Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb | 2014-03-11 17:14 | Rozmiar tekstu: A A A

Jest trzeci kandydat na patrona ulicy Obiegowej

Olsztyn24
Prof. Stefan Bołoczko kierował WSS w Olsztynie w latach 1975-1980
Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta - mówi znane polskie przysłowie. I może zgodnie z tą maksymą patronem ulicy obiegowej nie zostanie ani Marian Bublewicz, ani Zbigniew Religa lecz Stefan Bołoczko? Wniosek w tej sprawie do przewodniczącego Rady Miasta Olsztyna Jana Tandyraka dostarczyło tydzień temu olsztyńskie Stowarzyszenie Wspierania Ortopedii im. Stefana Bołoczko.

Kim był prof. Stefan Bołoczko? W telegraficznym skrócie - dyrektorem Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie w latach 1975-1980, legendą olsztyńskiej ortopedii - przez 29 lat kierował Oddziałem Chirurgii Ortopedyczno-Urazowej WSZ w Olsztynie. Zmarł nagle w 2006 roku (nota biograficzna - niżej).

We wniosku o nadanie ulicy Obiegowej imienia Stefana Bołoczko napisano m.in.: „Stowarzyszenie Wspierania Ortopedii im. Stefana Bołoczko w Olsztynie, zwraca się z prośbą i apelem o uwzględnienie nadania ulicy (potoczna nazwa) Obiegowej w Olsztynie imienia Profesora Stefana Bołoczko. Uhonorowanie legendy olsztyńskiej ortopedii będzie dla środowiska lekarskiego, ortopedycznego i traumatologicznego w województwie  wielkim zaszczytem i wyróżnieniem, a tym samym podziękowaniem i pamięcią za pozostawionym po nagłej śmierci ( w 2006 r.) ogromnym dorobkiem zawodowym, naukowym i społecznym. Nazwanie ulicy im. Profesora Stefana Bołoczko, uważamy za uzasadnione, właściwe i godne działanie. Patronat ulicy - ma służyć zachowaniu pamięci o Profesorze Stefanie Bołoczko. Nadanie patronatu ulicy, a w szczególności ulicy, która sąsiaduje z Wojewódzkim Szpitalem Specjalistycznym, byłoby sprawiedliwym i pięknym gestem Rady Miasta wobec dokonań, ciężkiej i wytężonej pracy lekarza, jaką za swojego życia wykonywał  profesor Stefan Bołoczko na rzecz mieszkańców Olsztyna i województwa.
R E K L A M A
banner
Wniosek podpisali: prezes stowarzyszenia lek. med. Antoni Kołakowski, wiceprezes lek. med. Mariusz Siergiej, sekretarz lek. med. Wojciech Remiszewski oraz członek zarządu lek. med. Waldemar Michalak.

- Inicjatywa nadania budowanej w pobliżu Wojewódzkiego Szpitala Specjalistyczego w Olsztynie ulicy imienia prof. Stefana Bołoczko pojawiła się w środowisku olsztyńskich lekarzy już w ubiegłym roku, wówczas jednak dotarła do nas informacja, że nazwa  „Obiegowa” dla tej ulicy jest już ostateczna i nic nie da się zmienić - mówi Ewa Sapka-Pawliczak, członek Stowarzyszenia Wspierania Ortopedii im. Stefana Bołoczko. - Teraz jednak okazało się, że sprawa zamknięta nie jest, że władze miasta zarządziły konsultacje społeczne. Postanowiliśmy więc formalnie przedstawić nasz wniosek o nazwanie ulicy Obiegowej im. Prof. Bołoczko.

Wniosek stowarzyszenia trafił do sekretariatu Rady Miasta 3 marca. Zaniósł go tam osobiście członek zarządu stowarzyszenia lek. med. Waldemar Michalak. Jutro podobny wniosek trafi jeszcze do prezydenta Piotra Grzymowicza. Ponadto lekarze będą się starali o możliwość osobistego zaprezentowania sylwetki prof. Stefana Bołoczko olsztyńskim radnym podczas najbliższej sesji Rady Miasta.

Jak na razie brak informacji o stanowisku władz miasta w tej sprawie. Nazwisko prof. Stefana Bołoczko nie pojawiło się wśród kandydatów na patrona ulicy Obiegowej w trwającej od wczoraj sondzie internetowej. Nie oznacza to jednak, że wnioskodawcy ze Stowarzyszenia Wspierania Ortopedii są na straconej pozycji.

******

NOTA BIOGRAFICZNA PROF. STEFANA BOŁOCZKO


Z ziemią warmińsko-mazurską związany był od roku 1945, kiedy cała jego rodzina została objęta repatriacją z miasta Grodna do malowniczego mazurskiego miasteczka Mrągowa.

W latach 1951–1956 studiował w Akademii Medycznej w Gdańsku, uzyskując absolutorium. Po studiach powrócił do Mrągowa gdzie w latach 1957-1962 pracował w Oddziale Chirurgii Ogólnej Szpitala Powiatowego. W 1960 uzyskał I stopień specjalizacji w zakresie chirurgii ogólnej. Od 1962 r. pracował jako asystent w Klinice Chirurgii Urazowej Studium Doskonalenia Lekarzy w Szpitalu Bielańskim w Warszawie, a w 1964 uzyskał specjalizację II stopnia z chirurgii urazowej.

W 1966 został doktorem nauk medycznych. We wrześniu tego samego roku powołany został na stanowisko adiunkta Kliniki Chirurgii Urazowej i Ortopedii CSK WAM w Warszawie.

W 1970 wrócił na warmińsko-mazurskie ziemie, gdzie został ordynatorem w nowo otwartym Szpitalu Wojewódzkim w Olsztynie, zorganizował Oddział Chirurgii Ortopedyczno-Urazowej.

26 marca 1972 uzyskał stopień doktora habilitowanego nauk medycznych w zakresie chirurgii ortopedycznej.

W 1974 uzyskał II stopień specjalizacji w zakresie organizacji ochrony zdrowia.

W roku 1975 został powołany na stanowisko dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Olsztynie i pełnił tę funkcję do 1980 roku. W czasie jego dyrektorowania w szpitalu powstały tak ważne oddziały szpitalne jak: intensywnej opieki medycznej, neurochirurgii, nefrologii z ośrodkiem dializoterapii.

W latach 1980–1985 Profesor był posłem na Sejm VIII kadencji, pracował w wielu komisjach Sejmowych.

Od 1983 do 1985 pełnił też funkcję wiceprzewodniczącego Społecznej Rady Zdrowia przy Ministrze Zdrowia i Opieki Społecznej.

W 1986 został profesorem nadzwyczajnym.

Stworzył pierwszy Oddział Ortopedii i Chirurgii Urazowej w województwie, (który rozpoczął pracę 3 stycznia 1971), od tej daty liczy się olsztyńska ortopedia. Ideą Profesora Stefana Bołoczko było, aby tworzony oddział szybko dorównał poziomem świadczonych usług najlepszym placówkom w kraju i wprowadzał nowoczesne metody leczenia. Zespół lekarski i pielęgniarski kierowany przez Profesora, stale się szkolił, uzyskując specjalizacje oraz doskonaląc swe umiejętności na różnego rodzaju kursach. Zespół uzupełnili nowi lekarze wnosząc do działalności oddziału swoje zainteresowania zawodowe, takie jak mikrochirurgia, chirurgia ręki, chirurgia kręgosłupa.

Sposób prowadzenia oddziału, zakres udzielanych świadczeń i wiedza zespołu lekarskiego zostają wysoko ocenione przez Krajowy Nadzór Specjalistyczny i od 1974 roku prowadzone są zajęcia ze studentami VI roku Akademii Medycznej w Białymstoku, w ramach Zespołu Nauczania Klinicznego.

Kolejne lata to kolejne wprowadzane pod okiem Prof. Stefana Bołoczko nowe metody ortopedyczne w leczeniu chorych. Pod koniec lat 80. Oddział, jako jeden z 4 w Polsce zaczął stosować metodę prof. Ilizarowa w wydłużaniu kończyn i leczeniu różnego rodzaju deformacji. W oddziale kolejni lekarze zdobywają specjalizację z ortopedii i traumatologii narządu ruchu. Ogółem pod nadzorem Profesora Stefana Bołoczki wyszkoliło się tu 40. Specjalistów I° i II°.

W 1999 roku profesor Stefan Bołoczko przechodzi na emeryturę. Sposób prowadzenia oddziału przez Prof. Stefana Bołoczko to wzór, który starają się naśladować, wyszkoleni przez niego następcy.

Od 2000 r. Profesor Stefan Bołoczko pełni funkcję konsultanta ortopedii w miejskim i wojewódzkim szpitalu w Olsztynie. W późniejszych latach swojej pracy zawodowej Profesor Stefan Bołoczko prowadził zajęcia ze studentami w Olsztyńskiej Szkole Wyższej im. Józefa Rusieckiego, był wykładowcą, wychowawcą, mentorem, przyjacielem i nestorem ortopedii na Warmii i Mazurach.

Profesor Stefan Bołoczko był aktywnym członkiem Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i Traumatologicznego. Był założycielem i Pierwszym Przewodniczącym Oddziału Olsztyńskiego Polskiego Towarzystwa Ortopedycznego i  Traumatologicznego. Przez dwie kadencje był członkiem, a następnie wiceprezesem Zarządu Głównego. Był promotorem szeregu prac na stopień doktora nauk medycznych, recenzentem przewodów na stopień doktora habilitowanego. Był jednym z recenzentów prac kwalifikowanych do druku w fachowym piśmie Chirurgia Narządu Ruchu i Ortopedia Polska. Wiele jego prac naukowych autorskich i współautorskich było drukowanych w czasopismach fachowych polskich i zagranicznych.

W latach 1975-1986 był członkiem Krajowego Nadzoru Specjalistycznego do spraw ortopedii i traumatologii, a w latach 1974 do 1990 zasiadał w Radzie Wydziału Lekarskiego Akademii Medycznej w Białymstoku.

Otrzymał wiele wyróżnień i odznaczeń między innymi otrzymał tytuł honorowy „Osobowość Roku Warmii i Mazur” od Olsztyńskiego Klubu Biznesu. Uzyskał również Krzyż Oficerski oraz Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski, a także m.in. Srebrny Krzyż Zasługi, Brązowy Medal „Za zasługi dla obronności kraju", Medal Komisji Edukacji Narodowej, tytuł „Zasłużony Lekarz” i Medal im. prof. Adama Grucy, Odznakę Honorową za zasługi dla Województwa Warmińsko–Mazurskiego.

Przygotowania trwały także nad nadaniem Profesorowi Stefanowi Bołoczko wyróżnienia Honorowy Obywatel Olsztyna.

Zmarł nagle 21.07.2006 r. w Olsztynie.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl