Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
FWM | 2015-01-26 18:40 | Rozmiar tekstu: A A A

„Opowieści Hoffmanna” w jakości HD i na na żywo z Metropolitan Opera

Olsztyn24
Opowieści Hoffmanna (fot. archiwum FWM - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Filharmonia Warmińsko-Mazurska zaprasza na kolejną transmisję z Metropolitan Opera w Nowym Jorku. W najbliższą sobotę (31.01) o godz. 18.55 w sali koncertowej olsztyńskiej filharmonii rozpocznie się transmisja opery „Opowieści Hoffmanna” z muzyką Jacques'a Offenbacha.

Opowieści Hoffmanna to jedyna opera Offenbacha, autora licznych operetek i muzycznych komedii (a także twórcy słynnego kankana). Jacques Offenbach (1819-1880) był symbolem Paryża czasów Drugiego Cesarstwa, jego prześmiewcą, bardem, postacią powszechnie znaną i popularną. Niemal każda z jego kolejnych operetek, takich jak: Orfeusz w piekle, Piękna Helena, Życie paryskie, Wielka księżna Gerolstein, stawała się sensacją. Offenbach jednak całe życie marzył o napisaniu „wielkiej opery”. Często wracał myślami do fascynującej go twórczości romantycznego pisarza-fantasty Ernsta Theodora Amadeusa Hoffmanna. Sportretowanie Hoffmanna w operze korciło Offenbacha od dawna, lecz on tak długo zwlekał z podjęciem tematu, aż wreszcie, już w trakcie pracy nad operą, zachorował i umarł. Zostawił dzieło niedokończone, poskładane potem przez innych, lecz wyjątkowo melodyjne i nastrojowe. Premiera odbyła się w Opéra Comique w Paryżu w dniu 10 lutego 1881 roku. Libretto opery: Jules Barbier i Michel Carré.

Wykonawcami opery będą:
R E K L A M A
banner
» Hoffmann – Vittorio Grigolo (tenor)
» Olimpia – Erin Morley (sopran)
» Antonia / Stella – Hibla Gerzmava (sopran)
» Giulietta – Christine Rice (sopran)
» Niklas, przyjaciel Hoffmanna – Kate Lindsey (mezzosopran)
» Złe duchy Hoffmanna: Lindorf, Coppelius, Dr Mirakel, Dapertutto –  Thomas Hampson (baryton)

Dyryguje: Yves Abel
Reżyseria: Bartlett Sher
Scenografia: Michael Yeargan
Kostiumy: Catherine Zuber
Światło: James F. Ingalls
Choreografia: Dou Dou Huang

******

Streszczenie akcji opery:

Prolog
Winiarnia u Lutra. W fantastyczny i poetycki nastrój opery wprowadzają słuchacza uwięzione w butelkach i w beczkach duchy szlachetnych trunków, czekających na gości, a przede wszystkim na poetę Hoffmanna. W sąsiadującym z winiarnią teatrze trwa przedstawienie Don Giovanniego Mozarta, ukochanej opery Hoffmanna. Śpiewa tam obecna miłość poety – Stella, którą zainteresowany jest również radca Lindorf (jedno z wcieleń złego ducha stale prześladującego Hoffmanna). Tego wieczora Lindorf przechwycił liścik od Stelli do Hoffmanna, wyznaczający poecie schadzkę po przedstawieniu – i zamierza wykorzystać okazję.

Tymczasem schodzą się goście. Na ogólną prośbę Hoffmann zabawia ich wesołą balladą o pokracznym karzełku zwanym Kleinzach, zakochanym w księżniczce... A kiedy już sobie podpije i wpadnie w odpowiedni nastrój, opowie zebranym o trzech dawnych miłościach swego życia.

Pierwsza z nich miała na imię Olimpia...

Akt I
Uczony Włoch Spalanzani wydaje przyjęcie, na którym ma przedstawić gościom swoją córkę Olimpię, podobno wybitnie utalentowaną. Sekret polega na tym, że Olimpia to mechaniczna lalka. Jednakże współpracownik Spalanzaniego, Coppelius (kolejne z wcieleń złego ducha Hoffmanna) daje poecie specjalne okulary, które sprawią, że zobaczy on nie automat, wymagający częstego nakręcania, lecz żywą dziewczynę. Oglądana przez owe cudowne szkła Olimpia oczarowuje Hoffmanna śpiewem i tańcem, przyprawiając go wręcz o szaleństwo z miłości. Lecz jego próby nawiązania rozmowy dziewczyna kwituje tylko monosylabami, a w pewnej chwili zostawia go i wybiega z pokoju. Po chwili słychać hałas i pojawia się Ceppelius niosący połamaną lalkę. Wspólnicy pokłócili się o pieniądze. Zaś zebrani goście szydzą z Hoffmanna, brutalnie przywołanego do rzeczywistości.

Akt II
Kolejna miłość Hoffmanna to Antonia. Jej matka, słynna śpiewaczka, zmarła wskutek nadmiernego wysiłku i wzruszenia przy śpiewie. Antonia odziedziczyła po matce talent, lecz również i słabe zdrowie. Dlatego jej ojciec, radca Krespel, lękając się o córkę, zabrania dziewczynie śpiewać; z tego też powodu niechętnie patrzył na znajomość Antonii z artystyczną duszą – Hoffmanem. Poeta jednak nie wie o chorobie Antonii i prosi ją by mu zaśpiewała, wskutek czego dziewczyna słabnie.
Ale oto pojawia się Dr Mirakel, szarlatan, kolejne wcielenie złego ducha. To on właśnie „leczył” matkę Antonii, a teraz chciałby podjąć „leczenie” córki. Radca wyrzuca go z domu. Tę awanturę słyszał Hoffmann, teraz już świadomy słabości Antonii. Gdy jednak tylko wyjdzie, wraca Dr Mirakel i podejmuje swoje złowrogie zabiegi. Napotkawszy opór Antonii, szarlatan wywołuje iluzję ducha jej matki, niby zachęcającego dziewczynę do śpiewu, sam zaś, grając na skrzypcach coraz to dzikszą muzykę, dopinguje matkę i córkę do coraz większego zapamiętania się w śpiewie, aż Antonia pada z wyczerpania i umiera. Wracający do domu radca Krespel winą za śmierć córki obarcza nieszczęsnego poetę.

Akt III
Wenecja. Rozbrzmiewa barkarola. Apartament kurtyzany Giulietty: teraz to dla niej stracił głowę Hoffmann. Poeta jednak nie wie, iż Giuliettą włada kolejne z wcieleń jego diabolicznego fatum: Dapertutto, zły duch, który chciałby zawładnąć jego duszą, podobnie jak zawładnął już duszą innego z wielbicieli Giulietty – Schlemihla. Schlemihlowi Dapertutto skradł... jego cień, Hoffmannowi chce zabrać odbicie w zwierciadle. Poeta pojedynkuje się ze Schlemihlem, zabija go – i wpada we władzę Dapertutta. Przerażony stwierdza, iż nie widzi już siebie w lustrze. A zza okna dobiega go śmiech Giulietty, która go zostawiła i odpływa właśnie gondolą, wykonawszy zlecone sobie zadanie.

Epilog
Koniec opowieści. Jesteśmy znowu w winiarni, teraz już opustoszałej, gdzie poeta samotnie zasnął nad butelką. W takim stanie widzi go śpiewaczka Stella, która zajrzała tu po przedstawieniu w teatrze. Nie wie, że Hoffmann nie otrzymał jej zaproszenia na schadzkę – i odwraca się od niego z pogardą. W podsumowaniu wieczoru przyjaciel Hoffmanna Niklas radzi poecie, by kiedy wszystkie miłości go zawiodły – szukał pocieszenia we własnej pracy twórczej i natchnieniu.

******

Prasa o spektaklu „Opowieści Hoffmanna” w Metropolitan Opera

Vittorio Grigolo w roli Hoffmanna szybuje na wysokich nutach czystych i silnych ... Erin Morley to godna wyróżnienia Olimpia, o głosie bogatym pod względem dynamiki, z zacięciem dramatycznym ... Hibla Gerzmava śpiewała partię Antonii sopranem miękkim lecz nośnym ... Kate Lindsey obdarzyła postać Niklasa – przyjaciela Hoffmanna – mezzosopranem eleganckim, o srebrzystym odcieniu. Dyrygent Yves Abel prowadził orkiestrę żywo i z wdziękiem – „The New York Times”

******

Zapraszamy do wysłuchania tego wybitnego dzieła Jacques’a Offenbacha (z pięknymi ariami i nieśmiertelną barkarolą), które zgodnie z pragnieniem kompozytora zapewniło mu godne miejsce wśród wielkich operowych twórców.

Planowany czas trwania transmisji z Metropolitan Opera - 3 godziny 50 minut (w tym dwie przerwy).

Bilety w cenie 50 zł –sektor I 35 zł sektor II do nabycia w kasie Filharmonii pon.-pt. w godz.10-18 oraz na dwie godziny przed spektaklem.


Z D J Ę C I A
F I L M Y
logo FWM
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Opera „Opowieści Hoffmanna” (1)

26-01-2015

image galeria
Opera „Opowieści Hoffmanna” (2)

26-01-2015

image galeria
Opera „Opowieści Hoffmanna” (3)

26-01-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl