Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
23:53 29 kwietnia 2024 Imieniny: Katarzyny, Piotra
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Kultura, dziedzictwo
Joanna Tekla Woźniak | 2014-05-26 23:09 | Rozmiar tekstu: A A A
Ucho Miasto. Olsztyńskie Spotkania z Audio Artem

Nowa propozycja kulturalna dla olsztynian

Olsztyn24
Audio Art (fot. archiw. BWA Olsztyn - wszystkie) | Więcej zdjęć »

„Ucho Miasto. Olsztyńskie Spotkania z Audio Artem” to organizowane po raz pierwszy w Olsztynie interdyscyplinarne przedsięwzięcie edukacyjne i artystyczne, kierowane przede wszystkim do młodzieży, mające na celu popularyzację zagadnień związanych z szeroko rozumianą sztuką Audio Art. Założeniem projektu jest zorganizowanie serii różnorodnych w formie wydarzeń - warsztatów, spacerów dźwiękowych, koncertów, audio performance, pokazów filmów, prezentacji, z różnych perspektyw, razem dających pełniejsze spojrzenie na zagadnienie dźwięku w sztuce i najbliższym otoczeniu. Warsztaty zostaną poprowadzone przez ekspertów z całego kraju, odbędą się koncerty zaproszonych artystów. Zajęcia teoretyczne (prezentacje, prelekcje) jak i praktyczne (warsztaty) będą mieć na celu uwrażliwienie młodych ludzi na dźwięk, skłonienie do własnych poszukiwań w zakresie szeroko rozumianej sztuki dźwięku, a także eksploracji lokalnego pejzażu dźwiękowego.

Głównym celem projektu „Ucho Miasto. Spotkania z Audio Artem” jest zainspirowanie osób młodych, w wieku od 12 do 20 lat, z województwa warmińsko-mazurskiego do samodzielnego zdobywania wiedzy z zakresu najnowszych trendów w sztuce współczesnej oraz do podjęcia własnych kreatywnych poszukiwań w obszarze Audio Artu.

Czym jest Audio Art?

Audio Art jest eksperymentalną i postmodernistyczną sztuką przełomu wieków XX i XXI. Jego założeniem jest integracja sztuk wizualnych z dźwiękowymi. Audio Art może być szeroko rozumiany występuje w formie koncertów, performance i instalacji. Audio Art tworzy nową koncepcję źródła dźwięku: obiektu i instrumentu muzycznego w określonej przestrzeni i czasie. Tworzą ją często osoby reprezentujące różne dziedziny sztuki, wchodzący ze sobą w kreatywne kolaboracje& kompozytorzy, konstruktorzy, artyści wizualni wykonawcy unifikujący cały proces tworzenia i wykonania dzieła. Używają oni zarówno prostej i zaawansowanej technologii tak własnoręcznie wykonanych instrumentów z przedmiotów gotowych jak i sprzętu hi tech.
R E K L A M A
Poprzez projekt „Ucho Miasto. Olsztyńskie Spotkania z Audio Artem”. Organizatorzy pragną rozbudzić zainteresowanie zarówno Audio Artem jak i pokrewnymi formami artystycznymi łączącymi obraz i dźwięk. Ponadto projekt ma przyczynić się do urozmaicenia oferty kulturalnej Olsztyna i regionu Warmińsko Mazurskiego, gdzie nie odbywały się do tej pory wydarzenia o podobnej tematyce. W Olsztynie, mieście wojewódzkim przyciągającym młodych ludzi z całego regionu, niewiele jest inicjatyw promujących nowe zjawiska w sztuce współczesnej, które mogłyby zainteresować szerszą grupę młodych odbiorców. Do tej pory nie miała tu miejsce ani jedna impreza dotycząca Audio Artu o formie zbliżonej do „Ucho Miasto. Olsztyńskie Spotkania z Audio Artem”. Proponowany przez nas projekt jest w tej kwestii działaniem całkowicie premierowym.

O projekcie

Składające się na projekt wydarzenia odbywać się będą w przestrzeni publicznej miasta stwarzając szanse na zainteresowanie projektem także osób postronnych, nie związanych zawodowo ze sztuką, nie odwiedzających galerii sztuki. Podczas niektórych warsztatów uczestnicy będą poruszać się po Olsztynie rejestrując dźwięki, nagrywając audialny „pejzaż miasta”. Wszystkie nagrania zostaną udokumentowane i częściowo zaprezentowane podczas kończącej projekt wystawy.

Zaproszeni do projektu artyści i teoretycy to głównie młodzi naukowcy, (osoby, które w większości nie ukończyły 35 roku życia), które mogą zaprezentować nowatorskie i świeże spojrzenie na zagadnienie Audio Artu. Choć część z nich jest wykładowcami akademickimi i uznanymi nie tylko w Polsce, ale i na świecie twórcami ich prezentacje oraz przeprowadzone przez nich warsztaty mają być przystępne w formie i dostosowane do poziomu wiedzy odbiorców. Prezentacje te, poza oczywistym przekazywaniem wiedzy, mają przede wszystkim zainspirować młodych ludzi do działania, stworzyć warunki do rozwijania aktywności twórczej, do czynnego uczestnictwa w zajęciach praktycznych. Młodzież ma zostać zachęcona do zadawania pytań, budowania własnych instrumentów, nagrywania swoich pierwszych kompozycji i innych działań dotyczących Audio Artu.

Wstępny plan działań

Warsztaty i prelekcje/prezentacje poprowadzone przez zaproszonych ekspertów będą mieć na celu przybliżenie młodzieży zagadnień związanych z Audio Artem, wymianę doświadczeń, uwrażliwienie na otaczający, szczególnie w mieście, dźwięk, zwiększenie ogólnej świadomości uczestników w materii sztuki dźwiękowej. Uczestnicy warsztatów poznają m.in. podstawy zagadnień związanych z podstaw produkcji muzycznej, tworzenia instalacji dźwiękowych, sposoby na budowanie własnych instrumentów m.in. z wykorzystaniem przedmiotów codziennego użytku. Ponadto warsztaty poszerzą wiedzę młodzieży o związkach dźwięku i obrazu, zaprezentują jak tworzyć wizualizacji podnoszących wrażliwość percepcji i odbioru muzyki. Podczas warsztatów zaprezentowane zostaną różnorodne sposoby tworzenia obrazu za pomocą programów komputerowych jak i bez użycia nowoczesnej techniki.

Wystąpienia performatywne i koncerty będą żywymi wystąpieniami pozwalającymi odnieść teorię do praktyki. Stanowić one będą nowatorskie działania na terenie Olsztyna, gdzie niewiele jest okazji do uczestnictwa w koncertach muzyki eksperymentalnej, audio performance i innych.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.