Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
20:36 21 maja 2024 Imieniny: Jana, Kryspina
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Muzyka, koncerty
FWM | 2013-08-22 21:48 | Rozmiar tekstu: A A A

Academic Chamber Orchestra „Russian Camerata” zagra w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Olsztyn24
Russian Camerata (fot. archiw. FWM) | Więcej zdjęć »

We wtorek, 27 sierpnia, o godz. 18.00 w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej wystąpi w ramach swojego tournée Academic Chamber Orchestra „Russian Camerata” (Akademicka Orkiestra Kameralna „Kamerata Rosyjska”). Orkiestrę poprowadzi dyrektor artystyczny I główny dyrygent Twerskiego Towarzystwa Filharmonicznego - Andrey Kruzhkov. Solistą koncertu będzie znakomity akordeonista Maxim Salnikov. Orkiestra po występie w Olsztynie udaje się na dalsze koncerty do Niemiec.

W programie wtorkowego spotkania z Akademicką Orkiestrą Kameralną „Kamerata Rosyjska” usłyszymy kompozycje idealnie wpisujące się w rolę kameralistyki. A będą to następujące utwory:

» Benjamin Britten: Simple Symphony op.4
» Yasushi Akutagava: Tryptyk na orkiestrę smyczkową
» Astor Piazzolla: Cztery Pory Roku w Buenos Aires
» Astor Piazzolla: Oblivion, Milonga del Angel, Libertango

Koncert „zdominuje” muzyka Astora Piazzolli, zamieszczamy więc więc parę słów o kompozytorze i jego utworach. Kompozycja „Cztery pory roku w Buenos Aires” Astora Piazzolli (1921-1992) już samym tytułem sugerują odległe nawiązanie tej muzyki do kilku stuleci tradycji, wywodzącej się od słynnych „Pór roku” Antonia Vivaldiego. Jednak pierwotnie były to cztery oddzielne utwory, powstałe w latach 1964-1969, dopiero później kompozytor wpadł na pomysł, by je połączyć w formę suity. Jak większość twórczości Piazzolli, przenika je duch namiętnego tanga argentyńskiego, które ten utalentowany artysta wyniósł do rangi koncertowego poematu, barwnego i pełnego wyrafinowanych brzmień, przeznaczonego już nie tyle do tańca, co do skupionego słuchania.
R E K L A M A
Urodzony w Mar del Plata, jako czteroletni chłopiec, w roku 1925 Astor Piazzolla znalazł się wraz z rodziną na emigracji w Nowym Jorku, gdzie mieszkał z krótką przerwą przez 11 lat, znanych z historii jako brutalny czas prohibicji, mafii i jazzu... W Nowym Jorku pobierał pierwsze lekcje gry na bandoneonie i na fortepianie; poznawał muzykę od Jana Sebastiana Bacha po Duke’a Ellingtona, którego gry słuchał pod drzwiami sławnego Cotton Clubu.

W roku 1936 Piazzolla wrócił z rodziną do Argentyny. Zarabiał, grając w orkiestrach tanecznych wykonujących tradycyjne tango, taniec, który już w latach dwudziestych zawojował parkiety całego świata. Jednocześnie zaś z początkiem lat 40. podjął poważne studia muzyczne, które później kontynuował pod kierunkiem Nadii Boulanger w Paryżu, otrzymawszy stypendium rządu francuskiego. Tam nastąpił przełom.

Nadia Boulanger, przyjaciółka Ravela, Strawińskiego i wielu, wielu innych wielkich kompozytorów tamtego czasu, uważana powszechnie za najlepszego pedagoga muzyki na świecie, słynęła również z surowości i wysokich wymagań wobec uczniów. Toteż z początku Piazzolla, sposobiąc się do roli kompozytora muzyki „klasycznej”, próbował ukryć przed nią swoją „tangową” przeszłość. Pewnego dnia jednak zwierzył się nauczycielce i zagrał jej swoje tango „Triunfal”. I wtedy otrzymał od niej historyczną radę: - Astor, twoje utwory klasyczne są napisane poprawnie. Ale prawdziwy Piazzolla jest w muzyce, którą mi przed chwilą zagrałeś. Nigdy jej nie porzucaj.

I tak zaczęła się era Tango Nuevo, czyli Nowego Tanga. Piazzolla pracuje nad połączeniem tanga, jazzu, muzyki klasycznej i rozmaitych eksperymentów dźwiękowych, z czego wyłania się jego styl własny, niepowtarzalny i rozpoznawalny. Ulubioną jego formacją jest założony przezeń w roku 1960 kwintet w składzie: bandoneon, skrzypce, kontrabas, fortepian, gitara elektryczna, z którym koncertuje do roku 1971. W roku 1974 powstała jedna z najbardziej znanych kompozycji Piazzolli - „Libertango”.

Sława rośnie. Piazzolla koncertuje na całym świecie, z zespołami i jako solista, od Ameryki Południowej przez Europę, Japonię, po Stany Zjednoczone. W 1987 roku gra przed ogromną publicznością w nowojorskim Central Parku. Wiele nagrywa, pracuje intensywnie aż do śmierci w lipcu 1992. Pozostawił po sobie ponad 250 tang i wiele innych (w sumie około 1000) utworów.

Na spotkanie z kompozycjami Piazzolli zapraszamy do Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej 27 sierpnia (wtorek) 2013 r. godzina 18.00.

Bilety w cenie: normalny - 30 zł, ulgowy - 22 zł.

Z D J Ę C I A
logo FWM
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.