Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
16:27 28 marca 2024 Imieniny: Anieli, Jana
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Muzyka, koncerty
FWM | 2014-05-24 16:18 | Rozmiar tekstu: A A A

„Jaś i Małgosia” niebawem na deskach Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Olsztyn24
Spotkanie promocyjne na ulicy Jasia i Małgosiw Olsztynie | Więcej zdjęć »

Posesję przy ulicy Jasia i Małgosi w Olsztynie Filharmonia Warmińsko-Mazurska wybrała na miejsce promocji kolejnego, wyjątkowego przedstawienia. Wybór miejsca eventu nie był przypadkowy, bowiem już 29 maja br. filharmonia wystawi pierwszy z ośmiu zaplanowanych spektakli operowych „Jaś i Małgosia” według Engelberta Humperdincka.

Tradycyjnie na zakończenie sezonu na estradzie olsztyńskiej filharmonii pojawia się opera. Na estradzie, ale w kostiumach, z dekoracjami - pełne przedstawienie. Dwa lata temu była to Toska, przygotowana wspólnie ze śpiewakami z Hiszpanii. W roku ubiegłym - Traviata w wykonaniu artystów z Kaliningradu. A w tym roku - Jaś i Małgosia Engelberta Humperdincka (1854-1921), tym razem w całkowicie własnej realizacji, siłami Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, z udziałem kilkorga młodych, utalentowanych śpiewaków polskich.

Baśń operowa dla dzieci i dorosłych w każdym wieku, najsłynniejsze dzieło niemieckiego profesora, który w młodości, na początku lat 80. XIX wieku był asystentem Ryszarda Wagnera przy ostatecznej redakcji jego misterium scenicznego Parsifal. Później Humperdinck pracował m.in. jako prywatny muzyk u bajecznie bogatego magnata stalowego Alfreda Kruppa, wykładał w Barcelonie i w Kolonii, by ostatecznie w roku 1900 objąć profesurę w mistrzowskiej klasie kompozycji Akademii Sztuk w Berlinie, gdzie jego uczniem był m.in. (co warto przypomnieć) późniejszy
współpracownik Bertolta Brechta - Kurt Weill, autor wciąż świeżej muzyki Opery za trzy grosze oraz Wielkości i upadku miasta Mahagonny.

Jak stworzyć popularną baśń muzyczną dla dzieci w epoce zdominowanej przez potężne dramaty muzyczne Wagnera, odwołujące się do mrocznych starogermańskich mitów? U Humperdincka Baba Jaga cwałuje na miotle jak wagnerowskie Walkirie. Lecz w miejsce płowowłosych herosów, bogów z Walhalli oraz złośliwych karłów - Nibelungów, kujących złoto w swoich podziemnych kuźniach - mamy tu krasnoludki, dzieci-pierniczki, Wróżkę Rosy, Piaskowego duszka (Sandmana z niemieckiego folkloru), a ponadto... czternaście aniołów, zstępujących na ziemię, by otoczyć zbłąkane dzieci opieką: ich motyw pojawia się już w uwerturze. W finale oczywiście zła czarownica spala się w ognistym piecu na piernik, zaś cudownie ocaleni tańcem oraz nabożnym śpiewem chwalą Bożą sprawiedliwość.
R E K L A M A
A zaczęło się wszystko od domowego teatrzyku, na potrzeby którego Humperdinck skomponował muzykę do czterech dziecięcych rymowanek autorstwa swojej siostry, Adelheid Wette. Zabawa wkrótce rozrosła się o baśń braci Grimm, na wątkach której Adelheid sporządziła libretto - i już w niedługim czasie operę Jaś i Małgosia wystawił teatr dworski w Weimarze, gdzie premierę 23 grudnia 1893 roku poprowadził sam Ryszard Strauss.

Z Weimaru rozpoczęła się wędrówka Jasia i Małgosi przez sceny całego świata. Ówczesna popularność tej opery Humperdincka przyćmiła inne jego kompozycje, w tym późniejszą o kilkanaście lat kolejną baśń: Königskinder (Królewskie dzieci), która dzisiaj zaczyna wracać na światowe sceny.

Kierownikiem muzycznym i dyrygentem „Jasia i Małgosi” będzie Piotr Sułkowski, dyrektor olsztyńskiej filharmonii. Spektakl wyreżyserował Włodzimierz Nurkowski, a scenografię przygotowała Anna Sekuła.

Wśród wykonawców zobaczymy i usłyszymy:

» Orkiestrę Symfoniczną Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
» Chór przy Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej (przygotowanie chóru: Benedykt Błoński)
» Jaś - Barbara Gąsienica-Giewont (sopran)
» Małgosia - Katarzyna Sobek (sopran)
» Baba Jaga - Aleksandra Opała-Wójcik (mezzosopran)
» Matka - Małgorzata Ratajczak (mezzosopran)
» Ojciec - Michał Kutnik (baryton)
» Wróżka Rosy - Aleksandra Niedźwiedź (sopran)

W przedstawieniu uczestniczą oraz je realizują:

» Pracownia Tańca PRYZMAT - grupa twórcza Miejskiego Ośrodka Kultury w Olsztynie,
» Uczniowie Państwowej Szkoły Muzycznej I st. w Olsztynie,
» Daniela Okuniewska - Teatr Tańca Test
» Sztewite Gang.

Premiera „Jasia i Małgosi” w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej 29 maja 2014 roku o godz. 19.00. Kolejne spektakle 30 maja o godz. 10.00 i 19.00, 31 maja godz. 11, 16 czerwca godz. 19.00, 17 czerwca godz. 10 i 18 czerwca godz. 10.00.

Bilety w cenie 80 złotych (normalny) i 60 zł (ulgowy).

Z D J Ę C I A
F I L M Y
logo FWM
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Promocja opery „Jaś i Małgosia” w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
24-05-2014
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.