Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj Email
Bożena Kwiatkowska-Butrym | 2015-03-17 15:30 | Rozmiar tekstu: A A A

II Finał Powiatowego Konkursu Przyrodniczo-Ekologicznego odbył się w SP 32

Olsztyn24
Finał Powiatowego Konkursu Przyrodniczo-Ekologicznego w SP nr 32 (fot. SP 32 - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W minioną sobotę (14.03) ekologia zagościła w Szkole Podstawowej nr 32 w Olsztynie. Wydarzeniem był drugi finał Powiatowego Konkursu Przyrodniczo-Ekologicznego pod hasłem „Czyste środowisko-zdrowy człowiek”. Konkurs został objęty honorowym patronatem Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności Polskiej Akademii Nauk oraz Starostwa Powiatowego, które również ufundowało nagrody dla laureatów.

W tegorocznych zmaganiach uczestniczyło 36. uczniów klas drugich i trzecich ze szkół podstawowych Olsztyna i Powiatu Olsztyńskiego. Dzieci miały do rozwiązania testy przygotowane przez pracownię Olsztyńskiego Centrum Edukacji Ekologicznej we współpracy z Ośrodkiem Doskonalenia Nauczycieli w Olsztynie. Jak co roku, nad przebiegiem współzawodnictwa uczniów czuwała metodyk z ODN – Alicja Ostrowska.

Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami konkursowymi, mimo że łatwe nie były. Cieszy to tym bardziej, że ani się obejrzymy, a to oni będą decydować o dalszym rozwoju naszego regionu i zachowaniu jego najcenniejszych walorów przyrodniczych, o ekologicznym standardzie Warmii i Mazur.   
R E K L A M A
banner
Sam konkurs jest częścią dużego przedsięwzięcia, jaki przygotowujemy dla jego uczestników. Tradycyjnie towarzyszyły mu różne atrakcje. Przede wszystkim była nauka poprzez zabawę.

W oczekiwaniu na wyniki po raz kolejny dzieci uczestniczyły w Festiwalu Nauki, który przygotowują i prowadzą rodzice z SP 32 – tym razem uczniów kl. II c.  Było stanowisko Małego Elektryka, gdzie dzieci montowały obwody elektryczne, zabawki poruszane na prąd, a nawet ruchome roboty. Na kolejnym stanowisku uczniowie badali właściwości magnesu. Doświadczenia z ciekłym azotem prowadziła pracująca na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim mama jednego z uczniów w asyście swojego syna.

W tym roku zaproszenie do udziału w warsztatach naukowych przyjęli młodzi naukowcy z Instytutu PAN. Przeprowadzali oni ciekawe doświadczenia związane z badaniem właściwości produktów żywnościowych.  Nic dziwnego, że nie tylko uczniowie skupiali się przy naukowych stolikach. A dla zrelaksowania się po konkursowych zmaganiach na stoisku „Rady na odpady” dzieci wykonywały piękne dekoracje malowane na szkle. To stanowisko przygotowane było przez OZK, natomiast Nadleśnictwo Olsztyn udostępniło ogromnych rozmiarów grę planszową, po której dzieci poruszały się zamiast pionków. Tu z dziećmi bawiły się harcerki, które prowadzą drużynę zuchową w SP 32. Na strudzonych wysiłkiem fizycznym i naukowymi zmaganiami czekały Eko-gry planszowe.

Tak duże przedsięwzięcie trudno sobie wyobrazić bez udziału współorganizatorów i sponsorów, którymi od lat są: Olsztyński Zakład Komunalny sp. z o.o., Nadleśnictwo Olsztyn, Olsztyńskie Centrum Edukacji Ekologicznej, ODN. W tym roku do grona ofiarodawców nagród dołączyło Starostwo Powiatowe oraz firma Rekopol - Organizacja Odzysku Opakowań SA.

Były emocje, była rywalizacja, była nauka, była kultura, to i oczywiście nie mogło zabraknąć dobrego posiłku. Zmagania konkursowe, udział w grach i występach sprawiły, że apetyt wzrósł bardzo. Jak łatwo się domyśleć królowało zdrowe jedzenie – apetyczne, kolorowe kanapeczki ze świeżymi warzywami, a także domowe wyroby i wypieki. Nasze klasowe mamy z II c stanęły na wysokości zadania. Natomiast firma Agrovis zapewniła świeże owoce i warzywa oraz mleko w różnych smakach i soki owocowe. Taka organizacja konkursu i towarzyszących mu atrakcji to zaleta małej, a więc kameralnej, osiedlowej szkoły, gdzie współpraca z Rodzicami i ze środowiskiem lokalnym układa się pomyślnie od wielu lat.

Na uroczystej gali podsumowującej wyniki konkursu nie zabrakło też części artystycznej. Przedstawienie, przygotowane przez uczniów kl. II c, nawiązywało tematycznie do charakteru konkursu.

Bożena Kwiatkowska-Butrym

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl