Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
01:46 26 maja 2024 Imieniny: Eweliny, Filipa
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Wystawy, ekspozycje
d. | 2013-05-06 16:19 | Rozmiar tekstu: A A A

BWA przygotowało kolejne wystawy dla najmłodszych

Olsztyn24
Kadr z filmu „Edward Psie Serce” | Więcej zdjęć »

Już w najbliższy czwartek (9.05) o godzinie 18.00 sala główna BWA Galerii Sztuki w Olsztynie zamieni się w wielki, tajemniczy ogród, wypełniony monumentalnymi rzeźbami z pełnego drewna, przedstawiającymi znane i wymyślone zwierzęta; wilki, lwy, słoń, konio-osły, dzikie koty, psy. W przestrzeni zawisną metalowe ptaki, nietoperze, ryby, owady. Ściany pokryją wielkoformatowe wydruki z ilustracji przedstawiające leśne ostępy, dżunglę, zaczarowany las. Wszystko autorstwa Józefa Wilkonia - znakomitego ilustratora, rzeźbiarza, znanego już kilku pokoleniom dzieci.

Wystawie „Przedziwny Ogród Wilkonia” towarzyszyć będzie specjalne wydawnictwo - artystyczna książka zilustrowana i opracowana graficznie przez Józefa Wilkonia do tekstu starej piosenki mazurskiej pt. „Wesele ptasząt”, który przygotował i opatrzył komentarzem prof. Zbigniew Chojnowski.

Kuratorami wystawy Małgorzaty Jackiewicz-Garniec i Andrzej Stroka. Aranżacja i architektura wystawy - Andrzej Stroka.

„Przedziwny Ogród Wilkonia” nie jest jedyną ekspozycją, która we wspomniany czwartek będzie miała swój wernisaż i z której z pewnością ucieszą się najmłodsi olsztynianie. Na maj i czerwiec 2013 roku sala kameralna BWA zostanie zaaranżowana w sposób przyjazny dla najmłodszych widzów - dzieci i ich rodzin. Stanowić będzie miejsce nie tyle jednorazowej ekspozycji, co przestrzeń „dziania się”, twórczego spędzania czasu i poszukiwania inspiracji. Umieszczone w niej zabawki, interaktywne instalacje, siedziska będzie można przenosić z miejsca na miejsce, za każdym razem aranżując zastaną przestrzeń na nowo. Dzieci staną się tu nie tylko odbiorcami, ale i aktywnymi współtwórcami twórczych zdarzeń - w „Raju dla Dzieci. Inspiracjach”
R E K L A M A
Znajdą się tu między innymi specjalnie zbudowane na tę okazję różnokolorowe tablice, po których będzie można rysować kredą. Tablice te, co ciekawe, nie będą przypominać tych szkolnych, będą mieć niecodzienne kolory i kształty, a po jednej z nich będzie można nawet chodzić. Nie zabraknie też miejsca do bardziej tradycyjnego rysowania i zawieszenia swoich wykonanych prac.

Ważną częścią projektu będzie pokaz filmów animowanych z warszawskiej wytwórni Serafiński Studio - są to filmy współczesne, wykonane z wykorzystaniem nowoczesnych technologii, na najwyższym poziomie artystycznym i technicznym.

W galerii codziennie wyświetlanych będzie pięć filmów trzech autorów: „Motyl Alfred”, „Zielona kredka” oraz „Grzyby burzy” - (reż. Jan Steliżuk), „Edward Psie Serce” (reż. Grzegorz Koncewicz), „Syn Gwiazd” (reż. Marek Serafiński). Razem z krótkimi przerwami między filmami to około 65 minut barwnych animacji dla dzieci w różnym wieku.

Na początku kompilacji umieszczone zostały filmy dla najmłodszych, natomiast ostatni film, „Grzyby burzy”, oglądają chętnie także dorośli, a jego największy sukces to nagroda za najlepszy film dla dzieci na festiwalu w Uppsali. Dostawał także nagrody na festiwalach od dziecięcego jury.

