Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
00:05 19 maja 2024 Imieniny: Celestyna, Iwa
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Oświata, edukacja
JN | 2012-11-14 12:17 | Rozmiar tekstu: A A A

Aula Zespołu Szkół w Dobrym Mieście dostanie imię Przemysława Gintrowskiego

Olsztyn24
Koncert z okazji Dnia Niepodległości w SZ w Dobrym Mieście (fot. SP - wszystkie) | Więcej zdjęć »

Przy okazji nietypowego koncertu w rytmach pop i rock, który odbył się w Zespole Szkół w Dobrym Mieście z okazji Święta Niepodległości, narodził się pomysł nadania auli szkolnej imienia zmarłego niedawno Przemysława Gintrowskiego, barda „Solidarności”. To nie koniec nowości, bo od przyszłego roku w szkole ruszy festiwal piosenki patriotycznej.

Zamiast sztampowej i „sztywnej” uroczystości radosny koncert z utworami nowoczesnych wykonawców pop i rock - tak wyglądały obchody Święta Niepodległości w auli Zespołu Szkół w Dobrym Mieście. Uczniowie w 94. rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości zaśpiewali w auli szkolnej m.in. utwory Adele, zespołu Sistars, Maanamu, Justyny Steczkowskiej czy Amy Macdonald.

- Młodzież sama wybierała piosenki do koncertu - mówi Andrzej Wonia, dyrektor Zespołu Szkół Dobrym Mieście. - Młodzi ludzie zupełnie inaczej widzą świętowanie niż większość dorosłych i nie chcą sprowadzać patriotyzmu do oklepanych wzorców.

W czasie koncertu nie zabrakło też bardziej klasycznych utworów, czyli słynnych „Murów” Jacka Kaczmarskiego czy poezji Zbigniewa Herberta.
R E K L A M A
Publiczność, która po brzegi wypełniła aulę Zespołu Szkół z entuzjazmem przyjęła propozycję takiej formy uczczenia Święta Niepodległości. „Mury” wykonane na bis, owacja na stojąco, liczne pochwały i gratulacje, które otrzymały wykonawczynie piosenek, świadczą o tym, że uczniowie chętniej będą świętować Dzień Niepodległości właśnie w taki sposób, niż w trakcie zadym i chuligańskich wybryków. W trakcie koncertu pojawił się też pomysł nadania auli szkolnej imienia zmarłego niedawno Przemysława Gintrowskiego, barda „Solidarności”, pieśniarza i kompozytora.

- To postać znana, która poprzez swoją twórczość również przyczyniła się do zmian w Polsce - uważa Andrzej Wonia. - Uchwała Rady Pedagogicznej w tej sprawie będzie podjęta jeszcze w tym roku szkolnym.

To jednak nie koniec nowości, bo dyrekcja i nauczyciele zaangażowani w przygotowanie koncertu postanowili, że od przyszłego roku w szkole ruszy festiwal piosenki patriotycznej.

- Będzie się on odbywał w okolicach Święta Niepodległości - mówi Andrzej Wonia.

******

Przemysław Gintrowski (muzyk, kompozytor, bard) - przed laty wraz z Jackiem Kaczmarskim i Zbigniewem Łapińskim współtworzył trio, którego dorobek na stałe wpisał się w historię polskiej piosenki literackiej. Bardowie „Solidarności”, jak często nazywano trio Kaczmarski-Gintrowski-Łapiński, byli autorami takich programów poetyckich, jak „Mury”, „Raj” i „Muzeum”. Z tego pierwszego pochodzi najbardziej znany utwór „Mury”, który stał się nieformalnym hymnem „Solidarności” i symbolem walki z reżimem. W dorobku Gintrowskiego są też liczne solowe albumy m.in. „Raport z oblężonego miasta”, „Kamienie” czy „Odpowiedź”. Gintrowski zmarł 20 października 2012 roku po długiej i ciężkiej chorobie.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.