Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
FWM | 2014-12-27 17:13 | Rozmiar tekstu: A A A

Najpiękniejsze polki i walce rodziny Straussów na gali w filharmonii

Olsztyn24
Tadeusz Szlenkier (tenor) | Więcej zdjęć »
Już we wtorek (30.12) o godz. 19.00 na muzyczną galę do Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej  w Olsztynie zapraszają wykonawcy koncertu: Piotr Sułkowski – dyrygent, Agnieszka Tomaszewska – sopran, Tadeusz Szlenkier – tenor oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej. W programie koncertu m.in. najpiękniejsze polki i walce rodziny Straussów oraz słynne, lubiane przez publiczność arie z oper i operetek.

Solistka koncertu Agnieszka Tomaszewska (sopran), to laureatka konkursu Międzynarodowej Letniej Akademii Uniwersytetu w Salzburgu. Jest zdobywczynią I Nagrody w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari oraz nagród specjalnych (m.in. Radia RMF Classic). Finalistka i laureatka Nagrody dla Najlepszego Sopranu w Międzynarodowym Konkursie Moniuszkowskim 2010. Debiutowała na scenie Schlosstheater Schönbrunn w Wiedniu partią Armidy (Rzekoma ogrodniczka) w roku 2005. W latach 2005-2007 była solistką Hamburskiej Opery Narodowej. W sezonie artystycznym 2008/09 i 2009/10 występowała na scenie Opery Krakowskiej. Obecnie współpracuje z Operą Narodową w Warszawie.

Tadeusz Szlenkier – tenor ma na swoim koncie udział w licznych konkursach wokalnych. W maju 2005 r. zajął pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Klassik-Mania w Wiedniu. Od tego czasu występuje  na wielu ważnych scenach muzycznych w Polsce i za granicą. Od 2010 r. jest na stałe związany z bydgoską Opera Nova, gdzie występuje w najważniejszych rolach tenora lirycznego.
R E K L A M A
banner
******

Agnieszka Tomaszewska – sopran

Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. S. Moniuszki w Gdańsku. Studia wokalne kontynuowała na Uniwersytecie Muzycznym w Wiedniu, pod kierunkiem prof. Heleny Łazarskiej. Ukończyła Międzynarodowe Studio Operowe Hamburskiej Opery Narodowej. Uczestniczyła w kursach mistrzowskich w kraju i za granicą prowadzonych przez Barbarę Boney, Régine Crespin oraz Thomasa Hampsona. Obecnie jest doktorantką Akademii Muzycznej w Gdańsku.

Laureatka konkursu Międzynarodowej Letniej Akademii Uniwersytetu w Salzburgu. Zdobywczyni I Nagrody w Międzynarodowym Konkursie Sztuki Wokalnej im. Ady Sari oraz nagród specjalnych (m.in. Radia RMF Classic). Finalistka i laureatka Nagrody dla Najlepszego Sopranu w Międzynarodowym Konkursie Moniuszkowskim 2010. Nominowana do nagrody „Sztorm Roku – Artysta Roku 2005” przyznawanej przez dziennikarzy „Gazety Wyborczej”.

Debiutowała na scenie Schlosstheater Schönbrunn w Wiedniu partią Armidy (Rzekoma ogrodniczka) w roku 2005. W latach 2005-2007 była solistką Hamburskiej Opery Narodowej. W sezonie artystycznym 2008/09 i 2009/10 występowała na scenie Opery Krakowskiej. Obecnie współpracuje z Operą Narodową w Warszawie, gdzie występuje jako Zuzanna (Wesele Figara), Liu (Turandot), Katia (Pasażerka), Frasquita (Carmen). W repertuarze ma m.in. partię Kleopatry (Juliusz Cezar), Adiny (Napój miłosny), Ilii (Idomeneo), Paminy (Czarodziejski flet), Musetty (Cyganeria), Małgorzaty (Faust), Hanny (Straszny Dwór).

Artystka prowadzi aktywną działalność koncertową w kraju i za granicą: występuje z recitalami, bierze udział w wykonaniach muzyki kameralnej i oratoryjno–kantatowej, a także współpracuje z zespołami i wykonawcami muzyki dawnej (Cappella Gedanensis, Sinfonietta Riga). Brała udział w wielu festiwalach krajowych i zagranicznych (m. in. Salzburger Festspiele, Die hamburger Ostertöne, Hamburger Mozartwochen, Gdańska Wiosna, Gaude Mater, Festiwal Muzyki Polskiej). Wykonuje również muzykę współczesną, współpracuje z radiostacjami krajowymi i zagranicznymi (koncerty, recitale oraz nagrania archiwalne).

Wzięła udział w prawykonaniach dzieł napisanych przez zdobywcę Oscara Jana A.P. Kaczmarka: Kantata o wolności (na jubileusz 25-lecia „Solidarności”) oraz Oratorium 1956 (w 50. rocznicę Czerwca poznańskiego). Odbyła tournée po Izraelu z Izrael Philharmonic Orchestra Zubina Mehty, wykonując Mszę h-moll Bacha. Z Kwintetem Paula Roczka, w ramach Salzburger Festspiele wykonała Stabat Mater Luigiego Boccheriniego. W Hollywood wystąpiła w Royce Hall u boku Leszka Możdżera w koncercie poświęconym muzyce filmowej Jana A.P. Kaczmarka.

Występowała pod batutą takich dyrygentów, jak Alfred Eschwé, Wolfgang Helbich, Tadeusz Kozłowski, Carlo Montanaro, Michał Nesterowicz, Janusz Przybylski, Wojciech Rajski, Peter Schreier, Stefan Soltesz, Simone Young, z zespołami: Kremerata Baltica, Musica Antiqua Köln, Philharmoniker Hamburg, Izrael Philharmonic Orchestra, Kammersinfonie Bremen, Deutsche Kammer-Philharmonie, Dresdner Kapellsolisten, z orkiestrami Filharmonii Bałtyckiej, Dolnośląskiej, Opolskiej, Izmirskiej, Poznańskiej, Opery Bałtyckiej, Krakowskiej, z Polską Filharmonią Kameralną Sopot, z zespołem Cappella Gedanensis.

Ma na swoim koncie udział w nagraniach CD/DVD, m.in. Bacha Oratorium na Boże Narodzenie, Luigiego Boccheriniego Stabat Mater (nominowana do nagrody Fryderyk 2008), Marka Kuczyńskiego Oratorium Gdańskie, Karola Szymanowskiego Loteria na mężów (DVD, światowe prawykonanie), kołysanki Śpiewam dzieciom. Nagrywała również dla radia i telewizji.

Tadeusz Szlenkier – tenor

Urodził się w Warszawie. Ukończył filozofię na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia wokalno-aktorskie na Yale University w Stanach Zjednoczonych. W Polsce kształcił się u Romana Węgrzyna, a w trakcie studiów zagranicznych – u Richarda Crossa.

Artysta ma na swoim koncie udział w licznych konkursach wokalnych. W maju 2005 r. zajął pierwsze miejsce w Międzynarodowym Konkursie Wokalnym Klassik-Mania w Wiedniu. Od tego czasu występuje na wielu ważnych scenach muzycznych w Polsce i za granicą. Od 2010 r. jest na stałe związany z bydgoską Opera Nova, gdzie występuje w najważniejszych rolach tenora lirycznego: jako Książę w Rigoletcie, Alfred w Traviacie, Rodolfo w Cyganerii, Książę w Rusałce, Enzo w Giocondzie, Tamino w Czarodziejskim flecie, Barinkay w Baronie cygańskim, oraz Alfred w Zemście nietoperza.

W jego repertuarze znajdują się również role Gustawa w Balu Maskowym Verdiego, Leicestera w Marii Stuart Donizettiego, Jontka w Halce, Pinkertona w Madame Butterfly. Wykonuje również dzieła oratoryjne (jak m. in. Messa da Requiem Verdiego, IX Symfonia Beethovena, Requiem Mozarta).

Współpracuje z instytucjami muzycznym w całym kraju, między innymi z filharmoniami w Warszawie, Krakowie, Bydgoszczy, Szczecinie, Sopocie, Koszalinie.

W marcu 2008 r. na zaproszenie Elżbiety Pendereckiej Tadeusz Szlenkier wziął udział w koncertowym wykonaniu opery Cherubiniego Lodoïska, w ramach XII Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Koncert ten został objęty opieką artystyczną przez Christę Ludwig, a nagranie nominowano do prestiżowej Nagrody Muzycznej „Fryderyk”.

Latem 2008 r., Tadeusz Szlenkier zaśpiewał partię Pasterza w Królu Rogerze Karola Szymanowskiego podczas Bard Summer Festival w Annandale on Hudson. Było to pierwsze sceniczne wystawienie tej opery w Stanach Zjednoczonych.

Począwszy od 2003 r. artysta prowadzi nieprzerwaną działalność koncertową, również za granicą. W latach 2012, 2013 i 2014 entuzjastycznie przyjęto występy artysty na festiwalu „Música em Trancoso” w Brazylii.

W 2010 r. Tadeusz Szlenkier reprezentował Polskę na koncertach organizowanych w ramach targów EXPO w Szanghaju. Dwa lata później, w maju 2012 r., wystąpił jako Idomeneo w operze Mozarta w Teatro Municipal w Limie.

W jego dorobku znajdują się również nagrania, między innymi oper Luigiego Cherubiniego Lodoïska i Antoniego Dworzaka Rusałka, a także pieśni Oskara Kolberga.

Tadeusz Szlenkier jest Honorowym Ambasadorem SM i poprzez swoją działalność koncertową wspiera walkę ze Stwardnieniem Rozsianym.

******

Bilety w cenie:
» bilet normalny 80 zł
» bilet ulgowy 60 zł
» karta melomana 40 zł


Z D J Ę C I A
logo FWM
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl