Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
01:24 25 kwietnia 2024 Imieniny: Jarosława, Marka
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Muzyka, koncerty
FWM | 2014-05-26 12:47 | Rozmiar tekstu: A A A

Opera „Jaś i Małgosia” na zakończenie sezonu w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Olsztyn24
Soliści opery „Jaś i Małgosia” | Więcej zdjęć »

Tradycyjnie na zakończenie sezonu na estradzie Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie pojawia się opera. Dwa lata temu była to Toska, przygotowana wspólnie ze śpiewakami z Hiszpanii, w roku ubiegłym - Traviata wraz z śpiewakami z Kaliningradu. A w tym roku „Jaś i Małgosia” Engelberta Humperdincka (1854-1921), tym razem w całkowicie własnej realizacji, siłami Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, z udziałem utalentowanych śpiewaków polskich. Opera będzie wykonywana w języku polskim w przekładzie Krystyny Chudowolskiej. Premierowe przedstawienie już w czwartek (29.05) o godz. 19.00.

W przedstawieniu oraz jego realizacji biorą udział:

» Piotr Sułkowski - kierownik muzyczny, dyrygent
» Włodzimierz Nurkowski - reżyser
» Anna Sekuła - scenograf
» Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
» Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej (przygotowanie chóru: Benedykt Błoński)
» Barbara Gąsienica-Giewont (sopran) Jaś
» Katarzyna Sobek (sopran) Małgosia
» Aleksandra Opała -Wójcik (mezzosopran) Baba Jaga
» Małgorzata Ratajczak (mezzosopran) Matka
» Michał Kutnik (baryton) Ojciec
» Aleksandra Niedźwiedź (sopran) Wróżka Rosy

W przedstawieniu biorą udział tancerze:
R E K L A M A
» Pracowni Tańca PRYZMAT - grupa twórcza Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie - ruch sceniczny: Katarzyna Grabińska
» uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Olsztynie, przygotowanie: Grażyna Kaznowska-Grygoruk
» Daniela Okuniewska - Teatr Tańca Test
» Sztewite Gang / Knockout Gang

Jaś i Małgosia to baśń operowa dla dzieci i dorosłych w każdym wieku, najsłynniejsze dzieło Engelberta Humperdincka (1854-1921). A zaczęło się wszystko od domowego teatrzyku, na potrzeby którego Humperdinck skomponował muzykę do czterech dziecięcych rymowanek autorstwa swojej siostry, Adelheid Wette.

Zabawa wkrótce rozrosła się o baśń braci Grimm, na wątkach której Adelheid sporządziła libretto - i już w niedługim czasie operę Jaś i Małgosia wystawił teatr dworski w Weimarze, gdzie premierę 23 grudnia 1893 roku poprowadził sam Ryszard Strauss.

Z Weimaru rozpoczęła się wędrówka Jasia i Małgosi przez sceny całego świata, by w maju 2014 roku „przywędrować” do Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii.

- Chciałem pokazać naszej publiczności operę, która spodoba się zarówno dorosłemu widzowi, jak i dużo młodszej dziecięcej publiczności - mówi Piotr Sułkowski, kierownik muzyczny, dyrygent operowego przedsięwzięcia. - Opera „Jaś i Małgosia” zostanie przez każdego z nich odebrana inaczej, ponieważ treść opery okazuje się uniwersalna... To będzie energetyczne przedstawienie, scena cały czas „wiruje”, a spektakl dzięki zaangażowaniu środków technicznych jest pełen specjalnych efektów.

- Wystawialiśmy tę operę razem z panem Piotrem Sułkowskim w Krakowie, wiele lat temu - reżyser Włodzimierz Nurkowski. - Nasza krakowska inscenizacja była jak z malarstwa Breughla, powiedziałbym: świat późnego średniowiecza. Ale olsztyńska nie jest dosłownym powtórzeniem tamtej. Inne mamy okoliczności, inne warunki, inne siły zaangażowane. Ta inscenizacja będzie bogatsza i chyba ciekawsza, mam nadzieję. To zresztą zawsze tak jest, jak się coś robi powtórnie: człowiek jest dojrzalszy, po prostu, ma większy dystans do tego materiału, wszystko wydaje się prostsze, idzie szybciej; to, co się kiedyś robiło tygodniami, teraz w parę prób można wykonać, odnosząc się już do czegoś wcześniejszego.

******

Włodzimierz Nurkowski -reżyser
Ur. w 1952 roku w Krakowie, aktor, reżyser, autor adaptacji teatralnych. Krakowską PWST ukończył w 1975 roku. Był związany z wieloma scenami w Polsce, m.in. Teatrem im. Juliusza Słowackiego i Teatrem Starym w Krakowie, Teatrem im. Stefana Jaracza i Teatrem Nowym w Łodzi, krakowskim Teatrem Bagatela i Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie. Współpracował z Teatrem im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze oraz Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Wyreżyserował około 10 spektakli Teatru Telewizji. Ostatnio reżyserował w Teatrze Ludowym w Nowej Hucie, w krakowskim Teatrze Groteska i na scenie Opery Krakowskiej.

Anna Sekuła - scenograf
Scenografka i kostiumografka. Absolwentka Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej oraz Studium Scenografii Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Przez ponad 20 lat związana była z Teatrem im. Juliusza Słowackiego w Krakowie. Współpracowała także z Teatrem Starym, Teatrem Ludowym i Teatrem Bagatela w Krakowie, Teatrem Polskim w Warszawie, Teatrem Polskim we Wrocławiu oraz z teatrami w Gdańsku, Opolu, Rzeszowie i Toruniu.

Małgorzata Ratajczak - mezzosopran - Matka
Urodziła się w Szczecinku. W 1989 roku ukończyła wydział wokalno-aktorski Akademii Muzycznej w Bydgoszczy w klasie st. wykł. Ireny Maculewicz-Żejmo. Będąc na V roku studiów została solistką Państwowej Opery w Bydgoszczy (dzisiejsza Opera Nova) i śpiewa w tym teatrze do dnia dzisiejszego.
Już w roku 1984 została laureatką I nagrody w konkursie im. Stanisława Moniuszki w Kudowie Zdroju. W 1990 roku na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym we Wrocławiu zdobyła II nagrodę w kategorii operowej oraz nagrodę specjalną za wykonanie arii polskiej. W 1992 roku została półfinalistką konkursu wokalnego Belvedere w Wiedniu. W roku 1994 uzyskała wyróżnienie oraz dwie nagrody specjalne na konkursie im. Adama Didura w Bytomiu. W czerwcu 2005 roku została finalistką Monte Carlo World Voice Masters Competition.
W maju 2001 roku brała czynny udział w kursie mistrzowskim prowadzonym przez maestrę Fiorenzę Cossotto, z którą pracowała nad partią Azuceny z opery Trubadur Verdiego. Zaowocowało to jej sukcesem podczas premiery tej opery w 2002 roku na scenie Lucent Danstheater Den Haag w Holandii.
Artystka współpracuje z wieloma teatrami muzycznymi w kraju, między innymi z Operą Bałtycką w Gdańsku, Operą Śląską w Bytomiu, Operą Krakowską, Operą na Zamku w Szczecinie, Teatrem Wielkim w Łodzi oraz Teatrem Muzycznym w Poznaniu.
Na przełomie grudnia i stycznia 2006/2007 oraz 2007/2008 odbyła wielkie tournee po Austrii, Szwajcarii i Niemczech, m.in. z programami operowymi „Verdi Gala” i „Viva la opera”. Śpiewała w wielu renomowanych ośrodkach muzycznych w Europie, m.in. w Filharmonii Berlińskiej, w Filharmonii Monachijskiej, w Meistersingersaal w Norymberdze, w Tonhalle w Zurychu, w Musikhaus w Hamburgu, w Musikhaus w Wiedniu, w Gewandhaus w Lipsku i w wielu innych.
Od 1991 roku jest również pedagogiem śpiewu w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Inowrocławiu. 20 grudnia 2010 roku otrzymała tytuł doktora sztuki muzycznej w dziedzinie wokalistyki, a 24 września 2012 roku - doktora habilitowanego.
W maju 2013 roku artystka otrzymała Medal „Zasłużony dla Kultury Polskiej”, przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Katarzyna Sobek - sopran Małgosia

Studentka piątego roku studiów na Wydziale Wokalno-Aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu solowego dr hab. Olgi Popowicz. W roku akademickim 2013/2014 otrzymała stypendium prof. Jerzego Katlewicza dla wybitnie uzdolnionych studentów. W latach 2008-2013 była solistką zespołu muzyki celtyckiej Carrantuohill, z którym koncertowała w kraju i za granicą oraz nagrała dwie płyty CD.
W 2009 roku z zespołem wystąpiła w Studiu Agnieszki Osieckiej, w audycji Radiowej Trójki. Od 2013 roku należy do wokalnego kwartetu Soundguardians, specjalizującego się głównie w wykonawstwie muzyki dawnej, z którym zdobyła I miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Dawnej Musica Antiqua Viva. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich prof. Charlotte Lehmann, prof. Paula Esswooda, prof. Evy Blahovej, Ursuli Schönhalls i Iwony Sobotki. Występowała u boku Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia, Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, Urszuli Dudziak i Eleanor McEvoy. Śpiewała pod batutą Paula Esswooda, Michała Klauzy i Wojciecha Groborza. W 2012 roku wystąpiła w Operze Krakowskiej w roli Pierwszej Damy w Czarodziejskim Flecie Mozarta. W 2013 roku wystąpiła w bydgoskiej Opera Nova, w ramach XX Bydgoskiego Festiwalu Operowego, w roli Rodelindy w operze Rodelinda, królowa Longobardów Händla.

Barbara Gąsienica-Giewont - sopran Jaś
Jest studentką wydziału wokalno-aktorskiego w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu dr hab. Olgi Popowicz. Gra na skrzypcach i na fortepianie, a także komponuje. Mając 13 lat udzieliła swojego głosu na płycie „Moje pocieszenie” Andrzeja Brandstaettera. W 2010 roku wystąpiła u boku Grzegorza Turnaua na płycie „Fabryka klamek”. Zdobyła Grand Prix imienia Edith Piaf na Międzynarodowym Konkursie Piosenki Francuskiej, jest również dwukrotną laureatką Studenckiego Festiwalu Piosenki w Krakowie, jak i szeregu innych festiwali piosenki artystycznej w Polsce. Wystąpiła także w projekcie Andrzeja Poniedzielskiego, co zaowocowało kolejną pozycją fonograficzną. W tym roku na rynku muzycznym pojawiła się płyta „Krajobraz Rzeczy Pięknych - piosenki Andrzeja Zarzyckiego”, na której również można ją usłyszeć. Basia jest także solistką w projekcie „Freddie Mercury Rock - Operowo” oraz „Michael Jackson - symfonicznie” Krakowskiej Agencji Artystycznej Royal Art. Szalona góralka, obdarzona ogromną wrażliwością muzyczną, wierzy, że marzenia się spełniają, trzeba im tylko pomagać.

Michał Kutnik - baryton Ojciec
Studiował na Wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie, w klasie prof. Andrzeja Bieguna.
W 1999 roku zadebiutował na scenie Opery Krakowskiej w roli Papagena w spektaklu W Krainie Czarodziejskiego Fletu Mozarta. Od 2000 roku współpracował a od 2006 roku jest solistą Opery Krakowskiej. Wystąpił m.in. w operach: Jaś i Małgosia Engelberta Humperdincka, Madame Butterfly i Tosca Pucciniego, Rigoletto i Traviata Verdiego Napój miłosny Don Pasquale Donizettiego, Straszny Dwór i Halka Moniuszki, Diabły z Loudun Krzysztofa Pendereckiego, Miłość do trzech pomarańczy Prokofiewa, Zemsta Nietoperza i Baron cygański Johanna Straussa, Ptasznik z Tyrolu Zellera, Student żebrak Millockera.
Uczestniczył też w światowej prapremierze operetki Karola Szymanowskiego Loteria na mężów czyli Narzeczony nr 69 w Operze Krakowskiej (2007) i w w światowej prapremierze musicalu Mały Lord Stevena Markwicka (2011).
Od 2004 roku współpracuje z Krakowską Operą Kameralną, gdzie wystąpił w spektaklu inauguracyjnym w partii Malatesty w Don Pasquale Gaetana Donizettiego, a od 2013 roku współpracuje z Filharmonią Warmińsko-Mazurską w Olsztynie. Wykonuje również muzykę oratoryjno-kantatową oraz pieśni. Występował w wielu krajach europejskich (m.in. Niemcy, Szwajcaria, Włochy, Norwegia, Finlandia, Mołdawia, Litwa) i na scenach krajowych.

Aleksandra Opała-Wójcik - mezzosopran - Baba Jaga
Edukację muzyczną rozpoczęła w Szkole Muzycznej I st. im. Karola Szymanowskiego w Zamościu w klasie wiolonczeli Bożeny Szurek. Następnie kontynuowała naukę w klasie śpiewu solowego pod opieką Wiesławy Grabek-Woś, po czym podjęła studia na wydziale wokalno-aktorskim Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie dr Marii Seremet. Dyplom z wyróżnieniem otrzymała w tej uczelni w roku 2014.
Uczestniczyła w licznych przesłuchaniach i kursach wokalnych, m.in.: w Zimowym Kursie Wokalnym prowadzonym przez prof. Eugeniusza Sąsiadka w Dusznikach Zdroju, w Zamościu u prof. Urszuli Kryger, a także w kursach w Krakowie, prowadzonych przez prof. Evę Blahovą, prof. Bożenę Betley-Sieradzką oraz prof. Teresę Żylis-Garę.
Jest laureatką Konkursu Wokalnego w Lublinie (II nagroda), oraz II Ogólnopolskiego Konkursu im. Barbary Kostrzewskiej (II nagroda); w 2013 roku została finalistką Międzynarodowego Konkursu Wokalnego w Uckermunde. Zajęła też II miejsce w II Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym w Mławie. Śpiewała partię solowa w Mszy d-moll Józefa Haydna w kościele św. Piotra i Pawła w Krakowie. Uczestniczyła w Gali Operowej w Filharmonii Krakowskiej, wykonując utwory Rossiniego, oraz w cyklicznych koncertach „Ad libitum”. Jest wielką entuzjastką twórczości Rossiniego.

Aleksandra Niedźwiedź - sopran Wróżka Rosy
Urodzona w Lublinie, gdzie z wyróżnieniem ukończyła Szkołę Muzyczną II st. im. Tadeusza Szeligowskiego, studentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu solowego dr Katarzyny Oleś-Blachy, kształciła się także pod okiem m.in. prof. Urszuli Kryger, prof. Piotra Kusiewicza oraz prof. Ryszarda Karczykowskiego.
Finalistka licznych konkursów wokalnych, m.in. konkursu im. Franciszki Platówny we Wrocławiu, konkursu im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach, konkursu im. Barbary Kostrzewskiej w Rzeszowie oraz ogólnopolskich przesłuchań Centrum Edukacji Artystycznej. Jaś i Małgosia Engelberta Humperdincka to jej debiut sceniczny.

******

Zapraszamy na spektakle Jasia i Małgosi w dniach: Premiera - 29 maja godz. 19.00, 30 maja godz. 10.00 i 19.00, 31 maja godz. 11.00 i 16.00 oraz 16 czerwca godz. 19.00, 17 czerwca godz. 10.00 oraz 18 czerwca godz. 10.00.

Bilety do nabycia w kasie Filharmonii poniedziałek - piątek w godz. 10.00-18.00


Z D J Ę C I A
F I L M Y
logo FWM
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Promocja opery „Jaś i Małgosia” w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
24-05-2014
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.