Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Bożena Kwiatkowska-Butrym | 2013-11-01 18:11 | Rozmiar tekstu: A A A

Jak małymi stópkami przejść 660 lat historii Olsztyna?

Olsztyn24
Uczniowie SP 32 na tropie historii Olsztyna (fot. SP32 - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Brzmi niczym fragment wirtualnej rzeczywistości, ale to, co z pozoru tak wygląda jest, jak się okazuje, realnym wydarzeniem. Po raz kolejny udowodnili to pracownicy Warmińsko-Mazurskiej Biblioteki Pedagogicznej. W lipcu przygotowali świetną, wakacyjna przygodę pt. „Zagraj w sześć i pół tuzinka wierszy Rusinka!”, a jesienią – grę terenową pt. „Ja w Moim mieście pełnym śladów historii”.

Ten projekt to wędrówka po Starym Mieście z okazji 660. urodzin Olsztyna. Na tę magiczną, pełną niespodzianek wyprawę wybrali się uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 32 w Olsztynie. Pod Wysoką Bramą przywitały nas Damy z minionej epoki w średniowiecznych strojach i zaprosiły do odkrywania najstarszych zabytków miasta. Każde dziecko dostało mapkę, zgodnie z którą mieliśmy się poruszać. Po drodze otrzymując cenne wskazówki odnajdowaliśmy kolejne obiekty.

Pierwszym był pomnik św. Jakuba. To przy nim średniowieczna Dama opowiedziała legendę o naszym patronie – św. Jakubie. Następna, tajemnicza wskazówka zawiodła nas do Muzeum Gazety Olsztyńskiej, a tu warunkiem otrzymania podpowiedzi było przekazanie pani sprzedającej bilety hasła: „ŚWIĘTY JAKUB PATRONEM OLSZTYNA”. Uff, udało się i mogliśmy powędrować dalej.
R E K L A M A
banner
Droga wiodła nas przez kamienne schody. Mieliśmy też spotkać osobę z książką o Olsztynie w ręku. Na wspólnie wypowiedziane hasło „660. URODZINY OLSZTYNA” otrzymaliśmy podpowiedź. Dzięki niej dotarliśmy aż do katedry - droga była skomplikowana, więc trzeba było być bardzo uważnym. Tu dowiedzieliśmy się, że mieszkańcy, chcąc zatrzymać św. Jakuba w mieście, wybudowali na jego cześć ten właśnie kościół. Dzieci mogły dotykać cegieł, które przed ponad 6 wiekami trzymali w rękach dawni olsztynianie.

Pod katedrą, w dziupli starego drzewa, odnaleźliśmy ukryte informacje do przewodnika i następne zadanie do wykonania. Tym razem, żeby poznać dalszą trasę, trzeba było zadzwonić pod wskazany numer i przekazać tajemne hasło. Idąc zgodnie z instrukcją, doszliśmy do starego ratusza. Dzieci poznały jedną z pierwszych budowli w mieście – stary ratusz i obejrzały ułożony na posadzce herb.

Czas jednak gonił i pora na kolejne zadanie – należało wymienić brzęczący grosz na informację do przewodnika, którą posiadała kwiaciarka pod filarami, a następnie odnaleźć ulicę Jana z Łajs. Na szczęście sam założyciel miasta w stosownym stroju z epoki wyszedł nam naprzeciw i zaprowadził na wskazaną ulicę.

Dalsza droga wiodła już do zamku. W nim oglądaliśmy pamiątki po najważniejszym w jego dziejach mieszkańcu, tj. Mikołaju Koperniku. Otrzymaliśmy również piękny kolorowy folder o Olsztynie.

Wyposażeni w wiedzę o zabytkach, informacje do przewodnika i kolorowe foldery – udaliśmy się do Biblioteki Pedagogicznej. Obejrzeliśmy krótką prezentację multimedialną o Olsztynie, a potem przystąpiliśmy do tworzenia własnych przewodników wykorzystując przyniesione z wyprawy po mieście zdobycze.

Na zakończenie dzieci zostały poczęstowane gorącą herbatką z malinami i zjadły zasłużony posiłek. Dopełnieniem atrakcji była droga powrotna do szkoły, która wiodła przez Park Zamkowy.
A ten, w jesiennej szacie, z prawie bezlistnymi już drzewami, prowadził ścieżkami pokrytymi żółto-brązowym kobiercem opadłych z drzew liści.

Tropiciele historycznych śladów, nieco zmęczeni, ale bogaci w wiedzę o rodzinnym mieście i niezwykłe przeżycia wrócili do domów wręczając rodzicom wykonany przez siebie przewodnik po Olsztynie.

I ja tam byłam, herbatę z malinami piłam i z tymi małymi stópkami 660 lat przemierzyłam. A co widziałam, szczerze Wam opisałam. I tylko jedna ciekawość mnie zżera - jaka będzie mina odkrywców za kolejnych 660 lat, gdy ujrzą w albumie z dzisiejszej rocznicy zdjęcie małych piechurów z SP 32 na tropach historii warmińsko-mazurskiej stolicy.

Bożena Kwiatkowska-Butrym

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl