Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
inf. pras. | 2015-03-09 20:15 | Rozmiar tekstu: A A A

Policjant Mariusz Deka oddał szpik „genetycznemu bliźniakowi”

Olsztyn24
 
Asp. Mariusz Deka pracuje na stanowisku Kierownika Posterunku Policji w Olsztynie. Decyzję o zgłoszeniu się jako potencjalny dawca, jak powiedział, podjął spontanicznie, gdy w listopadzie 2014 w Komendzie Miejskiej Policji w Olsztynie zorganizowany został punkt rejestracji kandydatów na dawców. Zaledwie po miesiącu otrzymał telefon, że znalazł swojego „genetycznego bliźniaka”, któremu może pomóc. - Pomoc drugiemu człowiekowi przekonała mnie w 100 procentach, że to co robię jest dobre – powiedział policjant.

Decyzję o zarejestrowaniu się jako dawca Mariusz podjął spontanicznie, podczas akcji organizowanej przez Komendę Miejską Policji w Olsztynie wspólnie z Fundacją DKMS Polska - Baza Dawców Komórek Macierzystych. Do punktu rejestracji udał się wraz z innymi funkcjonariuszami z posterunku. Już podczas kwalifikacji policjanci dowiedzieli się, że dołączą do grona 650 tys. osób zarejestrowanych jako potencjalni dawcy.

Wstępny wywiad przeprowadzony przez wolontariuszki – na co dzień koleżanki z pracy Mariusza, potwierdził, że nie ma żadnych przeciwwskazań do zarejestrowania się, dlatego po wypełnieniu deklaracji mógł zostać pobrany wymaz z policzków. Kopertę do badań, wraz z kilkudziesięcioma innymi, które w czasie dwudniowej akcji zostały zebrane, przekazano do Fundacji DKMS. - Pierwszy krok za nami, teraz trzeba tylko poczekać na swojego „bliźniaka genetycznego”, któremu można pomóc – skomentował Deka.
R E K L A M A
banner
Mariusz nie musiał długo czekać na pozytywne rozstrzygnięcie. Już 29 grudnia 2014 roku odebrał telefon z Bazy Dawców Komórek Macierzystych z informacją, że znalazł się jego „genetyczny bliźniak”, oczekujący na przeszczep szpiku. - Po kilku dniach spędzonych w laboratorium w Olsztynie, w celu dalszej weryfikacji, pobrano mi krew do badań – relacjonuje policjant.

Kolejna dobra informacja dotarła do Mariusza pod koniec stycznia 2015 roku – okazało się, że rzeczywiście istnieje zgodność genetyczna. Na tym etapie, nie wahając się ani chwili, policjant ostatecznie zdecydował o oddaniu komórek macierzystych. Jak powiedział: nie było się nad czym zastanawiać, chęć pomocy drugiemu człowiekowi była silniejsza.

25 lutego w klinice w Warszawie odbyło się pobranie komórek szpiku z krwi obwodowej. Trwało dwa dni. Czas spędzony w klinice Mariusz Deka wspomina bardzo miło, podkreśla, że spotkał się z obsługą szpitalną odbywającą się na najwyższym poziomie. - Miła atmosfera oraz szczególny cel pomocy drugiemu człowiekowi przekonał mnie w stu procentach, że to co robię jest dobre – dodaje funkcjonariusz.

Wciąż jednak w Mariuszu i wszystkich kibicujących jemu i jego „bliźniakowi” pozostaje trochę niepewności podczas oczekiwania na wiadomość, czy przeszczep się przyjął. - Najważniejsze teraz jest to, aby przeszczep się przyjął, ale na efekty zabiegu muszę poczekać kilka miesięcy - kończy Deka.

Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl