Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
MK | 2014-12-22 23:55 | Rozmiar tekstu: A A A
W 90. rocznicę Lasów Państwowych

Głazy pamięci leśników w Kudypach

Olsztyn24
Odsłonięcie pamiątkowych głazów w kudypskim Arboretum (fot. MK - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Pamiątkowe głazy poświęcone dwóm pierwszym nadleśniczym oraz drewniany krzyż dla uczczenia nieżyjących pracowników Nadleśnictwa Kudypy odsłonięto dziś (22.12) obok Leśnego Arboretum Warmii i Mazur.

Okazją do uroczystości były tegoroczne obchody 90-lecia Lasów Państwowych. Co prawda w Prusach Wschodnich były to lasy niemieckie, ale od 1945 roku gospodarowali nimi Polacy. Pierwszym nadleśniczym w Kudypach został Otto-Otokar Rudke, który w okolice Olsztyna przybył z lasów przysuskich koło Radomia, gdzie był nadleśniczym i w czasie okupacji wielce przysłużył się polskiemu ruchowi oporu, wspomagając najpierw oddział mjr. Hubala.

W historii Nadleśnictwa Kudypy inż. Otokar Rudke zapisał się jako ten, który wspólnie ze swoim współpracownikiem przeprowadził inwentaryzację lasu oraz – wraz z wojewódzkim konserwatorem przyrody Janem Panfilem – utworzyli pierwszy w historii powojennej Warmii rezerwat faunistyczny „Bobry” na rzece Pasłęce. Rozpoczął też na niespotykaną skalę zalesianie gruntów porolnych. W Kudypach pracował do 1956 roku, a zmarł w 1993 roku w wieku 91 lat i został pochowany na Powązkach w Warszawie.
R E K L A M A
banner
Jego następcą został Witold Rutkowski, absolwent wydziału leśnego Uniwersytetu Jagiellońskiego, który w 1952 roku został skierowany do pracy w woj. olsztyńskim. Przybył tu jako oficer Wojska Polskiego, który w czasie wojny był członkiem Armii Krajowej. W 1956 roku został nadleśniczym w Kudypach, dając się poznać jako wymagający, ale życzliwy wobec swoich podwładnych szef. Obowiązki nadleśniczego pochłaniały go całkowicie, a swoje leśne gospodarstwo obchodził pieszo, objeżdżał rowerem, a później motocyklem. Całkowicie poświęcił się pracy i zmarł w wieku zaledwie 56 lat. Ale w Nadleśnictwie Kudypy pracują jego potomkowie: syn Michał (leśniczy) i wnuczka Paulina, która opiekuje się Leśnym Arboretum Warmii i Mazur.

W uroczystości wzięły udział rodziny dwóch pierwszych nadleśniczych, a także pracownicy tej jednostki z byłym nadleśniczym Leonardem Kostką i obecnym – Alfredem Szlaskim. Krzyż i kamienie poświęcił ks. Krzysztof Szarowicz, proboszcz parafii w olsztyńskich Dajtkach, sąsiadujących z Kudypami.

MK

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl