Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
14:11 25 kwietnia 2024 Imieniny: Jarosława, Marka
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Głos Ludu, informacje czytelników
Bożena Kwiatkowska-Butrym / Bożena Kumiszczo | 2013-10-29 21:17 | Rozmiar tekstu: A A A

Piechurzy z SP 32 na szlaku przyrodniczo-historycznym regionu

Olsztyn24
Piechurzy z SP 32 na turystycznym szkalu (fot. SP32 - wszystkie) | Więcej zdjęć »

Piechurzy ze Szkoły Podstawowej nr 32 ponownie wyruszyli na szlak turystyczny. Tym razem ścieżki wiodły do Działdowa i Welskiego Parku Krajobrazowego. To drugi w tym roku szkolnym rajd z cyklu „O Puchar Dyrektora Pałacu Młodzieży” zorganizowany przez Komisję Młodzieżową PTTK i Pałac Młodzieży. Zgromadził prawie 200 uczestników z różnych szkół Olsztyna i okolic.

Takie imprezy to doskonała okazja do zawierania dziecięcych przyjaźni, nauki turystycznego savoir vivre, ale przede wszystkim do poznania najbliższej okolicy i regionu. To, na ile będą te wyprawy atrakcyjne i wciągające, zaważy z pewnością na dalszym zainteresowaniu uczniów. Jak pokazuje doświadczenie, dzieci bardzo chętnie biorą udział w tych eskapadach. Interesują się żywo zarówno przyrodą, jak i historią odwiedzanych miejsc. Cieszy również fakt, że z najmłodszymi na wyprawy turystyczne wybierają się ich rodzice.

Nieopodal Lidzbarka Welskiego, nad rzeką Wel rozciąga się Welski Park Krajobrazowy, a na terenie jego siedziby - Muzeum Przyrody. Ta nieduża placówka zgromadziła sporo eksponatów. W jego dolnej izbie mieści się wystawa etnograficzna - ekspozycja przedmiotów codziennego użytku sprzed ponad wieku - żelazka na duszę, pierwsze pralki, ponad 100-letni magiel i wiele innych przedmiotów codziennego użytku używanych przez gospodynie na polskiej wsi. Druga część wystawy to typowa ekspozycja przyrodnicza - ukazuje ona najczęściej spotykane na tym terenie zwierzęta, głównie ssaki i ptaki, trzech podstawowych ekosystemów: leśnego, wodnego oraz pól i łąk, czyli krajobrazu rolniczego. Dzieci bardzo zainteresowały się także wystawą budek lęgowych stosowanych przez przyrodników w ochronie dziuplaków. O nich i o zamieszkujących je w okresie lęgowym ptakach, opowiadała przyrodniczka.

Dalsza trasa wycieczki prowadziła do Działdowa. Głównie tego miasta i jego przeszłości dotyczyła też gra terenowa. Działdowo, choć starsze od Olsztyna (1344 r.- prawa miejskie) i blisko leżące, polskim miastem stało się dopiero od 1920 r. Liczne wojny, najazdy i pożary zmieniały jego wygląd. Najpiękniejszą częścią miasta jest Rynek z zabytkowym ratuszem z zegarową wieżą i zrekonstruowane kamieniczki.
R E K L A M A
Jedną z ciekawostek Działdowa jest nowoczesne muzeum interaktywne państwa krzyżackiego. Dzieci były zachwycone pobytem, mogły dotykać eksponatów, oglądać prezentacje historyczne, a nawet dobrowolnie zakuć się w łańcuchy, walczyć z użyciem mieczy i toporów, a także zrobić sobie zdjęcie w stroju rycerza lub damy dworu, a potem przesłać je mailem do rodziców. Historię tych ziem mogły też poznać za pomocą nowoczesnych środków audiowizualnych, z dotykowym ekranem włącznie. Szkoda, że pobyt w muzeum był taki krótki, ale dzieci zachęcone atrakcjami jakie proponuje muzeum, mogą tu przyjechać z rodzicami - to doskonały pomysł na spędzenie czasu z rodziną i poznawanie dziejów Polski.

Po przejeździe na Pola Grunwaldu odbyło się podsumowanie gry terenowej. Uczniowie SP 32 tym razem nie oddali nikomu palmy pierwszeństwa i zdobyli I miejsce w kategorii klas I-III. Oby tak dalej.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.