Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
18:22 16 kwietnia 2024 Imieniny: Bernadety, Bernadetty
YouTube
Facebook

szukaj

R E K L A M A
Banner A
Newsroom24 Oświata, edukacja
inf. pras. | 2015-02-11 20:33 | Rozmiar tekstu: A A A

Europejski Dzień Numeru 112 z wojewodą w Szkole Podstawowej w Marcinkowie

Olsztyn24
Wojewoda Marian Podziewski gratuluje Kacprowi Ratkiewiczowi bohaterskiej postawy | Więcej zdjęć »

O tym jak ważny jest numer 112 i jak ważna jest edukacja najmłodszych związana z wykonywaniem połączeń alarmowych przekonała się mama dwunastoletniego Kacpra, który w grudniu ubiegłego roku zadzwonił na 112. Kacper bardzo precyzyjnie poinformował operatorów o zdarzeniu i poprosił o wysłanie karetki. Chłopiec widząc, że mama się dusi zareagował natychmiast dzwoniąc na numer 112. Małego bohatera odwiedził dziś (11.02) w jego szkole wojewoda Marian Podziewski. Była krótka lekcja procedur przy zgłaszaniu zdarzenia i gratulacje dla małego bohatera - ucznia Szkoły Podstawowej nr 1 w Olsztynie.

O tym kiedy powinniśmy dzwonić na numer 112, co należy powiedzieć kiedy połączymy się z operatorem Centrum Powiadamiania Ratunkowego i co zrobić kiedy widzimy osobę potrzebującą pomocy - uczyły się dziś dzieci ze Szkoły Podstawowej w Marcinkowie. Zajęcia edukacyjne z okazji Europejskiego Dnia Numeru 112 poprowadził wojewoda Marian Podziewski oraz operatorzy z Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie.

- Jesteśmy tu dziś u was, bo chcemy żebyście nauczyli się bardzo ważnych rzeczy, które mogą uratować czyjeś życie. Na pewno słyszeliście już o numerze 112, a od dziś będziecie też wiedzieli kiedy należy, a kiedy nie powinniśmy dzwonić na ten numer i to co najważniejsze - jakie informacje podać, aby operator z którym rozmawiacie wysłał pomoc jak najszybciej - mówił wojewoda do uczniów z Marcinkowa.

Podczas zajęć dzieci z klas 1-3 poznały główne zasady korzystania z numeru 112, a także nauczyły się udzielania pierwszej pomocy. Oprócz dużej dawki wiedzy były też ćwiczenia praktyczne i konkursy z nagrodami. Dzieci zapytane czy będą potrafiły zadzwonić po pomoc na numer 112 zgodnym chórem odpowiedziały, że na pewno tak.
R E K L A M A
******

Numer alarmowy 112 jest ogólnoeuropejskim numerem alarmowym zarówno dla telefonów stacjonarnych, jak i komórkowych. Kierowanie połączeń na numer alarmowy 112 jest bezpłatne. Ponadto numer 112 można wybrać w telefonie nie posiadającym karty SIM.

Od dnia 27 czerwca 2013 r. CPR w Olsztynie funkcjonuje w pełnym zakresie, tj. odbiera zgłoszenia kierowane na numer alarmowy 112 z sieci komórkowych i stacjonarnych z obszaru całego województwa warmińsko-mazurskiego.

W 2014 roku do CPR w Olsztynie wpłynęło 814 109 wywołań kierowanych na numer alarmowy 112. Spośród wszystkich wywołań na numer alarmowy 112 aż 83 % to zgłoszenia niezasadne niewymagające interwencji służb ratunkowych. Zgłoszenia niezasadne powtarzają się i dotyczą m.in.

» odblokowania telefonu komórkowego
» prośby o podanie PIN-u
» zamówienia pizzy
» zamówienia taksówki
» zbyt głośnego miauczenia kotów
» zapytania np. do czego pojechała straż pożarna na sygnale
» jaki jest czas oczekiwania na przejściu granicznym
» gdzie kupić kartę postojową
» przywiezienia papierosów, zrobienia zakupów.

Biorąc pod uwagę postęp jakim była cyfryzacja systemu Powiadamiania Ratunkowego, Centralizacja i dowodzenie informacją o zdarzeniu z jednego miejsca, pozostaje jeszcze jedno - Edukacja społeczeństwa w zakresie odpowiedzialności oraz prawidłowego powiadamiania służb ratunkowych. Ważne jest, aby numer alarmowy traktować jako numer ratujący życie, zdrowie i mienie a nie jako bezpłatną infolinię i miejsce żartów i zabaw.

Podstawowym założeniem systemu jest jak najszybsze odebranie połączenia i powiadomienie służb udzielających pomocy.

System informatyczny działający w centrach pozwala na identyfikację numeru telefonu zgłaszającego, w tym także numerów zastrzeżonych. System dodatkowo wyświetla dane osoby, na którą telefon jest zarejestrowany oraz pokazuje na mapie aktualną lokalizację telefonu. Pomaga to nie tylko w udzieleniu pomocy w sytuacji, gdy ktoś nie potrafi podać dokładnej lokalizacji (np. dziecko lub w przypadku wypadku samochodowego poza terenem zabudowanym), ale również ułatwia identyfikowanie fałszywych zgłoszeń, w przypadku, gdy zgłaszający podaje nieprawdziwą lokalizację.

Z D J Ę C I A
Pogodynka
Telemagazyn
R E K L A M A
banner
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
Copyright by Agencja Reklamowo Informacyjna Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.