Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
waclawbr | 2014-12-11 00:23 | Rozmiar tekstu: A A A

Muzeum Warmii i Mazur zaprezentowało tysiącletnie zabytki z Olsztyna

Olsztyn24
Wernisaż wystawy „Nie tylko Stare Miasto. Pradzieje Olsztyna” | Więcej zdjęć »
Dziewięć i pół tysiąca lat lat ma berło wykonane z jeleniego rogu, znalezione przed II wojną światową na mokradłach przy obecnej ulicy Warszawskiej w Olsztynie. To najstarszy ślad bytności człowieka na terenach zajmowanych obecnie przez Miasto Olsztyn znajdujący się w zbiorach Muzeum Warmii i Mazur. Takich zabytków, których wiek liczony jest w tysiącach lat muzeum ma dużo więcej. Ponad sto z nich od środy (10.12) można zobaczyć na urządzonej na najwyższym poziomie olsztyńskiego zamku wystawie zatytułowanej „Nie tylko Stare Miasto. Pradzieje Olsztyna”.    

- Wystawa prezentuje zabytki, które trafiły do zbiorów naszego muzeum podczas różnych prac budowlanych, drogowych - mówi Elżbieta Jelińska, dyrektor Muzeum Warmii i Mazur. - Przy okazji tych prac archeolodzy te zabytki uratowali i dzięki temu możemy dzisiaj zobaczyć jakie epoki i w jakich miejscach w Olsztynie miały miejsce.

Na wystawie nie zobaczymy jednak zabytków, które zostały znalezione w rejonie zamku i olsztyńskiej starówki.
R E K L A M A
banner
- Musieliśmy się ograniczać przy doborze eksponatów na wystawę - wyjaśnia Elżbieta Jelińska. - Celowo pominęliśmy Stare Miasto, które często przy okazji różnych odkryć pojawia się w mediach, a zabytki tam znalezione są na bieżąco prezentowane. Mniej znane są znaleziska z pozostałych rejonów Olsztyna i najdalszych dzielnic. I te właśnie znaleziska prezentujemy na naszej wystawie.

- Kiedy mówimy o archeologii w Olsztynie, z reguły nasze myśli krążą wokół Starego Miasta i zamku - dodaje Kacper Martyka, kurator wystawy. - Tymczasem dzisiejszy Olsztyn to prawie 90 km2 powierzchni, 23 osiedla, z których Śródmieście jest w zasadzie najmniejsze, zaraz po Zatorzu. Na całym tym terenie od nieomal 100 lat trwają prace archeologiczne. W ramach tych prac gromadzone są zabytki archeologiczne.

Na terenie obecnego Olsztyna znajduje się ponad 100 zarejestrowanych stanowisk archeologicznych. To ponad 100 pradawnych śladów bytności człowieka na tych terenach.
 
- Ponieważ jest to liczba gigantyczna, podobnie jak liczba pochodzących z tych stanowisk zabytków, musieliśmy dokonać selekcji - mówi Kacper Martyka. - Wybraliśmy te zabytki, które są najciekawsze, najbardziej wartościowe poznawczo bądź wyjątkowe.

Na wystawie można więc zobaczyć tysiącletnie narzędzia, broń, ozdoby, przedmioty domowego użytku. Wszystko to dobrze opisane i umiejscowione w olsztyńskiej przestrzeni. Część eksponatów można wziąć do ręki, obejrzeć z bliska, a nawet z nimi poeksperymentować.

Otwarta w środę wystawa zabytków z pradziejów Olsztyna, pierwsza po długim czasie nieobecności wystaw archeologicznych w Muzeum Warmii i Mazur, może zapoczątkować cały cykl podobnych wystaw, bowiem liczba posiadanych przez muzeum zabytków archeologicznych jest spora i ciągle wzrasta.
 
- Mam nadzieję, że uda się nam zrobić więcej takich archeologicznych wystaw - mówi dyrektor Jelińska. - Co roku przyjmujemy bardzo dużo takich zabytków i zbiory archeologiczne rosną nam w „przerażającym” tempie. Martwimy się nawet, czy wystarczy nam magazynów - dodaje z uśmiechem. 

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Otwarcie wystawy archeologicznej w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie

11-12-2014

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl