Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
waclawbr | 2015-02-26 19:14 | Rozmiar tekstu: A A A

Koniec kapci w muzeach?

Olsztyn24
Olsztyński Wehikuł Czasu w Muzeum Warmii i Mazur | Więcej zdjęć »
Dwadzieścia, trzydzieści lat temu trudno było znaleźć w Polsce muzeum, po którym można było chodzić we własnych butach. Dzisiaj tylko nieliczne z nich zmuszają odwiedzających do wciągania na nogi filcowych lub wełnianych pantofli, które same stały się muzealnymi obiektami. Kapcie, a raczej ich brak, stały się symbolem zmian, jakie w ostatnich latach zaszły i jakie nadal zachodzą w muzeach. O tym, jak będą wyglądały polskie muzea za lat kilka, kilkanaście czy kilkadziesiąt, jakich placówek muzealnych i sposobów prezentacji muzealiów oczekują odwiedzający, mówiono dzisiaj (26.02) w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie podczas spotkania z cyklu „Olsztyński Wehikuł Czasu”.

- Olsztyński Wehikuł Czasu to niezwykły „pojazd”, który już od dobrych kilku lat startuje z gościnnych progów Muzeum Warmii i Mazur i przenosi nas w czasie - wyjaśnił nam prowadzący spotkanie Marek Jarmołowicz, dziennikarz radiowy. - Chcemy w ten sposób przybliżać historię, czasy minione, łączyć się mostem z czasami minionymi. Głównie skupiamy się na życiu zwykłych, typowych olsztynian. Czynimy to w niecodzienny sposób.

Dzisiaj, podczas spotkania z Olsztyńskim Wehikułem Czasu, więcej niż o przeszłości mówiono jednak o przyszłości - głównie przyszłości Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, które za miesiąc obchodzić będzie 70. rocznicę założenia.
R E K L A M A
banner
- Dzisiejsze spotkanie w Muzeum Warmii i Mazur to okazja do „pogdybania”, jak historia w przyszłości będzie będzie odbierana i co tak naprawdę stanie się z tym co jest ważną substancją zabytkową, ale już nie jest tak bardzo pożądane i potrzebne współczesnemu odbiorcy - powiedział Marek Jarmułowicz. - Być może za 70 lat przewodników w olsztyńskim zamku zastąpi hologram Mikołaja Kopernika oprowadzający turystó po zamkowych komnatach, może pojawią się ekrany multimedialne, które oprócz obrazu i dźwięku będą rozprowadzać też zapachy, oświetlenie czy temperaturę. Być może to jest przyszłość muzealnictwa. I o tym chcemy dzisiaj porozmawiać.

W spotkaniu zatytułowanym „Muzeum 70+, czyli koniec z wełnianymi kapciami!” w roli prelegenta wystąpiła dr Małgorzata Gałęziowska  z Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie, a ekspertami byli dr hab. Krzysztof Narojczyk, prof. UWM, historyk oraz Grzegorz Szydłowski - dziennikarz Gazety Wyborczej. Spotkanie oprócz Marka Jarmołowicza prowadził również dr Andrzej Korytko, historyk z UWM w Olsztynie.

Z D J Ę C I A
F I L M Y
Komentarze [2]
~Asik / 2015-02-27 22:33
Na siłę te spotkania robione to i pustki.
~smutas / 2015-02-27 11:44
Koniec kapci w muzeach, czy koniec widowni w muzeach? Dlaczego tyle pustych krzeseł? Gdzie jest reszta - poszła na disco polo?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Filmy wideo do artykułu
image
Olsztyński Wehikuł Czasu w Muzeum Warmii i Mazur

»

26-02-2015

Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl