Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
wb | 2015-02-24 14:09 | Rozmiar tekstu: A A A

Pamięć o Sewerynie Pieniężnym

Olsztyn24
Uroczystość na cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej w Olsztynie | Więcej zdjęć »
Dzisiaj (24.02) mija 75. rocznica śmierci Seweryna Pieniężnego (syna) - przedwojennego dziennikarza, redaktora i wydawcy Gazety Olsztyńskiej, patrona warmińsko-mazurskich dziennikarzy, zamordowanego przez hitlerowców w nieodległym od Olsztyna obozie koncentracyjnym Hohenbruch. Z tej okazji olsztyńscy dziennikarze, na czele z ks. Ireneuszem St. Bruskim - prezesem olsztyńskiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, odwiedzała miejsca w Olsztynie z Sewerynem Pieniężnym związane.

Główna z rocznicowych uroczystości odbyła się na cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej, przy rodzinnym grobie Pieniężnych, gdzie spoczywa również Seweryn Pieniężny. Oprócz dziennikarzy pojawili się tam także przedstawiciele władz państwowych i samorządowych: wicewojewoda Grażyna Kluge, wiceprezydent Olsztyna Jarosław Słoma oraz burmistrz Pieniężna Kazimierz Kiejdo. Przybyła też delegacja noszącego imię Seweryna Pieniężnego Gimnazjum w Jezioranach, jak również przedstawiciele kultywującego pamięć o redaktorze i wydawcy Gazety Olsztyńskiej Związku Żołnierzy Wojska Polskiego. Po okolicznościowych przemówieniach, na grobie Seweryna Pieniężnego, złożono wieńce i wiązanki kwiatów, zapalono również znicze.

Spotkanie przy grobie Seweryna Pieniężnego, nie było jedynym punktem dzisiejszych obchodów rocznicy Jego śmierci. Dziennikarze złożyli też kwiaty pod pomnikiem Pieniężnego przy Olsztyńskich Zakładach Graficznych, przy pamiątkowej tablicy przy ul. Pieniężnego, a także przy pamiątkowym głazie w Parku Podzamcze. W intencji Seweryna Pieniężnego w bazylice konkatedralnej św. Jakuba odprawiona została też msza święta.
R E K L A M A
banner
Jutro (25.02) natomiast minie 125. rocznica urodzin Seweryna Pieniężnego. Z tej okazji Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich organizuje uroczystą galę, podczas której wręczone zostaną Laury Dziennikarza Warmii i Mazur oraz nagrody w konkursie o Nagrodę im. Seweryna Pieniężnego. Początek gali o godz. 18.00 w Villa Pallas.
Z D J Ę C I A
F I L M Y
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image galeria
75. rocznica śmierci Seweryna Pieniężnego

24-02-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl