W Kawiarni Cudne Manowce (fot. St. Czachorowski)
Dialog kultury z przyrodą, artystów z filozofami i naukowcami-przyrodnikami, w konkretnej przestrzeni i scenerii warmińskiej, będzie tematem najbliższego kameralnego spotkania z nauką w olsztyńskiej kawiarni naukowej Collegium Copernicanum. Spotkanie odbędzie się w czwartek (25.07) w Kawiarnia Cudne Manowce przy ul. Chrobrego 4 (Stare Miasto za spichlerzem MOK) o godzina 16.00. Wstęp wolny - zapraszamy!
Gośćmi będą: Marcelina Chodyniecka-Kuberska i Rafał Aleksander Mikułowski - opowiedzą o pomysłach Fundacji Revita Warmia oraz Ars Pro Eco Logia (A.P.E.L.) projekcie Warmińsko-Mazurskiego Festiwalu Sztuk wizualnych na rzecz nowego Obrazu Świata. Czyli jak z nieco wątpliwego „cudu natury”, prawdziwym cudem głęboko pojętej Kultury Warmia i Mazury stać by się mogły.
Warmia i Mazury to bez wątpienia jeden z najpiękniejszych i najciekawszych regionów Europy, zarówno pod względem krajobrazu, występującej tu flory i fauny (bioróżnorodności na poziomi genetycznym, gatunkowym i ekosystemowym), ilości ruin i zabytków, jak i bogatej i dramatycznej historii, nie w pełni odkrytej, ale przez to tym bardziej ciekawej. W połączeniu ze swoistą aurą dzikości regionu, znajdującego się niejako na krańcu świata, gdzieś na symbolicznym i odległym pograniczu Wschodu i Zachodu, na styku kultur, wizji cywilizacji polska Alaska i europejska Syberia.
Nasz region niesie ze sobą smak przygody i pociągającej tajemnicy. Z wielu względów bywa on również często porównywany do Toskanii we Włoszech - ale i Normandii i Bretanii we Francji. Bazując przede wszystkim na architekturze - ponieważ jest ona zasadniczym elementem kształtowania krajobrazu - udostępniając i promując konkretne projekty architektoniczne, stworzone przy uwzględnieniu specyfiki regionalnej, goście spotkania zmierzają również promować projektantów, artystów, rzemieślników, rękodzielników, rolników i małych producentów rolnych nowej generacji, działaczy i leaderów społecznych, których działania mają i mogą mieć realny wpływ na pozytywne zmiany. I tym sposobem chcą przyczynić się w granicach ich możliwości do powstawania i rozwijania się nowej żywej kultury warmińsko-mazurskiej, swoistego etosu tego regionu i oryginalnego, lokalnego stylu życia - tego co Francuzi tak trafnie nazywają „sztuką życia” - czyli art de vivre.
Ten swoisty manifest artystów i architektów jest znakomitym punktem wyjścia do dyskusji o regionie, dyskusji z różnych punktów widzenia: kultury, sztuki, humanistyki, nauki, przyrody, społeczności. Mam nadzieje, że tak zapoczątkowany dialog znakomicie wpisze się w ogólnoludzkie poszukiwania nowego stylu życia, przez jednych zwanych minimalizmem, dobrowolna prostotą, powolnym życiem, przez innych globlokalizmem.