Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Elżbieta Mierzyńska | 2014-11-12 00:16 | Rozmiar tekstu: A A A
Relacja z koncertu

Magia innej muzy

Olsztyn24
Koncert Spare Bricks (fot. Dariusz Olender - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Cała ekipa, od organizatorów przez zespół po technikę, to grupa zapaleńców i fanów muzyki Pink Floyd i pieniądze nie odgrywały tutaj naczelnej roli. Po niezbędnych opłatach, został pewien zysk, ale został on przeznaczony na wsparcie remontu dachu w rodzinnym domu dziecka w Użarankach. Tak swój sukces w Olsztynie zakończył zespół Spare Bricks z południa Polski, który 10 listopada w Warmińsko-Mazurskiej Filharmonii zagrał utwory grupy Pink Floyd. Głównym motorem inicjatywy był radiowiec, Dariusz Naworski, wielki fan Floydów.

Bilety na koncert sprzedały się nim rozklejono w mieście plakaty. To pierwszy mocny punkt do stwierdzenia, że nie tylko popularna muza budzi zainteresowanie publiczności i że obok rozrywki jest cała sfera potrzeb bardziej różnorodnych, które czasem, ktoś chce docenić. To, że takie grupy jak Spare Bricks (i organizatorzy takich koncertów) nie tylko pieniędzmi mierzą swój sukces, to już inna historia. Tę historię tworzy pewna klasa, żeby nie powiedzieć, że idea przeżywania i poznawania głębszych treści, rozbudowanych kompozycji, dwuznacznych słów. Koncerty ściągają ludzi o większych apetytach na estetykę niepowszechnych wrażeń. Współczesne brzmienie, mocny i pewien metafor tekst, silnie złączona z nastrojem grafika i ruch sceniczny, troska o detal, to cechy charakterystyczne wymagań. Owszem, może ktoś stwierdzić, że zespół Spare Bricks ma ułatwione zadanie, bo korzysta na sławie Pink Floydów, a ta nazwa niesie i stąd popularność, ale przecież ten rodzaj muzyki wymaga warsztatu, więc żeby grać i czuć Floydów, trzeba dużo umieć, wiedzieć, rozumieć. I to potrafią muzycy Spare Bricks. Wokalistka zaś, niby bosa hipiska, podnosi oryginalność grupy, że tylko podziwiać -  zresztą, jaka inna wokalistka wejdzie tak naturalnie w mroczną poetykę Floydów, by matowym głosem śpiewać o robaku, który w mózg się wżarł?

Publiczność w Olsztynie doceniła pasję muzyków Spare Bricks, chciała słuchać Floydów w ich wykonaniu, prosiła o bis, oklaskiwała gorąco.
R E K L A M A
banner
Na scenie obok zespołu gościnnie wystąpiła także Pracownia Tańca Pryzmat Katarzyny Grabińskiej oraz Schola Vocale pod kierunkiem Cezarego Nowakowskiego z Mrągowa.

Osobiście doceniam także dobrą organizację koncertu. Składał się na nią wręczany publiczności bezpłatny program wraz z przetłumaczonymi tekstami Pink Floyd, podarowanie fanom plakatów, dobre oznaczenie tzw. dostawek (bo jak miejsc zabrakło, szły jak świeże bułeczki także dostawiane krzesła!) oraz punktualne rozpoczęcie koncertu. Wzruszała wręcz profesjonalna dyscyplina grupy dziecięcego chóru oraz dyskretne tło wokalne trzech chórzystek, towarzyszących wokalistce. Niespodzianką i prezentem był utwór Hey You, specjalnie przetłumaczony na język polski przez Roberta Zienkiewicza. Przy okazji runął nie tylko zbudowany dla potrzeb koncertu sceniczny mur, ale też mit, że w utworach z wokalem dobrze brzmią jedynie teksty w języku angielskim. Dobra kompozycja, a przede wszystkim interesująca aranżacja, nie muszą wzmacniać się ucieczką w angielski tekst, by dobrze wypaść. Obalono zatem nie tylko mur, ale i ten mit o wymaganiach językowych.

Koncert- absolutnie do oklaskiwania i rekomendowania go innym. Grajcie!

Zespół Spare Bricks tworzą: Agnieszka Szpargała, Jacek Aumiller, Paweł Wrocławski, Tomasz Gadzina, Michał Słupski.
 
Elżbieta Mierzyńska
Zdjęcia: Dariusz Olender

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl