Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
15:29 25 kwietnia 2024 Imieniny: Jarosława, Marka
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sprawy społeczne
waclawbr | 2013-10-23 15:34 | Rozmiar tekstu: A A A

Mamy dwóch nowych honorowych obywateli Olsztyna

Olsztyn24
XLIII sesja Rady Miasta Olsztyna | Więcej zdjęć »

W nadzwyczajnym trybie odbyła się dzisiejsza (23.10) XLIII sesja olsztyńskiej Rady Miasta. O zwołanie sesji w tym trybie wnioskowali prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz i Klub Radnych Platformy Obywatelskiej.

Szczególny tryb zwołania sesji miał bezpośredni związek z planowanymi na 26 października uroczystościami z okazji 660. rocznicy nadania Olsztynowi praw miejskich, a przede wszystkim uroczystą sesją Rady Miasta, która odbędzie się tego dnia w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. Istotnym punktem sobotniej sesji będzie wręczenie tytułów Honorowego Obywatela Olsztyna. I właśnie uchwały w sprawie tych honorowych wyróżnień podejmowali dziś radni.

Kandydatów do honorowego obywatelstwa było dwóch: prof. Bohdan Głuszczak (prekursor arteterapii w Polsce, założyciel i wieloletni dyrektor Olsztyńskiej Pantomimy Głuchych) i prof. dr hab. Stanisław Oszczak (zasłużony w dziedzinie geodezji i nawigacji satelitarnej). Sylwetkę pierwszego z kandydatów przedstawił prezydent Grzymowicz, drugiego zaś przewodnicząca Klubu Radnych PO Halina Ciunel.

Bohdan Głuszczak urodził się 1 stycznia 1936 roku w Hajnówce. Ukończył liceum w Paszkowie. Studiował w Wyższej Szkole Teatralnej im. Leona Schillera w Łodzi. Wykładał w olsztyńskich szkołach wyższych. Karierę artystyczną rozpoczął w roku 1953 w Zalewie pracując w amatorskim zespole teatralnym. W roku bieżącym mija 60-lecie pracy artystycznej Bohdana Głuszczaka. Począwszy od roku 1959 zaangażował się w działalność Pantomimy Olsztyńskiej, gdzie przez 30 lat sprawował funkcję kierownika artystycznego i dyrektora tej instytucji. W latach 1960-1989 był członkiem Polskiego Związku Głuchych, zaś w latach 1984-1990 zasilał szeregi Narodowej Rady Kultury.
R E K L A M A
Bohdan Głuszczak ma w swoim dorobku 22 przedstawienia autorskie oraz 8 filmów i widowisk telewizyjnych (1970-1989). Jest autorem 120 realizacji scenicznych - autorskich, reżyserskich i choreograficznych. Współpracował z wieloma wybitnymi twórcami, m.in. Augustynem Blochem, Agnieszką Holland, Andrzejem Konicem. Opublikował ok. 100 publikacji własnych i wywiadów, poza tym ok. 200 recenzji.

Uznawany jest za prekursora arteterapii w Polsce.

Prof. Stanisław Oszczak jest absolwentem Politechniki Warszawskiej. Stopień doktora nauk fizycznych uzyskał w UAM w Poznaniu w 1969 r., doktora habilitowanego z dyscypliny geodezja i kartografia w WAT Warszawa w 1987 r., a tytuł profesora nauk technicznych uzyskał w 1996 r.

Był współinicjatorem budowy, organizatorem i pierwszym dyrektorem Planetarium Lotów Kosmicznych w Olsztynie (1972 - 1981), a następnie Obserwatorium Satelitarnego w Lamkówku k/Barczewa (1978 - 1999) oraz Obserwatorium Astronomicznego w Olsztynie (1979 - 1981). Obecnie jest członkiem Senatu Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie oraz członkiem Rady Naukowej Centrum Badań Kosmicznych PAN w Warszawie.

Prof. Stanisław Oszczak od 2000 roku jest profesorem zwyczajnym i kierownikiem Katedry Geodezji Satelitarnej i Nawigacji Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Jest autorem około 300 opracowań, w tym około 160 artykułów naukowych.

Prof. Stanisław Oszczak był zapraszany przez zagraniczne uczelnie do wygłaszania wykładów m.in. w Uniwersytecie w Bochum, w Niemczech, w Uniwersytecie New Brunswick w Kanadzie oraz w Uniwersytecie w Trieście, we Włoszech.

W dniu 23 września 2011 roku uchwałą Senatu Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie odznaczony został Złotym Laurem za zasługi dla rozwoju Uniwersytetu oraz wieloletnią, zaangażowaną pracę naukowo-dydaktyczną i działalność na rzecz środowiska akademickiego.

Radni jednogłośnie zaakceptowali przedłożone im wnioski i podjęli uchwały w sprawie nadania Honorowego Obywatelstwa Olsztyna.

Uchwały dotyczące nadania Honorowego Obywatelstwa Olsztyna miały być jedynymi punktami dzisiejszej sesji Rady Miasta, jednak podczas ustalania ostatecznego porządku obrad, prezydent Piotr Grzymowicz wniósł dodatkowo o rozpatrzenie projektu uchwały wyrażającej zgodę na umieszczenie na terenie Olsztyna tablicy pamiątkowej oraz o zatwierdzenie zmian w budżecie miasta.

Wspomniana tablica ma upamiętniać Aleksandra Szczygło, m.in. posła na Sejm, Szefa Kancelarii Prezydenta, Ministra Obrony Narodowej i Szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, który zginął w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem. Aleksander Szczygło był też absolwentem nieistniejącego już Technikum Kolejowego w Olsztynie, ale pozostał budynek, w którym ta szkoła się znajdowała. Obecnie jest tam Zespół Szkół Samochodowych. I na ścianie frontowej, tuż przy głównym wejściu do szkoły zawiśnie tablica pamiątkowa, ufundowana przez współpracowników Aleksandra Szczygło w 50. rocznicę jego urodzin.

Dla porządku dodamy, że głosów sprzeciwu wobec umieszczenia na budynku ZSS tablicy pamiątkowej nie było.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A :
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
XLIII sesja Rady Miasta Olsztyna (1)
23-10-2013
image galeria
XLIII sesja Rady Miasta Olsztyna (2)
23-10-2013
image galeria
XLIII sesja Rady Miasta Olsztyna (3)
23-10-2013
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.