Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
23:12 25 kwietnia 2024 Imieniny: Jarosława, Marka
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
bu | 2013-10-10 21:10 | Rozmiar tekstu: A A A

Znamy laureatów I edycji nagrody im. Maryny Okęckiej-Bromkowej

Olsztyn24
Ewa Zdrojkowska | Więcej zdjęć »

Ewa Zdrojkowska - dziennikarka Radia Olsztyn i Włodzimierz Kowalewski - pisarz, współpracownik rozgłośni - zostali laureatami pierwszej edycji nagrody im. Maryny Okęckiej-Bromkowej. Ewa Zdrojkowska została nagrodzona za cykl literacki „Atlas Warmii i Mazur”, a Włodzimierz Kowalewski za adaptację radiową swojej powieści „Powrót do Breitenheide”.

Warto przypomnieć patronkę konkursu, bez wątpienia najwybitniejszą dziennikarkę w historii Radia Olsztyn. Urodzona w Uściługu na Wołyniu, do Olsztyna przybyła wraz z tysiącami wygnańców z kresów wschodnich w roku 1948. Po wywózce ze Lwowa przez pierwsze trzy lata żyła w Katowicach. Z olsztyńską rozgłośnią związana była przez 26 lat, do 1982 roku, kiedy to za działalność w NSZZ „Solidarność” wymuszono na niej odejście na wcześniejszą emeryturę.

Radiu poświęciła swoje zawodowe życie. To tu powstały reportaże poświęcone ludziom i kulturze regionu Warmii i Mazur, wielu innych regionów oraz dawnych polskich kresów wschodnich. Stworzyła unikatowe Archiwum Folkloru, na które składają się zapisy muzyki i gawęd artystów ludowych przywołujące pamięć dawnych czasów, obyczajów, ludzi, a także ich pasji.

Zebrany materiał wykorzystywała w swoich cyklach reportaży radiowych i audycji folklorystycznych (Tropami ludzi i pieśni, Z gawędą i pieśnią przez kraj). Z tej imponującej taśmoteki do dziś korzystają placówki naukowe (Uniwersytet Jagielloński, Polska Akademia Nauk, Muzeum w Rzeszowie, Uniwersytet Warszawski). Ponad 200 nagranych przez Marynę Okęcką-Bromkową taśm trafiło do Muzeum Narodowego w Warszawie.
R E K L A M A
Za swój dorobek, głównie za cykl audycji „Tropami ludzi i pieśni”, w roku 1969 została wraz ze swoim mężem Bohdanem Bromkiem, nagrodzona najważniejszą nagrodą dla dziennikarzy radiowych - „Złotym Mikrofonem”. Olsztyńscy dziennikarze znaleźli się w elitarnym gronie: Zbigniew Kopalko, Karol Stromenger, Zbigniew Świętochowski, Jan
Weber, Jerzy Wasowski, to wybitni twórcy radiowi uhonorowani w tym samym roku.

Maryna Okęcka-Bromkowa była również pisarką i poetką. Wydała kilka powieści, zbiorów reportażów i tomików poetyckich. Z pasją animowała działaniami kulturalnymi zakładając izby regionalne i myśliwskie, odtwarzając tradycyjne formacje muzyczne, organizując spotkania promujące kulturę ludową. Jej dom „Marysin„”, w Sąpłatach, był miejscem, w którym w stanie wojennym spotykali się ludzie prowadzący działalność opozycyjną. Była poważnie zaangażowana w pracę na rzecz przemian społeczno-politycznych, do których doszło w czerwcu 1989 roku. W jej domu kolportowano książki i prasę bezdebitową, rozprowadzono znaczki „Solidarności”, odbywały się posiedzenia wyjazdowe podziemnych struktur związku, m.in. Komisji Krajowej NSZZ Solidarność pracowników sądownictwa.

W roku 2002, za działalność dziennikarską, literacką i społeczną została odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Zmarła w Olsztynie 15 października 2003 roku. Za parę dni minie dziesiąta rocznica śmierci tej ważnej dla historii regionu dziennikarki i pisarki.

******

15 października przypada 10. rocznica śmierci Maryny Okęckiej-Bromkowej. Tego dnia, o godz. 15.00 odprawiona zostanie w jej intencji msza św. w kościele św. Józefa w Olsztynie, po której przyjaciele i znajomi Zmarłej będą mogli złożyć kwiaty i zapalić znicze na jej grobie w Alei Zasłużonych na cmentarzu przy ul. Poprzecznej.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.