Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
MBM | 2015-01-26 12:12 | Rozmiar tekstu: A A A

W powiecie olsztyńskim przeprowadzono prewencyjną akcję „Bezpieczny Lód”

Olsztyn24
Pokaz z użyciem policyjnego poduszkowca (fot. KMP - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Od dwóch lat na terenie Powiatu Olsztyńskiego prowadzona jest prewencyjna akcja pod hasłem „Bezpieczny Lód”, wskazująca młodym mieszkańcom powiatu, jak bezpiecznie wypoczywać zimą. Trzecia edycja działań zakończyła się w piątek (23.01) nad Jeziorem Jemiołowo koło Olsztynka, tuż przed rozpoczęciem zimowych ferii na Warmii i Mazurach.

Akcja „Bezpieczny Lód” to w istocie edukacyjno-rozrywkowe festyny nad jeziorami, które mają na celu przygotowanie dzieci, rodziców i opiekunów do bezpiecznego wypoczynku w okresie ferii. W tym roku odbyły się cztery takie festyny: w Dobrym Mieście, Barczewie, Biskupcu i Olsztynku. Przedsięwzięcie jest organizowane wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Olsztynie, Komendę Miejską Policji w Olsztynie, Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie, Lasy Państwowe, Nadleśnictwa Powiatu Olsztyńskiego, stowarzyszenie EKOlubię oraz gminy powiatu olsztyńskiego.

W programie piątkowego festynu znalazło się wiele pokazów i konkursów dla dzieci. Największe wrażenie wywarła prezentacja z udziałem policyjnego poduszkowca. Za pomocą tego specjalistycznego pojazdu policyjni wodniacy zaprezentowali jak wyłowić tonącą w jeziorze osobę, pod którą załamał się lód.
R E K L A M A
banner
Dzięki profesjonalnemu pokazowi ratowników medycznych, uczniowie szkół z okolic Olsztynka mogli dowiedzieć się, jak we właściwy sposób udzielić pierwszej pomocy osobie poszkodowanej, fantom zaś posłużył do zademonstrowania resuscytacji krążeniowo-oddechowej. Mali uczestnicy festynu z ogromnym zapałem ćwiczyli umiejętności przekazane im przez ratowników medycznych.

Kolejnym etapem festynu były pokazy z użyciem policyjnego psa. Przewodnicy zademonstrowali optymalne zachowanie człowieka podczas ataku agresywnego psa. Policjanci omówili również zasady bezpiecznego poruszania się po zmierzchu na drogach, poza obszarem zabudowanym. Dzieci zapamiętały, że noszenie odblasków może uratować im życie.

Dużym zainteresowaniem najmłodszych cieszyła się także prelekcja pracowników Lasów Państwowych. Leśnicy instruowali jakich zasad należy przestrzegać podczas wycieczek do lasu, by spacer był bezpiecznym i niezapomnianym przeżyciem.

Dopełnieniem atrakcji zimowego festynu był pokaz policyjnych pirotechników, którzy zademonstrowali pracę robota służącego do unieszkodliwiania niebezpiecznych materiałów. Możliwość samodzielnego sterowania robotem okazała się nie lada gratką dla uczestników tej pouczającej imprezy.

Dzięki możliwości obejrzenia wnętrza i wyposażenia służbowych pojazdów, dzieci chociaż przez chwilę mogły poczuć się jak prawdziwi policjanci, czy strażacy.

Zwieńczeniem zimowej atrakcji był quiz, podczas którego uczniowie odpowiadali na pytania podsumowujące wiedzę i umiejętności zdobyte podczas pokazów i prelekcji.

Mimo zimy, która właśnie pod koniec ubiegłego tygodnia zaczęła powracać na Warmię i Mazury, atmosfera festynu była gorąca. Dla dzieci organizatorzy przygotowali ciepłą grochówkę i możliwość upieczenia kiełbasek przy ognisku.

Jak szacują organizatorzy, w tegorocznej edycji akcji „Bezpieczny Lud” wzięło udział około 2,5 tys. uczestników. Każdy z nich otrzymał bardzo praktyczny na zimowe wieczory prezent - element odblaskowy.
Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl