Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2014-07-10 16:21 | Rozmiar tekstu: A A A

Kopernik przejął władzę nad olsztyńskim zamkiem. Na wakacyjne czwartki

Olsztyn24
Dyrektor Elżbieta Jelińska przekazuje władzę nad zamkiem Mikołajowi Kopernikowi | Więcej zdjęć »
Od dziś (10.07) władzę nad olsztyńskim zamkiem sprawuje Mikołaj Kopernik. Symboliczny klucz do bram fortalicji wielki uczony przejął z rąk dyrektora Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie Elżbiety Jelińskiej kilka minut po godzinie 10.00. W tej sposób zainaugurowana została 12. już edycja dorocznej imprezy Muzeum Warmii i Mazur „Wakacyjne czwartki z Mikołajem Kopernikiem”.

- Od wielu lat staramy się, żeby na „Wakacyjnych czwartkach z Mikołajem Kopernikiem” było mnóstwo atrakcji, szczególnie dla dzieci - mówi dyrektor Elżbieta Jelińska. - Proponujemy rozrywkę na wakacje, ale także zajęcia, które wzbogacają wiedzę o Mikołaju Koperniku, najsłynniejszym mieszkańcu olsztyńskiego zamku i jednym z najsłynniejszych Polaków. Przekazujemy też w sposób prosty i przyjemny wiedzę o historii Olsztyna i regionu. Dzieci mają możliwość zapoznania się z dawnymi rzemiosłami, można wejść w atmosferę średniowiecza, chociażby strzelając z łuku lub kuszy, albo przywdziewając stroje, jakie nosili ludzie średniowiecza.

Pani dyrektor dodaje, że czwartkowe spotkania przynoszą korzyści nie tylko ich uczestnikom, ale także doskonale służą promocji miasta i regionu, bo dużą część odwiedzających olsztyński zamek w wakacyjne czwartki stanowią przyjezdni. Z tego też zapewne względu „Wakacyjne czwartki z Mikołajem Kopernikiem” dotuje olsztyński samorząd.
R E K L A M A
banner
- Jesteśmy władzom miasta wdzięczni za to wsparcie, podobnie jak wdzięczni jesteśmy wszystkim sponsorom, którzy wspierają nasze działania - podkreśla pani dyrektor.

Dzisiejsze spotkanie z Kopernikiem (w tej roli jak zwykle wystąpił Marian Czarkowski, aktor olsztyńskiego Teatru Jaracza) odbywało się pod hasłem „Kopernik w Muzeum”, a ważnym jego celem było promowanie stałej wystawy Muzeum Warmii i Mazur „Mikołaj Kopernik - mieszkaniec olsztyńskiego zamku”, zainstalowanej właśnie w komnatach, które przed wiekami zamieszkiwał ten wielki uczony.

Uczestnicy dzisiejszej imprezy mogli m.in. zwiedzać zamek, a ich przewodnikiem był Mikołaj Kopernik, ale to co dzieci lubią najbardziej - czyli zabawa - przygotowane było na zamkowym dziedzińcu. Tam można było postrzelać z łuku i kuszy, wybić monetę, zrobić wydruk na zabytkowej prasie, przymierzyć starodawne stroje, oddać się zabawom plastycznym. Można było też obejrzeć spektakl „Copernicus” przygotowany przez Teatr Form Niezależnych Korzunowicz. Kropkę nad „i” stawiała opowieść Bogusława Kuleszy z olsztyńskiego Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego o tablicy i innych instrumentach astronomicznych Mikołaja Kopernika.

Na te wakacje Muzeum Warmii i mazur przygotowało pięć czwartkowych spotkań z Mikołajem Kopernikiem. Kolejne odbędą się 17, 24 i 31 lipca oraz 7 sierpnia. Początek każdego spotkania o godz. 10.00. Wstęp tylko 3 zł! Zapraszamy!

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image
Inauguracja „Wakacyjnych czwartków z Mikołajem Kopernikiem” 2014

»

10-07-2014

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl