Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
12:58 19 kwietnia 2024 Imieniny: Adolfa, Leona
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Bezpieczeństwo publiczne
Magdalena Bujewicz-Mydlak | 2014-11-04 10:18 | Rozmiar tekstu: A A A
Młodzież ze szkół powiatowych uczy się rozpoznawać zagrożenie

Czadowa lekcja w Dobrym Mieście

Olsztyn24
Mł. bryg. Sławomir Filipowicz edukuje uczniów w Dobrym Mieście (fot. SP - wszystkie) | Więcej zdjęć »

Dlaczego wydziela się tlenek węgla i dlaczego jest groźny? Jak rozpoznać zatrucie czadem i jak zabezpieczyć się przed zagrożeniem? Odpowiedzi na te pytania usłyszało 60 uczniów Zespołu Szkół w Dobrym Mieście, którzy 3 listopada wzięli udział w spotkaniu organizowanym przez Starostwo Powiatowe i Komendę Miejską Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie. Spotkanie odbyło się w ramach ogólnopolskiej Kampanii Społeczno-Edukacyjnej pn. „NIE dla czadu!”.

Okres jesienno-zimowy to, niestety, czas zwiększonego zagrożenia zatruciem tlenkiem węgla. Przyczynami są niekonserwowane urządzenia kominowe, niedostateczna wentylacja pomieszczeń i niewłaściwe korzystanie z urządzeń grzewczych. Od października 2013 do końca kwietnia bieżącego roku na terenie powiatu olsztyńskiego doszło do 98 zdarzeń z czadem, w których 46 osób zostało poszkodowanych, a 2 osoby zmarły. W samym październiku br. odnotowano 5 zdarzeń.

- Chcielibyśmy pobudzić waszą wyobraźnię - zwrócił się do młodzieży oficer prasowy KM PSP mł. bryg. Sławomir Filipowicz. - Za dbałość o zabezpieczenie przed czadem odpowiedzialni są wasi rodzice, ale wy, jako najbliżsi, możecie mieć wpływ na ich postępowanie. Możecie powiedzieć „Mamo, tato, sprawdźmy, czy w naszym domu nie ulatnia się tlenek węgla”.

Jak rozpoznać zatrucie?
R E K L A M A
- Jeśli w pomieszczeniu występuje czad, każda z przebywających w nim osób jest narażona na zatrucie. Bóle głowy, senność i osłabienie to pierwsze symptomy, które powinny nas zaniepokoić - mówiła mł. bryg. Izabela Wojciechowska z KM PSP w Olsztynie. - W przypadku gdyby doszło do zatrucia czadem, całe pomieszczenie powinno zostać przewietrzone, a osobę poszkodowaną należy ewakuować, po czym wezwać odpowiednie służby.

Jak się okazuje, temat zatrucia tlenkiem węgla w Zespole Szkół w Dobrym Mieście nie jest czymś nowym. Jednak, jak przekonuje dyrektor Andrzej Wonia, spotkania ze strażakami są potrzebne.

- Sam opowiadam uczniom o tym na lekcjach Edukacji dla bezpieczeństwa. Ale przekaz od osób zajmujących się zawodowo tą tematyką zawsze bardziej trafia do młodzieży - informuje dyrektor Wonia.

Strażacy pokazywali jak wygląda specjalny czujnik, który przy wykryciu tlenku węgla w powietrzu uruchamia głośny sygnał alarmowy. Zwracali też uwagę na oznaczenia, jakie powinien mieć dobry sprzęt. Jak opowiada Paulina z I klasy LO, taka „czujka” już kiedyś się sprawdziła w jej domu. - Mieszkamy w domu jednorodzinnym z dwoma wejściami. Mamy zamontowane dwie czujki. Kiedyś u sąsiada zapaliła się sadza w kominie. Czujnik dał znać, że coś się dzieje.

Rozmowy z młodzieżą na temat zagrożeń to stały element wspólnych działań prewencyjnych Starostwa Powiatowego i Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Olsztynie.

- W latach minionych organizowaliśmy już podobne spotkania. W tym roku chcemy dotrzeć do wszystkich naszych szkół - mówi Zbigniew Załuski, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego w Starostwie. - W 2013 roku zakupiliśmy do wszystkich jednostek Ochotniczej Straży Pożarnej w powiecie detektory wykrywania tlenku węgla. Jeśli ktoś podejrzewa, że w jego domu instalacja grzewcza może być nieszczelna, może zwrócić się do straży pożarnej z prośbą o kontrolę.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
R E K L A M A
Banner F
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.