Olsztyn24 - Gazeta On-Line
Portal Informacyjny Miasta Olsztyn i Powiatu Olsztyńskiego

Olsztyn24
R E K L A M A
W E R S J A   M O B I L N A   O L S Z T Y N 2 4    P O L E C A M Y
Strona Olsztyn24 na urządzenia mobilne z ekranem dotykowym Projektowanie stron internetowych, tworzenie stron, agencja interaktywna NETTOM.com
R E K L A M A
Wydrukuj
D./Anna Kopacz | 2015-03-26 21:19 | Rozmiar tekstu: A A A

BWA prezentuje twórczość Tymka Borowskiego

Olsztyn24
Wystawę otwierają Małgorzata Jackiewicz-Garniec, dyrektor BWA, i Tymek Borowski (fot. Anna Kopacz - wszystkie) | Więcej zdjęć »
W BWA Galerii Sztuki w Olsztynie otwarto dzisiejszego (26.03) wieczoru wystawę twórczości Tymka Borowskiego - „There is no such thing as art” / „Nie ma czegoś takiego jak sztuka”, która jest prezentowana w sali kameralnej galerii pod kuratelą Eweliny Bobińskiej.

Tymek Borowski w swojej twórczości skupia się na poszukiwaniu praktycznych zasad rządzących rzeczywistością - „teorii i praktyce rzeczywistości”. Zajmuje się też samą naturą sztuki. Mówi nie tylko o tym, jak być artystą i czym jest sztuka, ale też jak się tę sztukę robi, wartościuje oraz jak samo dzieło funkcjonuje w świecie.

Artysta demaskuje reguły gry funkcjonujące w obiegu sztuki. Wspomaga się materiałami przypominającymi pomoce naukowe - diagramami, infografikami lub planszami z czytelnymi hasłami. Jego edukacyjne prace mają zabawną formę, jednak ich przesłanie jest poważne.
R E K L A M A
banner
Prezentowana w olsztyńskiej galerii wystawa wzbogacona została o najnowsze projekty autora (w tym komiks o użyteczności sztuki inspirowany książką Stephena Wrighta). Poza pracami krytycznymi możemy zobaczyć także „przykłady pozytywne” - opatrzone komentarzem prace pokazujące, jak sztuka może funkcjonować w codziennym życiu.

Tymek Borowski o ekspozycji:

Ta wystawa opowiada o problemach, jakie mamy z dziełami sztuki i o pomysłach na ich rozwiązanie. Zachęca do spojrzenia na dzieła tak, jak na każdy inny wytwór kultury, taki jak kotlet czy rower, i odpowiedzenia sobie na pytanie - czy ta rzecz coś mi daje? Czy ma jakiś pozytywny wpływ na życie ludzi? Patrzenie na dzieła sztuki przez pryzmat ich użyteczności wcale nie ogranicza artysty. Wręcz przeciwnie - otwiera mu drogę do robienia rzeczy, które mogą być użyteczne, wartościowe i fascynujące dla szerokiego odbiorcy.

Tytuł ekspozycji „There is no such thing as art” / „Nie ma czegoś takiego jak sztuka” artysta zaczerpnął z jednej ze swoich prac, w której trawestuje wypowiedź Margaret Thatcher „There is no such thing as society” / „Nie ma czegoś takiego jak społeczeństwo”.

Wystawa potrwa do 3 maja tego roku.

******

Tymek Borowski (ur. w 1984 roku w Warszawie) studiował malarstwo na warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Leona Tarasewicza. Jeszcze jako student pokazywał swoje prace na indywidualnych i zbiorowych wystawach. Nominowany do konkursu Spojrzenia 2013, zdobył nagrodę publiczności. Początkowo zajmował się głównie malarstwem i stopniowo rozszerzał paletę używanych mediów. Obecnie tworzy filmy, malarstwo cyfrowe, infografiki, prace do Internetu oraz pisze teksty.

Z D J Ę C I A
Komentarze [0]
Nikt nie skomentował jeszcze tego artykułu...
Będziesz pierwszy?
Dodaj komentarz
Komentarze w Olsztyn24 pojawiają się po akceptacji moderatora.
Autor komentarza
Na podstawie Ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny [Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zmianami] - ochronie dóbr osobistych służą również pojęcia zniesławienia i zniewagi, które to działania są przestępstwami i popełnienie ich pociąga odpowiedzialność karną. Karane są one karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności, w zależności od charakteru przestępstwa. Redakcja Olsztyn24 nie ponosi odpowiedzialności za treść publikowanych komentarzy.
Media społecznościowe
Olsztyn24 w Google+
R E K L A M A
Podobne artykuły
Najnowsze artykuły
Polecane wideo
Najczęściej czytane
Ostatnie komentarze
Najnowsze galerie
RSS| O Gazecie| Nasze loga| Regulamin Olsztyn24| Kontakt| Reklama| Copyright by Olsztyn 24. Wszelkie prawa zastrzeżone.
Pracuj.pl