Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
Anna Kopacz/d. | 2015-03-20 11:41 | Rozmiar tekstu: A A A

Olsztyńska polonistyka tematem spotkania w Planecie 11

Olsztyn24
Debata w Planecie 11 | Więcej zdjęć »
W Multimedialnej Bibliotece Młodych Planeta 11, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, wczorajszego (19.03) wieczoru odbyło się spotkanie pod hasłem „50 twarzy polonisty(ki)”, którego organizatorem był Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.

Spotkanie rozpoczęto prezentacją krótkiej historii polonistyki w Olsztynie. Kolejnym punktem programu był wykład prof. zw. dra hab. Zbigniewa Chojnowskiego - „Wartość czytania”, a następnie odbyła się dyskusja  na temat „Czy warto studiować polonistykę?” poświęcona obliczom olsztyńskiej polonistyki.

Organizator o polonistyce w Olsztynie:
R E K L A M A
banner
W centrum humanistyki stoi wiedza o literaturze, języku i kulturze, zwana popularnie polonistyką. Na olsztyńskim Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim polonistyka istnieje od ponad 45 lat. Przez ten czas wykształciła setki absolwentów a także udoskonaliła swoje struktury, wzmocniła jednostki badawcze skupione na pracy nad szczegółowymi tematami z zakresu literatury i języka. Blisko połowa wykładowców to pracownicy samodzielni, posiadający tytuł doktora habilitowanego. Uniwersyteccy poloniści zdobywają granty naukowe, wydają książki i czasopisma, publikują w ogólnopolskich periodykach.

Olsztyńska polonistyka przez kilka dekad kształciła przede wszystkim nauczycieli, gotowych do pracy w szkołach różnego szczebla. Od wielu lat jednak kierunek ten kończą absolwenci przygotowani do pracy w wielu zawodach wymagających wiedzy polonistycznej. Zdobyta na studiach polonistycznych wiedza, umiejętności i kompetencje świetnie przygotowują do podjęcia pracy w wielu zawodach. Choć najczęściej filologowie kierują swoje podania do różnego rodzaju placówek oświatowych, to jednak pracę znajdują we wszelakich instytucjach kulturalnych (domach, klubach i ośrodkach kultury), urzędach i instytucjach wymagających sprawnego posługiwania się słowem w mowie i piśmie. Ważnym miejscem pracy kompetentnych polonistów są także media lokalne: telewizja, radio i prasa. Oni wszyscy znajdują zatrudnienie nie „pomimo” swego polonistycznego wykształcenia, ale - dzięki niemu.  


Choć grupa uczestniczących w wieczorze była nieliczna, poruszono wiele ciekawych i ważnych tematów. Rozmawiano między innymi o kulturze pisma, wartości słowa, popkulturze i o zmianach na rynku wydawniczym.

Z D J Ę C I A
UWAGA: W związku z wprowadzeniem do polskiego porządku prawnego z dniem 25 maja Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) z dnia 27 kwietnia 2016 r. nr 2016/679 (RODO) informujemy, że wyłączyliśmy możliwość komentowania artykułów w serwisie Olsztyn24. Wszystkie dotychczasowe komentarze wraz z danymi osobowymi komentujących - zostaną usunięte.
Osoby chcące wypowiedzieć się na prezentowane na naszych łamach tematy zapraszamy do komentowania na naszym profilu facebookowym oraz kanale YouTube.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl