Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2014-12-30 17:28 | Rozmiar tekstu: A A A

Budżet województwa na 2015 budżetem kontynuacji

Olsztyn24
III sesja Sejmiku Województwa Warmińsko-Mazurskiego | Więcej zdjęć »
Po raz trzeci w tej kadencji i zarazem ostatni w tym roku, zebrał się dzisiaj (30.12) Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego. I chociaż nigdy w historii tego gremium porządek obrad nie zawierał (tak jak dzisiaj) aż 70 punktów, to nie ma wątpliwości, że najważniejszy dziś dla radnych był projekt budżetu województwa warmińsko-mazurskiego na 2015 rok przedstawiony przez nowego marszałka województwa Gustawa Marka Brzezina.

- Przedstawiony przez zarząd województwa budżet jest budżetem kontynuacji dużych zadań inwestycyjnych realizowanych w oparciu o środki unijne - tłumaczył radnym marszałek Brzezin. - Ze względu na zmniejszenie dochodów województwa o ponad 45 mln złotych, działamy bardzo ostrożnie i zmniejszamy wydatki bieżące. Tym samym przygotowujemy plan finansowy na perspektywę 2014-2020 tak, aby wtedy, gdy otworzy się możliwość aplikowania o środku unijne mieć mieć budżet technicznie przygotowany do ewentualnego wsparcia tych inwestycji, przygotowany do zaciągania kredytów na udział własny niezbędny do realizacji zadań inwestycyjnych. Z drugiej strony nie jest to budżet pasywny lecz intensywny Sam wymiar prawie 57% wydatków majątkowych pokazuje, że jest to bardzo dobry, jak na budżet samorządu, wskaźnik. Jest to też budżet bezpieczny i przygotowany zgodnie z obowiązującymi procedurami. Dlatego w imieniu zarządu województwa składam prośbę do Wysokiego Sejmiku o zatwierdzenie tego planu na rok 2015 - zakończył marszałek.

Zarząd województwa oszacował, że dochody budżetu w 2015 roku wyniosą ogółem prawie 872,5 mln zł. To o ponad 350 mln zł mniej niż do kasy województwa wpłynie w tym roku. Mniejsze dochody to przede wszystkim skutek zakończenia większości inwestycji wojewódzkich dofinansowywanych środkami europejskimi, ale także mniejsza niż w ubiegłym roku o ponad 45 mln złotych subwencja rządowa.
R E K L A M A
banner
Mniejsze dochody to także mniejsze wydatki z kasy województwa. Te w przyszłym roku zaplanowano w wysokości 927,5 mln złotych (w tym roku wydatki województwa ogółem wyniosą 1 303 mln zł). 57% wydatków budżetu województwa związanych będzie z realizowanymi inwestycjami.

Mniejsze dochody województwa i duży udział wydatków inwestycyjnych w przyszłorocznym budżecie spowodowały m.in., że w 2015 roku pracownicy Urzędu Marszałkowskiego i podległych urzędowi jednostek nie mogą liczyć na podwyżki płac. Jak przypomnieli radni, będzie to bodaj siódmy, kolejny rok, gdy w budżecie województwa nie ma środków na podwyżki płac.

Przygotowany przez zarząd województwa projekt budżetu na 2015 rok nie wzbudził większych kontrowersji. Jedynie Artur Chojecki, występujący w dyskusji nad budżetem w imieniu klubu radnych Prawo i Sprawiedliwość zapowiedział, iż jego klub wstrzyma się od głosu. Kluby koalicyjne (PO i PSL) projekt budżetu jednoznacznie poparły. Za projektem głosował również radny wybrany z listy SLD - Marcin Kulasek. W tej sytuacji budżet województwa na 2015 rok został przyjęty 24 głosami za, przy 6 głosach wstrzymujących się.

Więcej o budżecie województwa i jego ocenach będzie można dowiedzieć się z naszych filmów wideo, które nagraliśmy podczas dzisiejszej sesji, a które niebawem udostępnimy w sieci.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Prezentacja projektu budżetu województwa warmińsko-mazurskiego na 2015 rok

»

30-12-2014

image
Dyskusja nad projektem budżetu województwa warmińsko-mazurskiego na 2015 r.

»

30-12-2014

image
Uchwalanie budżetu województwa warmińsko-mazurskiego na 2015 rok

»

30-12-2014

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl