Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
MC | 2015-02-12 19:11 | Rozmiar tekstu: A A A

Arcybiskup koadiutor już w Olsztynie

Olsztyn24
Arcybiskup koadiutor Józef Górzyński w Kurii Metropolitalnej w Olsztynie (fot. Marcin Kierul - wszystkie) | Więcej zdjęć »
Od wtorku (10.02) oficjalnie wiadomo, że biskup Józef Górzyński - dotychczasowy biskup pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej - będzie następcą arcybiskupa Wojciecha Ziemby na stanowisku Metropolity Warmińskiego. Taką decyzję o mianowaniu arcybiskupa koadiutora podjął Papież Franciszek. Dzisiaj (12.02) arcybiskupa Górzyńskiego powitano już w Olsztynie.

Z prośbą o mianowanie nowego biskupa pomocniczego w Archidiecezji Warmińskiej arcybiskup Ziemba zwrócił się do papieża w maju 2014 roku, po tym jak dotychczasowy biskup pomocniczy Jacek Jezierski objął Diecezję Elbląską. We wrześniu ubiegłego roku arcybiskup Ziemba otrzymał wiadomość, że Ojciec Święty zdecydował mianować dla Archidiecezji Warmińskiej arcybiskupa koadiutora, czyli biskupa pomocniczego, który będzie następcą dotychczasowego Metropolity Warmińskiego. 10 lutego papież podjął decyzję, że arcybiskupem koadiutorem będzie biskup Górzyński.

Arcybiskup koadiutor Józef Górzyński urodził się 5 marca 1959 r. w Żelechowie. Święcenia kapłańskie przyjął 2 czerwca 1985 r. z rąk kardynała Józefa Glempa. Następnie po dwóch latach pracy wikariuszowskiej rozpoczął studia specjalistyczne z dziedziny liturgiki w Papieskim Instytucie Liturgicznym św. Anzelma w Rzymie. Pracę doktorską obronił w 1996 r. na Wydziale Teologii Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Po studiach został prefektem w Wyższym Metropolitalnym Seminarium Duchownym św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Prowadził również pracę dydaktyczną na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. W 2003 r. został mianowany opatem Kapituły Kolegiackiej Kampinosko-Bielańskiej, a rok później proboszczem parafii pw. Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny w Warszawie. W 2012 r. kardynał Kazimierz Nycz mianował ks. Józefa Górzyńskiego moderatorem nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej w Archidiecezji Warszawskiej, a także dyrektorem Wydziału Duszpasterstwa Ogólnego Kurii Metropolitalnej Warszawskiej. Święcenia biskupie przyjął 7 grudnia 2013 roku w Bazylice Archikatedralnej św. Jana Chrzciciela w Warszawie z rąk kardynała Kazimierza Nycza. W Konferencji Episkopatu Polski biskup Józef Górzyński przewodniczy Zespołowi Programowemu ds. Telewizyjnych Transmisji Mszy Świętej oraz Podkomisji ds. Służby Liturgicznej. Uczestniczy w pracach Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Jest delegatem Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Ministrantów oraz ds. Ruchu Odnowy w Duchu Świętym.
R E K L A M A
banner
W Olsztynie arcybiskupa witali nie tylko kapłani, ale także świeccy gospodarze regionu i miasta. W zorganizowanej w Kurii Metropolitalnej uroczystości udział wzięli m.in. marszałek województwa Gustaw Marek Brzezin i prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Swojego przedstawiciela przysłał także wojewoda warmińsko-mazurski Marian Podziewski.
Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że z dniem 25.05.2018 r. wyłączamy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze zostaną usunięte. Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Komentarze [4]
~kolega / 2015-02-22 09:24
Tam się chyba pomylił prezydent. Nie ten doradca zabrany. Zamiast adasia jarek powinien byc.
~Tom Dee / 2015-02-13 22:09
Wracam na chwilę do czasów słusznie minionych i wyobrażam sobie taki oto współczesny dialog: Dziękuję że przybyliście tutaj na moje wezwanie. Wicie, rozumicie kolego, od jutra rzucam was na nowy, odpowiedzialny odcinek walki i pracy. Mamy trudną sytuację kadrową w Archidiecezji Warmińskiej. Biskup Jezierski został wcześniej awansowany przez naszą organizację do Elbląga na wyższe odpowiedzialne stanowisko, a nasz obecny warmiński Pierwszy właśnie osiągnął wiek emerytalny i nie daje rady w realizacji naszych ambitnych zamierzeń. Dlatego pakujcie się szybciutko i przed wyjazdem odbierzcie tylko w sekretariacie nominację. Po przybyciu na miejsce zameldujcie się w celu opisania zastałej sytuacji i po dyspozycje. Czołem, żegnam.
~dom / 2015-02-13 12:04
A mak i podobnie myślący pragnęliby zapewne aby wszyscy skoczyli sobie do oczu.
~mak / 2015-02-13 11:14
Czy tak wygląda świeckie państwo gdzie władza rządowa i samorządowa oraz przedstawiciele nauki niemal na klęczkach witają pomocnika biskupa. A zachowanie generała Policji jest wręcz kompromitujące i żałosne. Szkoda gadać.
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl