19:44 27 kwietnia 2024 Imieniny: Felicji, Teofila

inf. pras. | 2013-11-20 00:51 | Rozmiar tekstu: A A A

Puchar Polski Wushu: trzy medale dla Olsztyna

Reprezentanci olsztyńskiej Szkoły Chińskich Sztuk Walki „SHAOLIN” | Więcej zdjęć »

W miniony weekend (16-17.11) w Warszawie odbył się XVII Puchar Polski Wushu. Rangą są to drugie z najważniejszych zawodów organizowanych w kraju pod patronatem Polskiego Związku Wushu. Trzy medale dla Olsztyna wywalczyła aktualna Mistrzyni Europy Beata Engel.

W zawodach wzięło udział około 250 zawodników z 30 klubów z całej Polski oraz trzy ekipy zagraniczne z Rosji, Białorusi i Słowacji. W ciągu 2 dni rozegranych zostało 71 różnych konkurencji form tradycyjnych, sportowych i stylów tai chi, a także około 80 walk w formule Sanda w różnych kategoriach wagowych.

Olsztyńską Szkołę Chińskich Sztuk Walki „SHAOLIN” reprezentowało 5 zawodników. Tradycyjnie już udział w Pucharze wzięła Beata Engel, zdobywając medale we wszystkich trzech kolorach. Złoto wywalczyła w Formach Ręcznych Północnych, srebro w Formach z Bronią Różną, zaś brąz w Formach Ręcznych Południowych.

Swój debiut za zawodach miała czwórka bardzo młodych zawodników w wieku od 9 do 12 lat: Katarzyna Ruszczyk, Jan Kulig, Oliwier Tomaszewski oraz Krzysztof Żebrowski. Tu, niestety, medali nie było, ale pierwsze starty w życiu można uznać za jak najbardziej udane. Każdy z zawodników wykonał po jednej formie ręcznej północnej.
Atrakcją zawodów była Gala Wushu, która odbyła się w sobotę wieczorem. Oprócz pokazów szkół oraz członków kadry Polski, podczas Gali odbyły się 4 finałowe walki wybranych kategorii w formule amatorskiej Sanda (w ochraniaczach), a także dwie walki zawodowe (bez ochraniaczy, jedynie w rękawicach). W zawodowych walkach nie brakowało emocji. Dostarczył je jako pierwszy pojedynek wschodzącej gwiazdy formuły Sanda, Mateusza Rajewskiego z Płocka i mistrza świata Kickboxingu, Gerarda Lindera z Andrychowa, w której wygrał Mateusz. Drugą walkę stoczyli Konrad Bieńkowski oraz Wiktor Brański - utytułowani zawodnicy dwóch warszawskich klubów. Walka zakończyła się zwycięstwem Wiktora, zaś Konrad oświadczył, iż kończy swoją wieloletnią i wspaniałą karierę sportową (w październiku skończył 38 lat). Konrad został nagrodzony dużymi brawami czym publiczność okazała swoje uznanie dla tego zawodnika.

Wyniki zawodów będą brane pod uwagę przy formowaniu reprezentacji Polski na kolejne imprezy - Mistrzostwa Europy, Mistrzostwa Świata i Igrzyska Sportów Nieolimpijskich (Word Games), które odbędą się w 2017 roku we Wrocławiu.