Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Joanna Mieszczyńska | 2015-02-20 13:46 | Rozmiar tekstu: A A A

Gimnazjaliści z „13” w Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie

Olsztyn24
Gimnazjaliści z „13” w CPR w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Dzięki uprzejmości dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Wojewódzkiego w Olsztynie Krzysztofa Kuriaty, uczniowie Gimnazjum nr 13 w Olsztynie gościli w olsztyńskim Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Klasa II g odwiedziła siedzibę centrum i uczestniczyła w zajęciach z zakresu udzielania pierwszej pomocy oraz ratownictwa medycznego.

Uczniowie obejrzeli prezentację i wysłuchali wykładu przygotowanego przez pracowników merytorycznych CPR. Następnie Krzysztof Kisiel, kierownik CPR, omówił procedury obowiązujące w powiadamianiu ratunkowym. Przedstawił również zasady korzystania z numeru 112. Uczniowie otrzymali materiały informacyjne, np. ulotkę „6 zasad wzywania pierwszej pomocy”.

Następnie ratownicy medyczni na fantomach przedstawili sposoby udzielania pierwszej pomocy, zarówno osobie dorosłej, jak i dziecku. Realizując założenia cyklu „uczymy przez doświadczenie” gimnazjaliści, pod okiem fachowców – doświadczonych ratowników, ćwiczyli reanimację, ubierali kolegów w koce termiczne, przygotowywali opatrunki.
R E K L A M A
banner
Gimnazjaliści odwiedzili też „serce” CPR – miejsce, w którym ratownicy przyjmują zgłoszenia alarmowe z numeru 112 i rozdysponowują zlecenia dla innych służb lub sami, przez telefon instruują mieszkańców, jak udzielić pomocy osobie potrzebującej. Uczniowie byli świadkami przyjmowania przez dyżurnych zgłoszeń od mieszkańców.

Gościom CPR ponownie przypominano potrzebę reagowania i udzielania pomocy potrzebującym oraz numery telefonów alarmowych, w tym szczególnie numer 112. Gimnazjaliści włączyli się także w obchody Europejskiego Dnia Numeru 112 – wykonali prace upamiętniające to święto i przekazali je pracownikom Centrum Powiadamiania Ratunkowego w Olsztynie.

Wizyta w centrum była ciekawym doświadczeniem, a najaktywniejsi na zajęciach uczniowie otrzymali na pamiątkę koszulki z logo centrum i numerem 112.

Wszystkim pracownikom merytorycznym w/w wydziału za organizację spotkania serdecznie dziękuję

Joanna Mieszczyńska

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl