Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb/MC | 2014-06-09 23:44 | Rozmiar tekstu: A A A
UWM świętował jubileusz 15-lecia uczelni

Prof. Jerzy Buzek doktorem honoris causa olsztyńskiego uniwersytetu

Olsztyn24
Jerzy Buzek - doktor h.c. UWM (fot. marcin Kierul - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski zorganizował dziś (9.06) główną uroczystość z okazji 15-lecia uczelni. Uroczystość w Centrum Konferencyjnym UWM była połączona z wręczeniem doktoratu honoris causa prof. Jerzemu Buzkowi.

W dzisiejszych uroczystościach w UWM udział wzięli m.in. Hans-Gert Pöttering - były przewodniczący Parlamentu Europejskiego, doktor honoris causa UWM, prof. Tadeusz Krzymowski - twórca idei utworzenia uniwersytetu w Olsztynie, reprezentanci władz miasta i województwa, duchowni, przedstawiciele służb mundurowych i medycznych, przedsiębiorcy współpracujący z UWM, zaproszeni delegaci z zaprzyjaźnionych ośrodków akademickich z kraju i zagranicy oraz studenci.

Jak przypomniał w swoim wystąpieniu rektor UWM prof. Ryszard Górecki obecnie uczelnię tworzy 17 wydziałów, w tym 11 z uprawnieniami do nadawania stopni doktora habilitowanego w 13 dyscyplinach. W uczelni pracuje obecnie prawie 3500 pracowników, wśród których 2000 osób to nauczyciele akademiccy, a grupa profesorów i doktorów habilitowanych liczy już ponad 550 osób. Na 58 kierunkach kształci się 26 tys. studentów, ponad 600 doktorantów i 2 tys. słuchaczy studiów podyplomowych. Stopień doktora może nadawać 16 wydziałów w 23 dyscyplinach. Roczny budżet UWM to blisko 500 mln złotych.
R E K L A M A
banner
W ciągu 15 lat istnienia UWM tytuły naukowe profesora otrzymało ponad 210 pracowników, obroniono prawie 300 rozpraw habilitacyjnych, a prawie 1430 osób obroniło doktoraty. Tytuł inżyniera / licencjata otrzymało ponad 42 tysiące osób, a tytuł magistra – 63 i pół tysiąca osób.

Oczy wszystkich uczestników uroczystości były zwrócone na prof. Jerzego Buzka,który 15 lat temu obecny był na pierwszej inauguracji roku akademickiego 1999/2000. Były premier odebrał dzisiaj tytuł doktora honoris causa olsztyńskiego uniwersytetu.

- Prof. Jerzy Buzek jest niekwestionowanym autorytetem naukowym, który niejednokrotnie wspiera ważne i priorytetowe kwestie związane z województwem warmińsko-mazurskim - mówił prof. Arkadiusz Żukowski, wygłaszając laudację. - Profesor Jerzy Buzek jako premier RP nie tylko sprzyjał, ale bardzo wspierał i angażował się w powołanie w Olsztynie uniwersytetu, pierwszego tego rodzaju w Polsce. 1 czerwca 1999 r. rząd, którym kierował przyjął projekt ustawy o jego utworzeniu, a 9 lipca 1999 r. Sejm RP uchwalił ustawę o utworzeniu z dniem 1 września 1999 r. Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Swoją obecnością zaszczycił pierwszą inaugurację roku akademickiego 1999/2000 na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie – mówił prof. Żukowski.

Z okazji jubileuszu wyróżniono też dzisiaj inne zasłużone dla uniwersytetu osoby. Senat UWM specjalną statuetkę - Nicolaus Copernicus przyznał prof. Janowi Jankowskiemu z Wydziału Bioinżynierii Zwierząt. Statuetka została przyznana po raz drugi. Otrzymują ją naukowcy za wybitne osiągnięcia naukowe oraz dotychczasowy wkład w rozwój naukowy Uniwersytetu.

Senat UWM przyznał też dwa  Medale Benemerenti Universitati Nostrae - prof. Józefowi Górniewiczowi oraz prof. Wojciechowi Maksymowiczowi. Prof. Górniewicz otrzymał medal za zasługi w procesie tworzenia Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego oraz pełnienie funkcji prorektora w latach 1999-2008 i rektora w kadencji 2008-2012 UWM, a prof. Maksymowicz za zasługi w procesie tworzenia wyższego kształcenia medycznego na Warmii i Mazurach oraz pełnienie funkcji pierwszego dziekana Wydziału Nauk Medycznych UWM.

Szczególne jubileuszowe statuetki – Wawrzyn Uniwersytetu otrzymali prof. Tadeusz Krzymowski oraz dr inż. Kazimierz Janiak.

Wśród wyróżnionych znaleźli się też Jacek Protas - marszałek województwa warmińsko-mazurskiego, Andrzej Ryński - były marszałek województwa, Annna Szyszka i Stanisław Szatkowski - byli wojewodowie warmińsko-mazurscy i Piotr Grzymowicz - prezydent Olsztyna.

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl