Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
01:39 19 kwietnia 2024 Imieniny: Adolfa, Leona
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Sztuka teatralna
d. | 2014-10-31 18:01 | Rozmiar tekstu: A A A

Teatr „Węgajty” i BWA zapraszają na „Wielogłos Miejski”

Olsztyn24
Teatr Węgajty (fot. archiwum teatru - wszystkie) | Więcej zdjęć »

Teatr „Węgajty” i BWA Galeria Sztuki Współczesnej w Olsztynie zapraszają w dniach 6-11 listopada na cykl wydarzeń pod wspólnym hasłem „Wielogłos Miejski”.

„Wielogłos - sztuka niewykluczania” to hasło programowe tegorocznej Wioski Teatralnej w Węgajtach. Teraz, jesienią, tworzący ją artyści zaproponowali jej przedłużenie w Olsztynie.

- O tej porze roku silniej czujemy związek z miastem i od lat organizujemy działania na styku dwóch przestrzeni: olsztyńskiej i podolsztyńskiej - tłumaczą artyści. - Zaczęło się od ekologiczno-artystycznej akcji „Łączą nas aleje”, potem przyszedł czas na pierwsze edycje „Miasta w drodze”.

Prologiem „Wielogłosu Miejskiego” był pokaz „Ulicy Krokodyli” 23 września bieżącego roku w Domu Mendelsohna. Wykonawcy chcieli zasygnalizować na starcie problem wykluczenia i kryzysu oraz myśl o tym, co może być źródłem sił przeciwnych i uzdrawiających. Od paru lat istnieje zauważalny proces budzenia się przestrzeni miejskiej. Miasto uzyskuje autonomię, staje się jakby państwem w państwie, tworzy niezależną kulturę. Czemu by nie zapytać o nią w Olsztynie?
R E K L A M A
Program cyklu:

» 6.11, godz. 18.00, sala BWA w Olsztynie

„Wielogłos” - spektakl Teatru Węgajty, inscenizacja: Wacław Sobaszek
Spektakl o zabijaniu, zwierzętach i miłości (premiera olsztyńska)
Po spektaklu „Otwarty Krąg” rozmów, pytań i dyskusji.

W nowym teatr wychodzi naprzeciw aktualnym tematom i aktualnej atmosferze. Jak sama nazwa wskazuje „Wielogłos” zawiera cały szereg wątków, jednak wszystkie one ogniskują się wokół ważnych wydarzeń: od spalenia warszawskiej Tęczy do dramatycznych wydarzeń na Majdanie i rozpoczęcia wojny w Ukrainie. Poczucie zagrożenia, którego wcześniej nikt się nie spodziewał. Stan psychiczny o niejasnych konturach, jakaś dezorientacja, niepokój.

» 7.11, godz. 17.00, sala BWA w Olsztynie

Tożsamość miasta a kryzys kultury - spotkanie z berlińsko-szczecińskim autorem Krzysztofem Niewrzędą i promocja jego najnowszej książki pt. „Zamęt”. Równolegle w foyer pokaz dokumentacji performansu „Bystry tłum”.

» 8.11, godz. 16.00-21.00, na ulicach Olsztyna

Akcja „Miasto w drodze”

» 8.11, około godz. 17.00, sala Liceum Plastycznego w Olsztynie, podczas spaceru „Miasto w drodze”

Multimedialna Opera Miejska Echo i narcyzy („Echo und Narzissen”) zespołu Labsa z Dortmundu

» 9.-11.11:

Transformacja miasta, warsztaty rysunku połączone ze spacerem

* Część I, 9.11., hol BWA

- godz. 13.00 - 15.00: wspólne rysowanie w holu BWA. Otwarte zajęcia plastyczne skoncentrowane na wywołaniu twórczej współpracy uczestników.

- godz. 15.00 - 16.00: Teatr polityczny - tożsamość lokalna i wizje rozwoju miasta. Spotkanie z przedstawicielami środowisk zaangażowanych w kształtowanie nowoczesnej tożsamości Olsztyna. Aktywistka miejska, polityk i naukowiec przedstawią swoje wizje tożsamości i rozwoju w formie krótkich wystąpień. Spotkanie ma na celu przerwanie izolacji pomiędzy tymi środowiskami.

* Część II, 11.11., przestrzeń miasta

- godz. 11.11: zbiórka przed wejściem do BWA potem spacer po Olsztynie. W kilku punktach w mieście, związanych z nową tożsamością Olsztyna bądź posiadających cechy konfliktu różnych wizji tożsamości, sprowokujemy interwencje artystyczne. Naszym celem jest doprowadzenie do transformacji znaczeń zawartych w obrazie miasta i wywołanie dyskusji na ten temat.

Do wzięcia udziału w warsztatach organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych bez względu na wiek.

- Nie chodzi nam o to, żeby stworzyć jakąś doskonałą formę, za to bardzo zależy nam na wywołaniu artystycznej współpracy z osobami, które na co dzień nie zajmują się sztuką - wyjaśnia Marta Madej. - Zamierzamy wykorzystać sztukę jako formę komunikacji, która pozwala na prawdziwy dialog społeczny, daje szansę zmiany. W ramach tworzenia rysunków i interwencji artystycznych chcemy wykorzystywać wszystkie dostępne nam media.

Prowadzenie warsztatów: Wojciech Kostrzewa, Marta Madej, Jan Sobaszek

Zgłoszenia można wysyłać pod adres mailowy: janbaszek@gmail.com, w formie krótkiej wiadomości. Udział w warsztatach bezpłatny.

Zapraszamy!

Dofinansowano ze środków Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Urzędu Marszałkowskiego województwa warmińsko-mazurskiego, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego Funduszu Aktywizacji Teatralnej Teatru im. Stefana Jaracza w Olsztynie, Samorządu Olsztyna. Zrealizowano w ramach stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Sponsor: Niczuk Metall - Pl Sp.J.

******

Wojciech Kostrzewa - 2007-2009 studia na Wydziale Malarstwa ASP w Warszawie w latach, 2011-2012 stypendium w Universität der Künste Berlin. 2013 Dyplom na wydziale malarstwa warszawskiej ASP w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego. Od 2013 współorganizuje Kongresy Rysowników autorstwa Pawła Althamera.

Marta Madej i Jan Sobaszek - animatorzy nagrodzonego projektu „Olsztyn - Dortmund. Dwa ogrody” 2008-2010. Obecnie koordynują działania klubu Krytyki Politycznej w Berlinie.


Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.