Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2015-01-22 20:12 | Rozmiar tekstu: A A A

Czas rozliczać unijne inwestycje

Olsztyn24
Pamiątką po RPO jest m.in. Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej
We wtorek (20.01) zarząd województwa wysłuchał raportów departamentów i jednostek odpowiedzialnych za gospodarowanie unijnymi pieniędzmi dostępnymi w latach 2007-2013. Większość środków jest już zakontraktowana, ale realizacja wielu ważnych projektów jeszcze trwa.

W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego podpisano umowy angażujące 97,6 proc. dostępnej puli 4,5 mld zł. Największe inwestycje realizowane z RPO to oczywiście modernizacje dróg, linii kolejowych oraz budowa lotniska w Szymanach, która ma się zakończyć w tym roku. Widocznymi pamiątkami po tym programie są m.in. siedziba Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej, olsztyńska Aquasfera czy sieć ekologicznych mini przystani żeglarskich.

Przykładem instytucji, która dzięki środkom europejskim mogła planować i budować w zupełnie nieosiągalnej dotąd skali, jest Zarząd Dróg Wojewódzkich. Z 18 projektów, często wieloetapowych, współfinansowanych przez Unię Europejską, jeszcze tylko trzy czekają na ukończenie. Koszt inwestycji zamyka się w kwocie 1,08 mld zł, z czego 836 mln pochodzi z kasy unijnej. Z końcem 2015 roku kierowcy będą mieli do dyspozycji ponad 350 km nowych lub wyremontowanych dróg wraz z towarzysząca infrastrukturą – skrzyżowaniami, przepustami, mostami, chodnikami i ścieżkami rowerowymi, zatokami autobusowymi i parkingami.
R E K L A M A
banner
Również pula środków dostępna w Programie Operacyjnym Kapitał Ludzki jest wykorzystana niemal w całości. Podpisano 2,3 tys. umów na projekty o wartości 1,8 mld zł, służące rozwojowi przedsiębiorczości, edukacji i aktywizacji mieszkańców regionu.

Na obszary wiejskie Warmii i Mazur dotarły środki rzędu 626 mln zł z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Dzięki nim w gminach i sołectwach zaszło wiele zmian. Z unijnej kasy sfinansowano projekty proekologiczne (kanalizacja i wodociągi), melioracyjne i prospołeczne – wyremontowano świetlice, wyposażono place zabaw, parki, tereny rekreacyjne, zmodernizowano targowiska, wybudowano „Orliki” oraz obiekty małej architektury, służące codziennym spotkaniom mieszkańców.

W 2015 roku zostaną ukończone prace nad dwoma bardzo ważnymi projektami - autostradą rowerową, przebiegającą wzdłuż północnej granicy województwa i siecią szerokopasmowego internetu. Oba są współfinansowane z programu Rozwój Polski Wschodniej.

Komentarze [1]
~Andre / 2015-01-31 17:05
Droga kl GP o parametrach kl S zgodnie z § 9 ust. 1. pkt. 2 rozporządzenia Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 2 marca 1999r. Dz.U.99.43.430
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl