Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
07:12 03 maja 2024 Imieniny: Marii, Marioli
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
wb | 2014-02-18 20:22 | Rozmiar tekstu: A A A

Więcej o ubiegłorocznych nabytkach Muzeum Warmii i Mazur

Olsztyn24
Hiszpańska pustelnia cesarza Karola V | Więcej zdjęć »

Od 9 lutego w części barokowej olsztyńskiego zamku można oglądać ubiegłoroczne nabytki Muzeum Warmii i Mazur. Najciekawsze spośród prawie tysiąca zakonserwowanych, zakupionych i podarowanych muzeum obiektów okazywana będzie przez prawie dwa miesiące - do 6 kwietnia.

Czas ekspozycji nabytków (do tej pory można je było oglądać przez jedną lutową niedzielę), to nie jedyna zmiana w stosunku do dotychczasowych pokazów muzealnych „nowości”. Muzealnicy proponują bowiem koneserom muzealiów niedzielne prezentacje na Wystawie Nabytków. Każdy kto odwiedzi muzeum w niedzielę koło południa, może wysłuchać wykładów ekspertów o najciekawszych ubiegłorocznych nabytkach.

W poprzednią niedzielę (16.02) dla publiczności przygotowano dwa wykłady: Kacpra Martyki „Szczęśliwa trzynastka” albo co ucieszyło archeologów w roku ubiegłym?” oraz Mariana Szymkiewicza „Paw indyjski”. W zbliżającą się niedzielę (23.02) na zwiedzających czekać będą: o godz. 11.00 - Andrzej Rzempołuch z opowieścią o obrazie „Hiszpańska pustelnia cesarza Karola V”, a o godzinie 12.00 - Iwona Beata Kluk, która opowie o obrazie „Ninius - mityczny założyciel Niniwy”.

Oto o czym będą mówić eksperci:
R E K L A M A
» Andrzej Rzempołuch: Obraz „Pustelnia cesarza Karola V w klasztorze hieronimitów Yuste w Estremadurze” przedstawia wnętrze celi - a w rzeczywistości luksusowego apartamentu - w którym cesarz spędził ostatnie dwa lata życia po abdykacji. Cela jest opuszczona, ale nie pusta: w przyciemnionej głębi korytarza za drzwiami widać zarys postaci. Po prawej przy oknie znajduje się, jakby opuszczone na chwilę, przykryte zieloną tkaniną biurko do pracy i dwa fotele (na biurku papiery i przybory do pisania, jak również kielich i karafka z wodą), po lewej - domowy ołtarzyk zwieńczony baldachimem. Tak urządzone wnętrze, w stanie jak za życia cesarza, odwiedził i namalował w połowie XIX w. znany berliński malarz Eduard Gaertner (1801-1877). Ktoś, nie wiemy jeszcze kto, wykonał dobrą kopię pracy Gaertnera, o czym informuje napis na odwrocie obrazu. Ktoś inny przywiózł ją do Polski, i w 2013 r. wzbogaciła ona zbiory Muzeum Warmii i Mazur.

» Iwona Beata Kluk: Przedstawienie Ninusa, mitycznego założyciela Asyrii i miasta Niniwy, męża królowej Semiramidy. Autorem grafiki jest Adriaen Collaert (ok. 1560–1618), który ją rytował według pierwowzoru Martina de Vosa (1532–1603) około 1590 r. Rycina została wydana przez Claes Jaszoon Visscher (1587-1652) w Amsterdamie.

Rycina ma wymowę symboliczną i należy do cyklu „Władcy starożytności”, ilustrujących wizję proroka Daniela. Pośrodku kompozycji przedstawiony Ninus, ukazany z profilu, w zbroi, na kroczącym koniu. Lewą ręką podpiera bok, w prawej trzyma chorągiew z wizerunkiem lwa. Koń bohatera stąpa po leżącej postaci, od której na lewo widoczna jest strącona korona. W ślad za koniem wybiega z morza gryf z rozpostartymi skrzydłami. Tłem sceny jest panorama miasta Niniwy.


Niebawem informacje o kolejnych opowieściach o muzealnych nabytkach.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.