - mówi prof. Maksymowicz. - Otwarcie kliniki ma także duże znaczenie dla studentów Wydziału Nauk Medycznych. Stworzono im tutaj świetne warunki. Teraz studentom pozostaje tylko uczyć się dobrze i rozwijać się.

Klinikę pulmunologii od 1 października prowadzi prof. Anna Doboszyńska, lekarz i naukowiec o dorobku znanym również poza granicami Polski. Do końca roku pani profesor będzie jeszcze związana z Uniwersytetem Medycznym w Warszawie, a potem poświęci się w całości pracy w olsztyńskiej klinice.

- Pierwszym z trzech postawowych obowiązków kliniki jest leczenie pacjentów - mówi prof. Doboszyńska. - Myślę, że mnie łatwiej będzie śledzić postęp w medycynie, która rozwija się bardzo szybko, i stosować nowoczesne  metody leczenia na gruncie olsztyńskim. Drugim obowiązkiem kliniki jest uczenie zarówno studentów, jak i lekarzy, którzy robią specjalizację. Tutaj staże do specjalizacji z zakresu pulmonologii były już wykonywane, ale chciałabym stworzyć jeszcze możliwość odbywania staży do specjalizacji z zakresu chorób wewnętrznych i alergologii, a także organizować np. kursy dokształcające lekarzy. Trzecim obowiązkiem kliniki, którego nie ma szpital rejonowy czy nawet specjalistyczny, jest prowadzenie badań naukowych. To niezwykle ciekawe zajęcie, coś w rodzaju łamigłówki, gdzie planuje się pewne badania, wykonuje doświadczenia czy ocenia pewne parametry i wyciąga wnioski. Tym zajmuję się od ponad 30. lat. Mam nadzieję, że koledzy lekarze również się zachęcą do tego rodzaju aktywności.

Klinika pulmonologii nie jest jedyną, jaką chce w olsztyńskim szpitalu pulmonologicznym zorganizować dyrektor Irena Petryna.

- Pani profesor Doboszyńska jest również wybitnym specjalistą w zakresie alergologii - mówi dyrektor Petryna. - To pozwala nam planować utworzenie w naszym szpitalu kliniki alergologii. Myślę, że uda się nam to zrobić w ciągu roku.

W otwartej dzisiaj Klinice Pulmonologicznej jest 40 łóżek w pokojach 1, 2 i 3-osobowych. Klinika wyposażona jest w najnowocześniejszy sprzęt leczniczy, który w większości był już w szpitalu wcześniej - jeszcze gdy w pomieszczeniach zajmowanych teraz przez klinikę był „zwykły” oddział pulmonologiczny.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Otwarcie Kliniki Pulmonologicznej

15-10-2012

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl