Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Ad-Ka | 2012-12-09 15:10 | Rozmiar tekstu: A A A

Rozstrzygnięto konkurs „Smaki Warmii, Mazur i Powiśla na stołach Europy”

Olsztyn24
Zaprezentowane przysmaki cieszyły się wielkim wzięciem (fot. Ad-Ka - wszystkie) | Więcej zdjęć »

W Zespole Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie odbył się wczoraj (8.12) finał regionalny konkursu „Smaki Warmii, Mazur i Powiśla na stołach Europy”. Oferowane produkty i potrawy były tak pyszne, że ci, którzy przybyli pół godziny po otwarciu, zastali tylko smętne resztki niektórych frykasów.

Finał rozegrano w dwóch kategoriach: produktów i potraw. Startowało w sumie 29 uczestników – 21 w produktach, a w potrawach tylko ośmiu. W pierwszej kategorii oceniano produkty pochodzenia zwierzęcego – z mięsa (tu bezkonkurencyjny był boczek wędzony po mazursku z Gospodarstwa Rolnego „Mazurskie Smaki” z Marcinkowa) i z ryb (wspaniały zwycięski jesiotr wędzony z Gospodarstwa Rybackiego z Ełku). W produktach i przetworach mleczarskich zwycięzców było dwóch – Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska z Olecka (za masło naturalne) oraz Pracownia Cukiernicza Magdaleny Kroczek z Łukty (lody śmietankowo-miodowe). Zdobyli też puchary marszałka za najlepsze produkty. W produktach zwierzęcych – miodach zwyciężyły Miody Mazur Paweł Murzyn i Piotr Kondraciuk z Gołdapi, zdobywcy trzeciego pucharu marszałka.

Z kolei w produktach roślinnych (przetwory owocowe i warzywne, w tym napoje) nie było pierwszego miejsca, tylko dwa drugie – rajskie jabłuszka w syropie (Kamili Chrząszcz z Tolkmicka) oraz sok z płatków róży (Zespół Szkół Licealnych i Zawodowych z Olecka). W produktach zbożowych i cukierniczych najlepszy okazał się zwykły razowiec tradycyjny z Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” z Piekarni Dźwierzuty. Na koniec nagrodzono regionalne napoje alkoholowe. Wszystkich oczarował Porter Warmiński z Browaru Kormoran z Olsztyna.
R E K L A M A
banner
W potrawach nagrodzono w dwóch podkategoriach – szkoły i osoby fizyczne. W pierwszej nagroda najlepszego przypadła Mateuszowi Siemaszko i Rafałowi Szyszko z Zespołu Szkół Gastronomiczno-Spożywczych w Olsztynie za pieczoną pierś z kaczki z sosem śliwkowym, ziemniakami okraszonymi boczkiem i modrą kapustą. Oni też zdobyli puchar marszałka. Drugi puchar i pierwszą nagrodę otrzymała Barbara Pepłowska z Nerwiku koło Purdy za potrawę pana sędziego – flaczki z lina z grzybami.

Nam najbardziej przypadły do gustu nieco inne niż jurorom frykasy. Zachwyciła wędzonka z Restauracji „U Wokulskiego” z Ostródy (niestety rzuciła też na kolana jej cena) oraz pasztet z dzika spod jałowca z grzybkami z Komorowa koło Białej Piskiej. Cudowny był sok z płatków róży i nalewka tarninowa pani Krystyny Hadały z Wargielit. Wspaniały był „młody” miód z Gołdapi i marchewkowiec z Kawiarni Moja w Olsztynie (dekorowany marcepanową marchewką).

Niestety nie udało nam się spróbować nowych lodów pani Magdy Kroczek z Łukty. Zbyt szybko znikły. Jednak, jak zapewniła mistrzyni lodowych gałek, są one dostępne w sprzedaży w cukierence mieszczącej się w Starym Ratuszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie.

Ad-Ka

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl