Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
11:02 29 marca 2024 Imieniny: Eustachego, Wiktoryna
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Ochrona zdrowia
Magdalena Kantorczyk | 2013-09-25 12:06 | Rozmiar tekstu: A A A

Bezpłatne badanie lekarskie, bez skierowania, dla wszystkich

Olsztyn24
Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie

Od tego roku rozpoczęto w Polsce realizację programu profilaktycznego „Zrozumieć nowotwory głowy i szyi” (Make sense). Jest to inicjatywa na skalę europejską, mająca przybliżyć społeczeństwu istotę problemu zbyt późnego rozpoznawania tych nowotworów oraz rozpropagować postawy prozdrowotne, celem zmniejszenia zapadalności na ten rodzaj nowotworów. Dnie 23-27.09.2013 r. zostały ogłoszone tygodniem profilaktyki tych nowotworów.

W ramach tego tygodnia, w czwartek (26.09) Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Olsztynie, w godz. 9.00- 12.00, w Poradni Laryngologicznej (budynek główny Szpitala, wysoki parter, pok. 73) organizuje DZIEŃ BADAŃ PROFILAKTYCZNYCH - BEZPŁATNE BADANIE LEKARSKIE, BEZ SKIEROWANIA DLA WSZYSTKICH, u których występuje przynajmniej jeden z poniższych objawów utrzymujący się przez trzy tygodnie:

» bolesne i/lub utrudnione przełykanie,
» ból gardła,
» chrypka,
» ból języka, niegojące się rany w jamie ustnej, białe lub czerwone plamy na błonie śluzowej jamy ustnej,
» obrzęk szyi, guz szyi,
» jednostronne upośledzenie drożności nosa, krwista wydzielina z nosa.

Każdy, kto chciałby skorzystać z możliwości konsultacji proszony jest o wcześniejszą rejestrację telefoniczną, pod nr tel.: 89 5386 382.
R E K L A M A
Nowotwór głowy i szyi jest jednym z sześciu najczęściej występujących nowotworów złośliwych u Polaków. Dotyczy on nosa i zatok przynosowych, jamy ustnej, języka, podniebienia, wargi, gardła, krtani, gruczołów ślinowych, ucha i tarczycy.

Nowotwory złośliwe głowy i szyi należą do grupy nowotworów, których diagnoza i leczenie są bardzo trudne. Tylko wczesne rozpoznanie i leczenie interdyscyplinarne przez grupę specjalistów reprezentujących różne specjalności medyczne, takich jak: otolaryngolodzy, chirurdzy głowy i szyi, chirurdzy szczękowo-twarzowi, radioterapeuci, onkolodzy kliniczni, radiolodzy, patomorfolodzy, psycholodzy i fizjoterapeuci może zapewnić poprawę odsetka 5-letnich przeżyć.

Ponad 90% nowotworów głowy i szyi to nowotwory nabłonkowe. Są to nowotwory, które ze względu na swoje umiejscowienie zwykle rozwijają się skrycie i wywołują objawy niecharakterystyczne, mogące towarzyszyć również banalnym infekcjom górnych dróg oddechowych (bóle gardła, bóle podczas połykania, chrypka).

Wyniki leczenia chorych z nowotworami głowy i szyi w naszym kraju są wysoce niezadowalające. Związane jest to m.in. ze znacznym zaawansowaniem narządowym choroby nowotworowej w momencie zgłaszania się chorych do leczenia.

W 2005 roku liczba zachorowań na nowotwory głowy i szyi w naszym kraju kształtowała się na poziomie 5 tysięcy, a w 2008 roku zachorowań było już około 10 tysięcy. Spośród wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe w 2010 roku, nowotwory złośliwe głowy i szyi stanowiły 9% zachorowań u mężczyzn i 5% u kobiet.

Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.