Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
wb | 2015-02-24 14:09 | Rozmiar tekstu: A A A

Pamięć o Sewerynie Pieniężnym

Olsztyn24
Uroczystość na cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Dzisiaj (24.02) mija 75. rocznica śmierci Seweryna Pieniężnego (syna) - przedwojennego dziennikarza, redaktora i wydawcy Gazety Olsztyńskiej, patrona warmińsko-mazurskich dziennikarzy, zamordowanego przez hitlerowców w nieodległym od Olsztyna obozie koncentracyjnym Hohenbruch. Z tej okazji olsztyńscy dziennikarze, na czele z ks. Ireneuszem St. Bruskim - prezesem olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, odwiedzała miejsca w Olsztynie z Sewerynem Pieniężnym związane.

Główna z rocznicowych uroczystości odbyła się na cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej, przy rodzinnym grobie Pieniężnych, gdzie spoczywa również Seweryn Pieniężny. Oprócz dziennikarzy pojawili się tam także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych: wicewojewoda Grażyna Kluge, wiceprezydent Olsztyna Jarosław Słoma oraz burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo. Przybyła też delegacja noszącego imię Seweryna Pieniężnego Gimnazjum w Jezioranach, jak również przedstawiciele kultywującego pamięć o redaktorze i wydawcy Gazety Olsztyńskiej Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Po okolicznościowych przemówieniach, na grobie Seweryna Pieniężnego, złożono wieńce i wiązanki kwiatów, zapalono również znicze.

Spotkanie przy grobie Seweryna Pieniężnego, nie było jedynym punktem dzisiejszych obchodów rocznicy Jego śmierci. Dziennikarze złożyli też kwiaty pod pomnikiem Pieniężnego przy Olsztyńskich Zakładach Graficznych, przy pamiątkowej tablicy przy ul. Pieniężnego, a także przy pamiątkowym głazie w Parku Podzamcze. W intencji Seweryna Pieniężnego w bazylice konkatedralnej św. Jakuba odprawiona została też msza święta.
R E K L A M A
banner
Jutro (25.02) natomiast minie 125. rocznica urodzin Seweryna Pieniężnego. Z tej okazji Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich organizuje uroczystą galę, podczas której wręczone zostaną Laury Dziennikarza Warmii i Mazur oraz nagrody w konkursie o Nagrodę im. Seweryna Pieniężnego. Początek gali o godz. 18.00 w Villa Pallas.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [2]
~Kazik Tarnowiak / 2015-02-25 08:15
Uroczystość na cmentarzu przy rodzinnym grobie Pieniężnych była godnym i wzruszającym uczczeniem 75 rocznicy śmierci Seweryna Pieniężnego. Byłem tam obecny w delegacji Zarządu Wojewódzkiego Związku Żołnierzy Wojska Polskiego, który w swoim statucie ma zapisane m.in. czczenie pamięci narodowej poprzez udział w obchodach narodowych i wojskowych rocznic. Warto dodać, że nasz Związek doprowadził do postawienia pomnika w miejscu kaźni śp. Seweryna Pieniężnego, tj. w niemieckim obozie w Hohenbruch / obecnie Gromowo w obwodzie kaliningradzkim /. Poświęcenie odbyło się 24 marca 2011 roku w Gromowie. Odsłaniając pomnik stryjeczny wnuk Ziemowit Pieniężny powiedział, że takie miejsca są symbolem naszej pamięci o 6 milionach Polaków pomordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej. Gdy nas już nie będzie przyjdą tu nasze dzieci, potem nasi wnukowie. W taki sposób chronimy pamięć o polskich męczennikach i bohaterach.
~mieszkaniec olsztyna / 2015-02-24 15:39
Do wiadomości -przemyślenia z racji 75. rocznicy śmierci Seweryna Pieniężnego-24 lutego 2014 (wtorek) - cytat; „Od lat staram się zainteresować olsztyńskie władze, media i SDP, że aktualne miejsce popiersia Pieniężnego przy OZGraf to nieporozumienie, gdyż Pieniężny zakładom już nie patronuje, więc czas je przenieść w inne godne miejsce. Po co tam stoi, jest eksponowany, skoro nie patronuje zakładom?” czytat; „Może popiersie wraz z cokołem należałoby przenieść na skwer w Jakubowym ciągu spacerowym przy Łynie na ul. Pieniężnego, przy wejsciu do nowo oddanego parku centralnego, a sam park nazwać parkiem imienia rodziny Pienieżnych? Skoro ma swoją ulicę, niech stanie na jej skwerze i patronuje. A może na starówkę, przed muzeum Dom Gazety Olsztyńskiej?” http://www.express.olsztyn.pl/artykuly/seweryn-pieniezny-patron-persona-non-grata-list-od-czytelnika
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
75. rocznica śmierci Seweryna Pieniężnego

»

24-02-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl