Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
inf. pras. | 2015-02-17 15:18 | Rozmiar tekstu: A A A

Kolejne obiekty UWM poddane termomodernizacji

Olsztyn24
Nowy i stary budynek Wydziału Nauk Technicznych UWM
Uniwersytet Warmińsko-Mazurski rozpoczął kolejną wielką termomodernizację swoich budynków. Inwestycja będą kosztować 12 mln zł. W jej efekcie uniwesytet będzie zużywał mniej ciepła i prądu. Zmniejszą się więc koszty utrzymania uczelni. Czystrza będzie też atmosfera.

Green University to już nie idea, to rzecz dziejąca się realnie. Można ją oszacować, policzyć zmierzyć, a nawet zważyć. Te wymierne efekty to efekt kolejnej wielkiej termomodernizacji, która obejmie 4 budynki zlokalizowane w Kortowie - przy ul. Heweliusza 12 (Katedra Geodezji Szczegółowej Wydziału Geodezji Inżynierii Przestrzennej i Budownictwa), Oczapowskiego 11 (dziekanat Wydziału Nauk Technicznych) Oczapowskiego 13 oraz Oczapowskiego 14 (dziekanat i inne obiekty Wydziału Medycyny Weterynaryjnej).

Uniwersytet przeznaczy na termomodernizację aż 12 mln zł. Część z tych pieniędzy (3 mln zł) uczelnia otrzymuje w formie dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 2,8 mln zł będzie pożyczką z NFOŚiGW. Reszta to środki własne lub pozyskane wcześniej z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej.
R E K L A M A
banner
Na termomodernizację składa się: ocieplenie ścian, stropów i dachów o powierzchni ok. 27 tys. m2, wymiana 701 okien o łącznej powierzchni 1,6 tys.m2, wymiana 24 drzwi o powierzchni 51,1 m2, wymiana lub modernizacja 7 instalacji wewnętrznych centralnego ogrzewania i 2 systemów wentylacji mechanicznej. Na termomodernizację składa się ponadto modernizacja oświetlenia, czyli wymiana prawie 600 punktów świetlnych wraz z ponad 500 oprawami. Cześć z tych prac została już wykonana i opłacona wcześniej, tzn. ocieplenia i wymiana okien na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej.

Prace termomodernizacyjne mają zakończyć się do 30 września br. W ich wyniku UWM zmniejszy w 4 modernizowanych budynkach zużycie energii cieplnej pobieranej z miejskiej sieci ciepłowniczej o 63,59% oraz uzyska ponad 66% oszczędność na kosztach energii elektrycznej. Da to 1 mln zł oszczędności rocznie. Termomodernizacja przełoży się także na efekt ekologiczny w postaci zmniejszenia emisji CO2 do atmosfery.

Termomodernizacja budynków przy ul. Heweliusza 12, Oczapowskiego 11, 13 i 14 jest już drugim wielkim proekologicznym zadaniem w UWM, podjętym w ciągu ostatniego roku. Latem ub.r. uniwersytet rozpoczął termomodernizację 4 innych budynków dydaktyczno-administracyjnych przy ul. Oczapowskiego 2 (rektorat) 4 i 5 oraz pl. Cieszyński 1 i ul. Szrajbera 11. Będzie ona kosztować w sumie 15,3 mln zł i potrwa do 30 kwietnia 2016 r.

Łączna, przewidywana, oszczędność kosztów energii, w wyniku realizacji tego projektu, wyniesie 1,73 mln zł rocznie. Nastąpi także znaczna redukcja CO2 do atmosfery.

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl