Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb | 2015-01-30 22:07 | Rozmiar tekstu: A A A
Spotkanie Noworoczne Prezydenta Olsztyna odbyło się w UWM

Prezydent wręczył najważniejsze w Olsztynie wyróżnienia - Statuetki Świętego Jakuba

Olsztyn24
Laureaci i Kapituła Nagrody Prezydenta Olsztyna | Więcej zdjęć »
W Centrum Konferencyjno-Szkoleniowym UWM w Kortowie odbyło się dzisiaj (30.01) doroczne Spotkanie Noworoczne Prezydenta Olsztyna. Spotkanie było nie tylko okazją do podsumowania minionego roku i wskazania najważniejszych celów miasta na najbliższe miesiące, ale przede wszystkim do wyróżnienia zacnych mieszkanców grodu nad Łyną najbardziej prestiżowymi nagrodami w Olsztynie - Statuetkami Świętego Jakuba.

Kapituła Nagrody Prezydenta Olsztyna - Statuetki Świętego Jakuba, postanowiła za 2014 rok przyznać te wyróżnienia:

» w dziedzinie: kultura – Barbarze Raduszkiewicz-Boguszewskiej,
» w dziedzinie: nauka – prof. dr hab. n. med. Wojciechowi Maksymowiczowi,
» w dziedzinie: sport – Martynie Lisieckiej,
» w dziedzinie: gospodarka – firmie OBRAM,
» w dziedzinie: działalność pozarządowa – Andrzejowi Kurowskiemu,
» w dziedzinie: za szczególne zasługi dla Olsztyna – Janinie Mirosławie Aleksandrowicz.

Nagroda Prezydenta Miasta - Statuetka św. Jakuba ustanowiona została w roku jubileuszu 650-lecia lokacji Olsztyna. Statuetka jest z jednej strony odniesieniem do tradycji i patrona miasta, z drugiej uhonorowaniem wybitnych osób żyjących i prowadzących swoją działalność w stolicy Warmii i Mazur. Wśród mieszkańców Olsztyna jest wiele osobowości, które w sposób szczególny angażują się w życie miasta, tworzą jego dorobek naukowy, kulturalny, gospodarczy, sportowy, historię miasta - kształtując wizerunek Olsztyna. W tym roku nagrody zostały przyznane po raz dwunasty.
R E K L A M A
banner
Zgodnie z regulaminem Nagroda Prezydenta przyznawana jest corocznie, indywidualnie lub zespołowo za wybitne zasługi dla Olsztyna w różnych dziedzinach. Nagrody przyznaje kapituła, w składzie:

» przewodniczący: prezydent  Olsztyna - Piotr Grzymowicz,
» członkowie:
- rektor  Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego - prof. Ryszard Górecki,
- przewodnicząca Miejskiej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych oraz Gminnej Rady Działalności Pożytku Publicznego – Wanda Agnieszka Jabłońska,
- dziennikarz, poeta, eseista, komentator życia kulturalnego – Marek Barański,
- doktor sztuk muzycznych, dyrygent, chórzystka – Agata Wilińska,
- prezes zarządu Warmińsko-Mazurskiego Klubu Biznesu – Henryk Kamiński.

******

O laureatach Nagrody Prezydenta Olsztyna za rok 2014 słów kilka:

1) BARBARA RADUSZKIEWICZ- BOGUSZEWSKA (kategoria: kultura)

Piosenkarka obdarzona znakomitym głosem i sceniczną wrażliwością, kojarzona z nurtem piosenki poetyckiej. Absolwentka Państwowej Szkoły Muzycznej w Olsztynie, a także tutejszej Wyższej Szkoły Pedagogicznej, gdzie w 1997 roku obroniła dyplom na Wydziale Wychowania Artystycznego. Koncertuje w całym kraju - solo i z towarzyszeniem uznanych artystów. Skromna, wrażliwa, pracowita, a przy tym wymagająca od siebie perfekcjonistka - znana również z zaangażowania w inicjatywy o charakterze charytatywnym. W 2013 roku obchodziła jubileusz 20-lecia pracy artystycznej.

2) PROF. WOJCIECH MAKSYMOWICZ (kategoria: nauka)

Urodził się 25 maja 1955 roku we Włocławku. Jeden z Najbardziej znanych lekarzy w kraju, neurochirurg. W latach 1997-1999 minister zdrowia i opieki społecznej w rządzie Jerzego Buzka. Ukończył studia na Akademii Medycznej w Warszawie. Na tej uczelni obronił równiez doktorat i habilitację z zakresu nauk medycznych. W 2006 roku otrzymał tytuł profesorski.

W latach 1992-1995 pracował w szpitalu wojewódzkim w Olsztynie, następnie był starszym asystentem w Centrum Naukowym Medycyny Kolejowej. Zasiadał też w prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. Do 2007 roku pracował w Centralnym Szpitalu Klinicznym Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie.

3) MARTYNA LISIECKA (kategoria: sport)

Jej ubiegłoroczne wicemistrzostwo świata okazało się najlepszym wynikiem sportowym wśród wszystkich dyscyplin uprawianych przez sportowców z województwa warmińsko-mazurskiego. Członkini kadry narodowej w kajakarstwie. Właśnie rozpoczęła przygotowania do zdobycia kwalifikacji do Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro 2016, gdzie będzie naszą nadzieją do zdobycia medalu. Kontynuuje świetną passę Kayak Sport Clubu Olsztyn - ubiegłorocznym laureatem Nagrody Prezydenta Olsztyna był jej klubowy kolega Denis Ambroziak.

4) FIRMA OBRAM (kategoria: gospodarka)

Firma cieszy się zasłużoną opinią pioniera innowacji, często realizując projekty prototypowe przy wykorzystaniu doświadczalnego parku technologicznego. O mało której firmie z Olsztyna można powiedzieć, że jest światowym potentatem w swojej dziedzinie, a tak jest z tegorocznym laureatem Nagrody Prezydenta Olsztyna, który jest niekwestionowanym liderem na świecie w produkcji linii technologicznych do produkcji tradycyjnych serów świeżych oraz w czołówce firm produkujących urządzenia do produkcji serów dojrzewających.

5) ANDRZEJ KUROWSKI (kategoria: działalność pozarządowa)

W 2013 roku pod numer „Anonimowego Przyjaciela” zadzwoniło 4300 osób, a w 2014 roku ponad 6 tysięcy. Te liczby działąją na wyobraźnię. Wielka w tym zasługa laureata Nagrody Prezydenta Olsztyna, serdecznego człowieka, cenionego w środowisku społecznika.

6) JANINA MIROSŁAWA ALEKSANDROWICZ (kategoria: szczególne zasługi dla Olsztyna)

Wieloletnia prezes olsztyńskiego Stowarzyszenia Rodzina Katyńska. Dzięki jej współpracy z UWM na terenie kampusu uniwersyteckiego powstała Aleja Ofiar Katyńskich, gdzie posadzono 26 Dębów Pamięci. Inicjatorka budowy Pomnika Katyńskiego na Cmentarzu Komunalnym w Olsztynie. Człowiek wielu zdolności, a przy tym osoba ujmująca swoją skromnością i otwartością.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
G A L E R I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Galeria zdjęć do artykułu
Filmy wideo do artykułu
image galeria
Spotkanie Noworoczne Prezydenta Olsztyna 2015 (1)

30-01-2015

image galeria
Spotkanie Noworoczne Prezydenta Olsztyna 2015 (2)

30-01-2015

image galeria
Spotkanie Noworoczne Prezydenta Olsztyna 2015 (3)

30-01-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl