Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
wb | 2015-02-18 15:09 | Rozmiar tekstu: A A A

Komfortowy, szybki, ekonomiczny...

Olsztyn24
Marszałek Gustaw Marek Brzezin przekazuje klucze do nowego pociągu | Więcej zdjęć »
Od dziś (18.02) warmińsko-mazurski oddział spółki Przewozy Regionalne może mówić, że dysponuje nowym pociągiem. Dziś właśnie na stacji Olsztyn Główny marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin przekazał dyrektorowi oddziału spółki klucze do nowego dwuczłonowego elektrycznego zespołu trakcyjnego z serii „Impuls” - komfortowego, szybkiego i ekonomicznego pojazdu szynowego. Zaraz potem pociąg ruszył w inauguracyjny kurs do Ostródy. Od jutra pociąg będzie jeździł po kolejowych szlakach Warmii i Mazur, wszędzie tam gdzie jest sieć trakcyjna.

Pociąg został wyprodukowany przez nowosądecką firmę NEWAG. Był to trzeci z wyprodukowanych w Nowym Sączu pojazdów z serii „Impuls”. Dwa pierwsze trafiły na Podkarpacie. „Nasz” Impuls pojawił się na stacji w Olsztynie 29 stycznia. Do dzisiaj szkolili się na nim maszyniści, którzy będą obsługiwać pociąg na co dzień.

„Impulsem”, który ma długość 42,4 m, będzie mogło podróżować jednocześnie do 252 pasażerów, w tym 107 na miejscach siedzących. Maksymalna prędkość zestawu to 160 km/h, chociaż do pociągu należy rekord prędkości polskich pojazdów szynowych, który ustanowiony został w lutym 2013 roku i wynosi 211,6 km/h. Po Warmii i Mazurach „Impuls” poruszał się jednak będzie z prędkością około 100 km/h.
 
Producent zadbał o wysoki komfort podróży, przede wszystkim maksymalnie obniżając poziom hałasu i drgania zestawu. Pojazd jest klimatyzowany, a w drzwiach zamontowano dmuchawy ciepłego powietrza, by komfortowo podróżowało się również zimą. W wagonach jest sieć Wi-Fi, z któej będzie można korzystać bezpłatnie, są też gniazdka do zasilania laptopów i innych urządzeń elektronicznych. Wnętrze pociągu jest monitorowane, a specjalna kamera obserwuje i rejestruje sytuację na szlaku pociągu. W nagłych sytuacjach pasażerowie będą mogli porozumieć się z obsługą pociągu przez interkom.
R E K L A M A
banner
Pojazd jest niskopodłogowy, przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, jak i dla posiadaczy rowerów i wózków dziecięcych. W obszernym WC jest też miejsce do przewijania niemowlaków.

Żeby nikt nie miał wątpliwości, kto zasponsorował nowy pociąg, w wielu jego miejscach umieszczono logo i herb województwa Warmińsko-Mazurskiego. „Impuls” jest trzynastym pociągiem, jakie zakupił i przekazał Przewozom Regionalnym samorząd województwa. Marszałek Gustaw Marek Brzezin nie wykluczył dzisiaj kolejnych zakupów pociągów, tym bardziej że warunki stawiane przez Unię Europejską przy wykorzystywaniu dotacji unijnych w perspektywie finansowej 2014-2020 dają taką możliwość.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
„Impuls” rusza w pierwszy kurs po Warmii i Mazurach

»

18-02-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl