Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2015-01-25 15:33 | Rozmiar tekstu: A A A

Powinniśmy pamiętać o tych, którzy poświęcili swoje życie dla narodu

Olsztyn24
Obchody 152. rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego w Olsztynie | Więcej zdjęć »
W czwartek minęła 152. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego. Z tej okazji dzisiaj (25.01), na Jarotach, Ruch Społeczny im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego i Komitet Miejski Prawo i Sprawiedliwość zorganizowały wydarzenia upamiętniające tę rocznicę.

W programie rocznicowych obchodów znalazła się msza święta w kościele p.w. Bogurodzicy Dziewicy Matki Kościoła w intencji powstańców styczniowych i wszystkich walczących, zgromadzenie pod obeliskiem upamiętniającym zatrzymanie przez władze pruskie Wojciecha Kętrzyńskiego wiozącego broń dla powstanców w Kongresówce oraz wykłady okolicznościowe prof. Selima Chazbijewicza i Krzysztofa Marka Nowackiego poświęcone Powstaniu Styczniowemu i jego echom na Warmii i Mazurach.

- Świadomość narodowa, to przede wszystkim pamięć historyczna - powiedział prof. Selim Chazbijewicz do zgromadzonych pod pamiątkowym obeliskiem przy ul. Jarockiej. - Składowe elementy każdego narodu, to właśnie pamięć historyczna, język i wspólne terytorium. Wspólne terytorium mamy, wspólny język też, a pamięć historyczna, to właśnie obchody tego typu rocznic. Dlatego powinniśmy pamiętać i czcić pamięć tych, którzy poświęcili swoje życie, abyśmy dzisiaj mogli w wolnej ojczyźnie, w języku polskim świętować właśnie tę rocznicę jako jeden z elementów narodowej świadomości i patriotycznego wychowania współczesnych obywateli.
R E K L A M A
banner
Pod obeliskiem organizatorzy uroczystości złożyli wiązankę kwiatów, a rekonstruktorzy historycznych bitew z Jonkowa oddali salut z repliki napoleońskiej armaty.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
152. rocznica wybuchu Powstania Styczniowego w Olsztynie

»

25-01-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl