Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
21:02 28 kwietnia 2024 Imieniny: Ludwika, Walerii
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
Barbara Piotrowska | 2013-06-11 10:09 | Rozmiar tekstu: A A A

Urlop rodzicielski - zmiany w przepisach

Olsztyn24
(fot. archiwum)

Zgodnie z nową ustawą rodzinom dzieci urodzonych w 2013 r. przysługiwać będzie 20 tygodni urlopu macierzyńskiego (w przypadku urodzenia jednego dziecka), 6 tygodni urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. Z dodatkowego oraz rodzicielskiego urlopu będą mogli korzystać na równych prawach ojciec i matka. Przepisy wejdą w życie z dniem 17 czerwca 2013 r.

Zmiany obejmują nie tylko rodziców zatrudnionych na pełen etat, ale również tych którzy opłacają składki na ubezpieczenie chorobowe tj. pracujących na umowach zlecenie i samozatrudnionych. Dotyczą one pracowników, których dzieci:

» urodziły się po 31 grudnia 2012 r.
» przyjęli na wychowanie dzieci, które urodziły się po 31 grudnia 2012 r. i wystąpili do sądu opiekuńczego z wnioskiem o wszczęcie postępowania w sprawie jego przysposobienia lub przyjęcia na wychowanie, jako rodzina zastępcza (za wyjątkiem rodziny zastępczej zawodowej).

Przepisy wprowadziły: wydłużenie okresu dodatkowego urlopu macierzyńskiego i wypłaty zasiłku macierzyńskiego za ten okres, możliwość dzielenia się rodziców tym urlopem oraz urlop rodzicielski i zasiłek macierzyński za ten okres.
R E K L A M A
Dodatkowy urlop macierzyński został wydłużony o 2 tygodnie. Zgodnie z nowymi przepisami będzie wynosił 6 tygodni (przy urodzeniu 1 dziecka) lub 8 tygodni (przy urodzeniu więcej niż 1 dziecka przy jednym porodzie). Rodzice dziecka będą mogli dzielić się tymi uprawnieniami w ramach tego urlopu. Dodatkowy urlop macierzyński będzie udzielany jednorazowo lub w dwóch częściach przypadających jedna po drugiej w wymiarze tygodnia lub jego wielokrotności.

Wniosek o dodatkowy urlop macierzyński pracownica powinna złożyć w czasie urlopu macierzyńskiego podstawowego, jednak nie krótszym niż 14 dni przed rozpoczęciem urlopu.

Wyjątek przewidziano w przypadku kobiet, które urodziły dzieci po 31 grudnia 2012 r., ale z urlopu macierzyńskiego zaczęły korzystać jeszcze przed porodem. W takiej sytuacji, mimo że przerwana została ciągłość urlopu, matka lub ojciec będą mieli prawo do jego kontynuacji. Będą im przysługiwały jeszcze dwa tygodnie urlopu dodatkowego i 26 tygodni urlopu rodzicielskiego. By z tych uprawnień skorzystać, wniosek o udzielenie urlopu dodatkowego musi wpłynąć do pracodawcy w ciągu 7 dni od dnia wejścia w życie ustawy. Natomiast wniosek o urlop rodzicielski, najpóźniej w dniu zakończenia urlopu dodatkowego.

Urlop rodzicielski przysługuje w wymiarze 26 tygodni (bez względu na liczbę urodzonych dzieci), po wykorzystaniu urlopu macierzyńskiego dodatkowego w pełnym wymiarze. Będzie udzielany jednorazowo lub w częściach, ale maksymalnie w trzech, z których każda nie może być krótsza niż 8 tygodni, przypadających jedna po drugiej w wymiarze wielokrotności tygodnia. Z urlopu rodzicielskiego mogą korzystać oboje rodziców, nawet jednocześnie, ale w ramach 26 tygodni.

W czasie urlopu rodzicielskiego (tak jak w przypadku urlopu macierzyńskiego) pracownica może łączyć wychowanie dziecka w wymiarze nie wyższym niż połowa pełnego wymiaru czasu pracy. W takim przypadku zasiłek macierzyński zostanie proporcjonalnie pomniejszony.

Za okres urlopu macierzyńskiego i urlopu dodatkowego przysługuje zasiłek macierzyński w wysokości 100% podstawy wymiaru. Natomiast za okres urlopu rodzicielskiego zasiłek macierzyński będzie wynosił 60% podstawy wymiaru.

Jeżeli pracownica wystąpi w ciągu 14 dni po porodzie do pracodawcy z wnioskiem o udzielenie jej bezpośrednio po urlopie macierzyńskim w pełnym wymiarze dodatkowego urlopu oraz po nim urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze 26 tygodni, to zasiłek macierzyński za wszystkie te okresy będzie wynosił 80% podstawy wymiaru.

W przypadku, kiedy matka zrezygnuje z części lub całości udzielonego jej dodatkowego urlopu macierzyńskiego, rodzicielskiego, to wówczas ojciec dziecka może wystąpić z wnioskiem o niewykorzystaną część urlopów oraz zasiłek za ten okres.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.