Projekcję będzie można śledzić, dołączając w dowolnym momencie i siadając lub kładąc się na wygodnych pufach umieszczonych w sali kameralnej.

Ponadto przez cały okres maja i czerwca w BWA będą się odbywać warsztaty dla dzieci przygotowane przez pracowników BWA i zaproszonych specjalnie na tę okazję naukowców oraz artystów. Warsztaty przygotowywane będą we współpracy z olsztyńskim oddziałem Uniwersytetu Dzieci.

Szczegółowy program warsztatów i wydarzeń towarzyszących zostanie opublikowany już wkrótce na www.bwa.olsztyn.pl.

Kuratorki wystawy: Olga Orzeł-Kopeć, Joanna Tekla Woźniak

Współpraca: Serafiński Studio Graficzno- Filmowe, Uniwersytet Dzieci, Benjamin Moore Polska Sp. z o.o.

******

Józef Wilkoń - polski ilustrator, rzeźbiarz, scenograf. Inspiracją dla jego prac jest przyroda, a przede wszystkim zwierzęta, które od lat 80. ubiegłego wieku uczynił głównymi bohaterami swoich opowieści.

Urodził się w 1930 roku, w Bogucicach k. Wieliczki. Ukończył malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie (dyplom w 1955 r.), jednocześnie studiował historię sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim (dyplom w 1954 r.). Od lat 60. ub. wieku mieszka i pracuje w Zalesiu Dolnym koło Warszawy.

Zyskał międzynarodową sławę, był wielokrotnie nagradzany w Polsce i poza jej granicami. Na jego dorobek wydawniczy składa się blisko dwieście książek, zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych. Ilustrowane przez niego wydawnictwa przetłumaczono na ponad 20 języków.

Tworzy „przestrzenne ilustracje”, czyli zwierzyńce z drewna i blachy. Wielokrotnie nagradzany na międzynarodowych targach i festiwalach książki, laureat wielu nagród i wyróżnień. Odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (2010), laureat „Złotego Berła” Nagrody Fundacji Kultury Polskiej.

Serafiński Studio - założone w 2004 roku przez Marka Serafińskiego, znanego reżysera filmów animowanych. Skupia wokół siebie najwybitniejszych, niezależnych twórców filmu animowanego takich jak: Piotr Dumała, Ewa Ziobrowska, Marcin Giżycki, Jan Steliżuk, Małgorzata Bosek, Piotr Morawski, Maciej Sznabel, Grzegorz Koncewicz, Wojciech Wojtkowski, Maciej Majewski, Mateusz Jarmulski, Marcin Jażyński.

Studio jest otwarte na współpracę ze światowej klasy animatorami, plastykami i scenarzystami. W 2008 roku wyprodukowało m.in. film braci Quay pt. „Inwentorium śladów”. Filmy wyprodukowane w studio zdobyły wiele nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych festiwalach filmowych.

Uniwersytet Dzieci - organizacja, która od 2007 r. realizuje nowoczesne programy edukacyjne dla dzieci w wieku 6-13 lat, wzorowane na wykładach i warsztatach akademickich, wykorzystujące aktywne metody nauczania.

Tematyka zajęć wykracza poza program szkolny, a prowadzącymi są zapraszani do współpracy pracownicy naukowi i inni specjaliści. W Olsztynie są to m.in. wykładowcy UWM. Dzieci uczestniczące w zajęciach Uniwersytetu biorą udział w programach poruszających wszystkie dziedziny nauki, dzięki czemu mają szansę odkryć swoje pasje i talenty. Dzieci poznają naukę poprzez niezwykłe zjawiska i doświadczenia, angażując się w konkretne działania.

Bezpośredni kontakt z wykładowcami uniwersyteckimi pokazuje dzieciom, że nauka jest fascynująca, inspirująca i przydatna, na co dzień. Podczas warsztatów w BWA będzie m.in. możliwość spotkania z historykami sztuki i artystami.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.